Veľryby sú určite fascinujúce stvorenia, ich veľkosť fascinovala ľudí už od nepamäti a teda netrvalo dlho kým si človek overil, či ide o silnejšieho jedinca ako je on sám a začal ho loviť.   Tieto živočíchy však ukrývajú oveľa viac zaujímavostí ako len svoju veľkosť.  Prečítajte si ich.

veľryba

 

Rýchle fakty o veľrybách

 1. Vek veľryby môžete určiť spočítaním kruhov jej ušiach (podobne ako letokruhy pri stromoch)
 2.  Ľudia v 20. storočí zabili najmenej 2,8 milióna veľrýb.
 3.  Množstvo vody, ktoré má  modrá veľryba v ústach váži toľko, čo jej celé telo.
 4.  Mnoho drahých parfumov obsahuje veľrybie exkrementy.
 5.  Veľryby sa môžu na slnku spáliť aj opáliť.
 6.  Pokiaľ veľryba zostane pod vodou dlhšie ako 30 minút, tak sa utopí.
 7.  Veľrybí žralok sa môže dožívať až 100 rokov.
 8. Niektoré veľryby sa živia aj takými živočíchmi ako je napríklad Los.
 9. Aj keď je modrá veľryba obrovská, živí sa prevažne planktónom o veľkosti cukríkov.
 10. Jazyk niektorých veľrýb váži toľko čo slon.
 11. Žralok veľrybý sa môže dožiť až 100 rokov.
 12. Veľryby šedé randia v trojici. 2 samci na jednu samicu.
 13. Modrá veľryba vie vyprodukovať tak silný zvuk, že ho je počuť až 800km ďaleko.
 14. Ich mláďatá počas prvého roku  života naberajú približne 91kg váhy každý deň.
 15. Kosatka dravá je v skutočnosti delfín nie veľryba.
 16. Ľudia lovili veľryby už v dobe kamennej.
 17. V 18. a 19. storočí ľudia lovili veľryby kvôli oleju do lámp a používal sa tiež ako lubrikant.
 18. Veľrybie mlieko ma konzistenciu ako zubná pasta.
 19. Modrá veľryba vie na jedno sústo skonzumovať až polmilióna kalórií.
 20. Trvá približne 100 rokov kým sa veľryba v prírode prirodzene rozloží.

 

500 kilogramov na jeden hlt a dvojtonové bábätká – záhadný život najväčšieho živočícha všetkých čias

Vráskavec obrovský je bezkonkurenčne najväčším živočíchom, aký kedy na našej planéte žil. Nepredbehli ho ani dinosaury. Najväčšie z nich, sauropody, ktoré od špičky nosa po koniec chvosta merali približne od 25 do 40 metrov, vážili len niečo cez 90 ton. V porovnaní s týmito prehistorickými gigantmi má vráskavec na dĺžku síce iba okolo 30 metrov, ale na váhe má viac ako 180 ton. A to už je nejaká váha. Za svoju veľkosť vďačia veľryby vode, ktorá oslabuje vplyv gravitácie.

Srdce ako auto?

Jazyk bielej veľryby váži asi toľko ako africký slon, približne 2,7 tony a srdce má golfového vozíka. Niektorí vedci sa domnievajú, že srdce najväčších veľrýb dosahuje veľkosť až menšieho osobného auta. Tento predpoklad nedokážeme verifikovať, zatiaľ najväčšia uhynutá veľryba, ktorá sa dostala do rúk vedcom mala srdce o veľkosti autíčka na golf.

pixabay.com

500 kilogramov potravy na jeden hlt

Hladný ako vlk? Skôr ako veľryba. Biele veľryby majú poriadny apetít. Na jedno otvorenie úst dokážu skonzumovať až 500 kilogramov planktónu a svoj denný príjem doplnia o pol milióna kalórii. V ústach dokážu udržať neuveriteľných 90 ton vody a potravy. Vodú, ktorú nasaje spolu s potravou následne vyvrhne cez zatvorené ústá.

Veľryby sa zaujímajú iba o veľké hejná planktónu a rýb, pretože pri nasávaní potravy spomaľujú a môžu až úplne zastaviť, čo ich vyčerpáva z energie. A tak ňou nemrhajú na malé hejná, z ktorých by nemali adekvátny prospech.

pixabay.com

Šesťmesačná hladovka

Čo sa týka pravidelnosti stravovania, tak veľryby sú zástancami čiastočného hladovania. Síce nie úplne dobrovoľne, ale patrí k ich životu. Najviac planktónu sa nachádza v okolí Antarktického oceána, smerom k rovníku množstvo potravy pre veľryby klesá. A preto v čase hodovania sa snažia skonzumovať maximálne množstvo potravy. Po hodovaní sa presúvajú kvôli páreniu do teplejších subtropických vôd. Počas migrovania trpia nedostatkom potravy a niekedy sú až šesť mesiacov bez jedla.

pixabay.com

Najväčšie bábätká na svete

Mláďatá vráskavca obrovského sú najväčšími na svete. Už pri narodení vážia 2,5 tony a merajú niečo cez 7 metrov. Každú hodinu priberú  3,5 kilogramu a denne narastú o takmer štyri centimetre. samice privádzajú na svet mláďatá približne každé dva až tri roky. Gravidita trvá 12 mesiacov. Mláďatá od narodenia pijú materské mlieko a denne ho skonzumujú až 500 litrov.

Malý ale šikovný

V porovnaní s veľkosťou celého tela majú vráskavce veľmi malý mozog. Váži iba sedem kilogramov, čo je iba 0,007 percenta telesnej hmotnosti. Tento pomer je v porovnaní s človekom alebo inými zvieratami veľmi malý. Napriek tomu sa vedci domnievajú, že veľryby sú oveľa inteligentnejšie ako sa domnievame.

Pre primáty je hlavným zmyslom vnímania zrak a na komunikáciu využívajú sluch. Veľryby na všetko využívajú len svoj sluch. Dokážu na základe zvuku posielať obrazové správy a rovnako ich prijímajú. Nepredstavujte si niečo ako MMS, ide skôr o obraz na spôsob ultrazvuku. Takto navyše pravdepodobne dokážu vidieť aj schopnosti a zdravie iných jedincov podobne ako nás vyšetrujú lekári na röntgene alebo ultrazvuku.  V skutočnosti si veľryby dokážu vymeniť medzi sebou len na základe sluchu 20x viac informácii ako my na základe sluchu a zraku dokopy.

zdroj: factslides

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.