Dnes celkom dosť často počúvame o dyslexii či dysgrafii a ich ďalších sesterských dysfunkciách. No netrápia sa s nimi len bežní smrteľníci. Majú ich aj známe tváre. A aj napriek tomu, že im komplikujú život, sa dokázali stať úspešnými. O ktoré celebrity ide?

Tom Holland  – herec s dyslexiou

Tom Holland, ktorý sa stal vo svojich 19 rokoch súčasťou série Spiderman, debutoval ako superhrdina vo filme Captain America: Občianska vojna a objavil sa aj v animovanom filme Špióni v prestrojení po boku Willa Smitha. Anglický herec sa zaradil do zoznamu Forbes 30 pod 30 v rámci Európy a získal ocenenia vrátane ceny Britskej filmovej akadémie a Guinnessovho rekordu. Po diagnostikovaní dyslexie, čo bolo v jeho 7 rokoch, ho zapísali do súkromnej školy. Aj dnes však býva terčom kritiky za pravopisné a gramatické chyby na sociálnych sieťach, kde ho na Twitteri sleduje 7,4 milióna ľudí. „Je to len o tom, že si treba stanoviť primeraný čas na to, aby ste urobili potrebné veci. Čím lepšie ste na čokoľvek pripravení, tým viac dokážete urobiť a dosiahnuť fantastické veci,“ tvrdí.

celebrity
Gage Skidmore/Wikimedia Commons

Jennifer Aniston – herečka s dyslexiou

Herečka známa široko-ďaleko vďaka úlohe Rachel v televíznom seriáli Priatelia začala hrať už ako malá. Získala prakticky všetky možné ocenenia vrátane ceny Emmy a Zlatého glóbusu. Verejne a otvorene prehovorila o svojej dyslexii, ktorú jej diagnostikovali, až keď mala 20 rokov, potom čo si myslela, že potrebuje okuliare. „Musela som prečítať odsek a dali mi 10 otázok, na ktoré som musela odpovedať na základe toho, čo som práve prečítala. Asi tri som mala správne,“povedala. „Potom mi na oči dali prístroj, ktorý sledoval, kam sa pri čítaní pozerajú. Preskočila som štyri slová a vrátila sa o dve slová späť. Myslela som si, že nie som múdra. Jednoducho som si nič nevedela zapamätať. Keď som prišla na príčinu svojho problému, všetky moje detské traumy sa vysvetlili,“ pokračovala ďalej. 

celebrity
Andres Useche/flickr

Keanu Reeves – herec a filantrop s dyslexiou 

Keanu Reeves strávil väčšinu svojho detstva predstieraním. Hoci to hercovi zo série Matrix a ďalších filmov prospelo, nepredstieral preto, aby si zlepšil herecké schopnosti, ale aby zapadol. V detstve mu diagnostikovali dyslexiu. Tradičné školské prostredie sa preňho časom stalo výzvou a nakoniec zanechal štúdium na strednej škole. Svoju lásku k príbehom pretavil v kariére herca. Mimo nej založil súkromnú nadáciu podporujúcu boj proti rakovine, ktorá pomáha detským nemocniciam a zabezpečuje výskum rakoviny; knižné vydavateľstvo X Artists‘ Books (XAB) a spoločnosť Arch Motorcycle Company, ktorá vyrába motocykle na zákazku.

celebrity
Governo do Estado de São Paulo/flickr

Salma Hayek – herečka a producentka s dyslexiou

Vo svojich 25 rokoch opustila domov v Mexiku, aby sa vydala v ústrety hereckej dráhe do Hollywoodu. Ako tínedžerke jej diagnostikovali dyslexiu – problém v učení jej ale nezabránil v tom, aby sa stala uznávanou herečkou, režisérkou a producentkou, ktorá sa preslávila okrem iného stvárnením maliarky Fridy Kahlo vo filme Frida. „Učím sa naozaj rýchlo. Vždy som taká bola, možno preto si na strednej škole neuvedomili, že mám dyslexiu. Dyslexia ma teraz netrápi,“ povedala o svojej dysfunkcii. „Niektorí ľudia čítajú veľmi rýchlo, ale keď sa ich opýtate na scenár, zabudli. Mne trvá dlho, kým si ho prečítam, ale čítam ho len raz.“

celebrity
Gage Skidmore/flickr

Tom Cruise – herec, producent a filantrop s dyslexiou 

Tom Cruise, ktorý sa asi najviac preslávil postavou pilota stíhačky v sérii Top Gun, začal svoju veľkolepú hollywoodsku kariéru vo veku 19 rokov. Na základnej škole sa uňho prejavili známky dyslexie a dokonca ho označili za „funkčného analfabeta“. Podľa jeho slov sa až v dospelosti konečne naučil čítať. „Rád som sa učil, chcel som sa učiť, ale vedel som, že zlyhávam,“ povedal. „Ako mnohí som však prišiel na to, ako sa cez to dostať. To isté som urobil, keď som sa presťahoval do New Yorku a Los Angeles, aby som sa stal hercom.“ Dyslexia je porucha učenia spojená s ťažkosťami s hláskovaním a rozpoznávaním slov. Príznaky sú rôzne, od ťažkostí s rozložením slov na slabiky až po problémy s presnosťou, plynulosťou a porozumením čítanému textu. Podľa Medzinárodnej asociácie dyslexie má príznaky dyslexie až 20% populácie.

celebrity
Gage Skidmore/flickr

Daniel Radcliffe  – herec s dyspraxiou

Daniel Radcliffe je anglický herec známy najmä stvárnením Harryho Pottera vo filmovej sérii, ktorá sa začala, keď mal iba 12 rokov. Obľúbený čarodejník je v skutočnom živote zdrojom nádeje a povzbudenia pre ľudí, ktorí podobne ako on žijú s dyspraxiou. Ide o neurologickú poruchu, ktorá ovplyvňuje jemnú a hrubú motoriku. Až 50% detí s dyspraxiou má aj ADHD. „Nikdy ma to nebrzdilo a niektorí z najinteligentnejších ľudí, ktorých poznám, majú poruchu učenia,“ povedal. „Skutočnosť, že niektoré veci sú pre vás náročné, vás len urobí usilovnejšími a odhodlanejšími riešiť problémy.“ V roku 2022 si zahral vo filme Stratené mesto po boku Sandry Bullock a Channinga Tatuma, ktorý stvárnil postavu s dyslexiu. 

Gage Skidmore/Wikimedia Commons

Manuel Garcia-Rulfo – herec s dyslexiou 

Manuel Garcia-Rulfo, hviezda seriálu The Lincoln Lawyer od Netflixu, oslavuje svoju prvú hlavnú úlohu v americkom televíznom seriáli. Uviedol, že dyslexia mu komplikuje učenie sa textu v angličtine, jeho sekundárnom jazyku. „Kúpil som si tabuľu a robil som si myšlienkové mapy s obrázkami a kresbami,“ povedal. „Robil som to pri každej scéne. Ak tam bola zbraň, nakreslil som zbraň. Takto sa mi učilo ľahšie.“ Dyslexia postihuje približne 20% populácie a často sa vyskytuje súčasne s inými ochoreniami. 

Gordon Correll/flickr

Cher – herečka a speváčka s dyskalkúliou 

Držiteľka Grammy, speváčka a oscarová herečka Cher uviedla, že problémy s dyskalkúliou (poruchou učenia matematiky) a dyslexiou v tínedžerskom veku zapríčinili, že prestala chodiť do školy. „Nedokázala som čítať dostatočne rýchlo, aby som zvládla všetky domáce úlohy,“ napísala Cher vo svojej autobiografii The First Time (Prvýkrát). „Takmer všetko, čo som sa naučila, som sa musela naučiť počúvaním. Na vysvedčení som vždy mala napísané, že nevyužívam svoj potenciál.“ Kultová interpretka si na konto pripísala množstvo ocenení vrátane Emmy či titulu v Guinnessovej knihe rekordov ako najstaršia sólová umelkyňa, ktorá sa dostala na vrchol rebríčka Billboard Hot 100. Spolupracovala s módnou značkou Versace na limitovanej edícii, ktorej cieľom bolo získať finančné prostriedky pre deti. Na otázku, či by odstránila svoje problémy v učení, ak by mohla, odpovedala: „Nie, spôsobilo mi to bolesť, ale robí ma to sebou.“

Renan Katayama/flickr

Amanda Gorman – poetka s poruchou sluchového spracovania a problémami s artikuláciou

Amanda Gormanová je vôbec prvou americkou laureátkou poézie pre mládež. Keď mala 22 rokov, stala sa najmladšou poetkou v histórii USA, ktorá vystúpila na inaugurácii. Počas inaugurácie prezidenta Bidena predniesla svoju báseň „The Hill We Climb“. Jej rodina prezradila, že jej v detstve diagnostikovali poruchu sluchového vnímania a rečovú vadu. „Mala problémy s vyjadrovaním.“ V relácii u Oprah Winfrey povedala o svojej diagnóze: „Narodila som sa predčasne spolu s mojím dvojčaťom, čo spôsobilo moje oneskorenie vo vývine reči a výslovnosti. Problém so sluchovým spracovaním znamená, že mám problémy učením počutého.“ Najmä hláska „R“ predstavovala pre mladú umelkyňu najväčšiu výzvu. „Je to jedno z najzložitejších písmen v abecede. „Bolo to niečo, s čím som zápasila až do svojich 20 rokov,“ povedala. Svojim problémom vďačí, že ju posilnili. „Keď sa musíte učiť, ako vyslovovať slová, pochopíte výšky tónov a zvukov,“ povedala. „Svoju rečovú vadu nepovažujem za nedostatok, ale za jednu zo svojich najväčších predností.“

GPA Photo Archive/flickr

Octavia Spencer – herečka s dyslexiou

Oscarom a Zlatým glóbusom ocenená herečka začala svoju kariéru v 90. rokoch, ale do popredia sa dostala v roku 2011. „Som dyslektička, ale to neznamená, že nie som inteligentná – znamená to len, že môj mozog funguje inak,“ povedala. „V skutočnosti mi v škole robili testy pre nadaných.“ Poruchy učenia nie sú spojené s nízkou inteligenciou. Mnohé deti s poruchami učenia sú nadané alebo výnimočné. Herečka je autorkou série kníh Ninja detektív a nedávno spolupracovala s Discovery+ na príprave skutočných kriminálnych prípadov. Za úspech vďačí svojej mame, ktorá ju vždy držala pri zemi.

NASA Kennedy/flickr

Zdroj: 1.

 

 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.