10 dôvodov, prečo sú ryšaví ľudia jedineční

10602

Ľudia s ryšavými vlasmi vás dokážu zaujať svojim výzorom veľmi ľahko, či už ide o muža, alebo o ženu. Aj keď si možno myslíte, že farba vlasov nedokáže ovplyvniť niektoré ich vlastnosti či prednosti, tak to nie je úplne tak, pretože sú vo viacerých smeroch iní. Samozrejme, že máme na mysli prirodzene ryšavých ľudí a nie prefarbených. A v čom sú takí jedineční sa dozviete.

1 12
Foto od Brightside

Ryšavá farba je najmenej zvyčajná

Vedeli ste, že dokonca menej ako 2% svetovej populácie má ryšavé vlasy? Tie sú výsledkom zmutovaného génu označovaného MC1R. Zaujímavé je, že rodičia nemusia mať ryšavé vlasy. Ide len o to, že ak obaja nesú tento gén, tak dieťa má 25% šancu, že bude mať ryšavé vlasy.

Majú na hlave menej vlasov

Nuž, je to tak. Osoba s ryšavými vlasmi má v priemere 90 000 prameňov vlasov, pričom blondíny majú 110 000 prameňov a brunetky až okolo 140 000 prameňov.

Ryšavé vlasy sa vyskytujú v akejkoľvek národnosti

Najviac ich nájdete v krajinách severnej a západnej Európy, no ryšaví ľudia sa vyskytujú všade vo svete, bez ohľadu na farbu pleti či národnosť.

Je ťažké prefarbiť ryšavé vlasy

Prirodzene ryšaví ľudia majú väčší problém prefarbiť si vlasy, pretože vlasy sa držia svojho pigmentu oveľa pevnejšie, ako je to v prípade ktorejkoľvek inej farby vlasov.

Sú náchylnejší k vzniku rakoviny kože

2 12

Dokonca musia so sebou niesť ťarchu, ktorá predstavuje až o 2,5-krát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože.

S väčšou pravdepodobnosťou z nich budú ľaváci

Pretože zväčša nesú recesívne gény, ktoré ich k tomu predurčujú.

Môžu odolávať bolesti o čosi lepšie ako ostatní

3 8

Vďaka génu MC1R majú vyšší prah bolesti. Tento gén uvoľňuje chemikáliu nazývanú feomelanín, ktorá blokuje vnímavosť mozgu na bolesť.

Na druhej strane u nich existuje menšia šanca, že u nich vznikne rakovina prostaty

Štúdie uverejnené v časopise British Journal of Cancer odhalili, že muži s ryšavými vlasmi zaznamenali až o 54% menšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny prostaty.

Teplota sa u nich môže meniť rýchlejšie

View this post on Instagram

Another great hair day

A post shared by Isla Fisher (@islafisher) on

 

Podľa štúdií sú totiž ľudia s ryšavými vlasmi citlivejší na teplo aj chlad, a preto vnímajú teplotu inak.

Produkujú vlastný vitamín D

Vďaka svojej nižšej koncentrácii melanínu dokážu dostatočne absorbovať vitamín D. To znamená aj to, že si dokážu vyrobiť aj svoj vlastný vitamín D.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre