Ak nie ste „cestovným gurum“, ktorý je v cestovaní zbehlý a dalo by sa povedať, že je takým cestovateľským profesionálom, tak je takmer nemožné vyhnúť sa chybám. A aj preto vám teraz ponúkame možnosť poučiť sa z chýb druhých ľudí. A o aké chyby ide sa dozviete nižšie.

Chyba č. 1: ubytovanie na okraji mesta s cieľom ušetriť peniaze

Súhlasíme s tým, že pobyt na okraji mesta môže byť niekedy lepšou voľbou. Hotely mimo centra sú zvyčajne lacnejšie, ale rozdiel nie je vždy taký významný a ušetrené peniaze v konečnom dôsledku miniete na dopravu. A už keď ste na dovolenke, tak je určite zaujímavejšie zostať uprostred krásneho prostredia, než niekde na okraji mesta v nudnom hoteli. Centrum je centrum a pobytom v tejto časti si jednoducho nenecháte ujsť nič zaujímavé. Ďalšou jednoznačnou výhodou pobytu v centre je možnosť návratu do hotela počas dňa napr. kvôli oddychu.

Chyba č. 2: platba za niečo, čo môžete mať zadarmo

Namiesto prehliadky, za ktorú treba platiť si radšej pozrite atrakcie, kde sa dá dostať peši. Častokrát narazíte na ľudí, ktorí vám ochotne poradia, prípadne vás krásnymi miestami prevedú. Existuje na to aj mnoho webových stránok, ako napríklad Workaway.info, alebo navštívte Campinmygarden, kde ponúkajú svoj dvor na kemping cudzí ľudia. Mnoho múzeí má napríklad dni, kedy ponúkajú vstup zadarmo. Známe Louvre môžete bezplatne navštíviť prvú nedeľu v mesiaci.

Chyba č. 3: nevenovanie dostatočnej pozornosti recenzii používateľov

Čítanie iba niekoľkých recenzií alebo totálne ignorovanie recenzií nie je dobré, priam je to neodpustiteľné. Väčšina ľudí si prečíta recenzie hotelov, ale zabudnú sa pozrieť na recenzie pamiatok. Preto nezabudnite ani na toto.

Chyba č. 4: veľa vecí nabalených

Keď sa chystáte na cestu a začnete sa baliť, tak to vyzerá tak, že nebudete mať dosť vecí. Skončí sa to však zvyčajne tým, že tých vecí máte viac než dosť. A neskôr si uvedomíte, že niektoré z nich neboli vôbec potrebné. Baľte si preto len tie nevyhnutné a to, čo naozaj využijete. Zbaľte napríklad veci, ktoré dokážete využiť na viacero účelov.

Chyba č. 5: beriete si so sebou len hotovosť alebo iba kreditnú kartu

Nikdy si so sebou neberte len hotovosť alebo iba kreditnú kartu. Môžete jedno z toho stratiť a tým pádom ostanete bez peňazí. Určite lepšie je teda vziať si minimálne 2 kreditné karty. A nezabúdajte si pribaliť aj nejakú hotovosť.

Chyba č. 6: strach z nadväzovania kontaktu s cudzincami

Zvyčajne sme počas cestovania uzatvorení pred miestnymi obyvateľmi či inými turistami. To však nie je najsprávnejšie. Veď kedy získate ďalšiu šancu spoznať priateľov z inej krajiny? Miestni navyše zvyčajne prejavujú záujem o turistov, takže ani vy sa nemusíte hanbiť spoznať ich. 

Chyba č. 7: pokúšate sa vidieť všetko

Ak ste niekde na dovolenke, tak zrejme sa pokúšate vidieť čo najviac. A to vás vedie z jedného bodu k druhému. Je však lepšie spomaliť a vychutnať si prechádzky a najmä vdýchnuť čo najviac z danej krajiny, v ktorej sa práve nachádzate. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je preto stráviť dva dni v jednom meste. Je to dostatočný čas na to, aby ste si to naozaj užili.

Chyba č. 8: cestovanie počas hlavnej sezóny

Davy turistov môžu pokaziť akýkoľvek odpočinok a akýkoľvek výhľad. Preto by ste na to nemali zabúdať najmä vtedy, keď plánujete dovolenku. Skúste navštíviť danú destináciu vtedy, kedy tam nechodí veľa turistov. Ak sa napríklad vydáte do Ríma koncom jesene, tak síce nebudete mať možnosť vychutnať si slávnu taliansku zmrzlinu v lete, ale budete mať možnosť chodiť po prakticky prázdnych uliciach a vidieť pamiatky bez obrovského davu turistov.

Chyba č. 9: nakupovanie lístkov online

Trasy k známym miestam môžu byť niekedy mimoriadne ťažké, ale to zväčša pre ľudí, ktorí nemajú zakúpený lístok. Existuje totiž samostatný vchod a samostatné dvere pre tých, ktorí si kúpia lístok online (najmä na miesta ako Louvre alebo Socha slobody). To vám ušetrí veľa času.

Chyba č. 10: suveníry

Existujú dva extrémy: niektorí ľudia kupujú škaredé suveníry a iní ľutujú, že si nič nekúpili. Odporúčame obom skupinám navštíviť blší trh, kde nájdete exkluzívne veci a za nízke ceny. A väčšina z nich nie je vyrobená v Číne, ale práve na tom mieste, kde sa práve nachádzate. Ešte jedna rada – ak sa vám niečo zapáči, tak si to okamžite kúpte, inak je veľká pravdepodobnosť, že si to už nikdy nekúpite.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.