10 faktov o bejrútskom výbuchu v prístave, o ktorých by ste mali vedieť

4041

Len nedávno otriasla celým svetom otrasná udalosť, pri ktorej zomreli ľudia a časť Bejrútu doslova ľahla popolom. Áno, máme na mysli výbuch, ku ktorému došlo 4.8.2020 a ľudia ho čoskoro začali nazývať „Bejrútsky výbuch“. Odvtedy vyšli najavo rôzne fakty, počnúc príčinami až po následky. Pomaly odhaľujú jasný obraz, ktorý je veľmi prekvapivý.

Po meste sa šírili nárazové vlny a oblohu zaplnili hubové mraky toxického dymu, keď sa svet otriasol zo šoku. Následky výbuchu boli obrovské a spôsobili, že celý národ bol zničený. Ponúkame vám 10 faktov o tomto výbuche, o ktorých musíte vedieť.

Fakt č. 1: Je to jeden z najväčších nejadrových výbuchov vôbec

Bejrútsky výbuch, ktorý bol spôsobený výbuchom 2 750 ton dusičnanu amónneho, ktorý sa nachádzal v sklade, obsahoval podľa odborníkov ekvivalent sily 1 až 1,5 tony TNT. Je tiež potrebné poznamenať, že explózia spôsobená počas bombardovania v Oklahome obsahovala iba asi 2,5 tony dusičnanu amónneho. A aj vzhľadom na to je tento výbuch jedným z najväčších nejadrových výbuchov na svete.

Sila seizmických vĺn spôsobených sa hýbala od 3,3 do 4,5 stupňa Richterovej stupnice. Podľa expertov mala explózia desatinu intenzity atómovej bomby zhodenej na Hirošimu, ktorá spôsobila koniec druhej svetovej vojny.

Fakt č. 2: MV Rhosus – Loď za výbuchom

Dusičnan amónny, ktorý vyhodil do vzduchu časť mesta, pochádzal z nákladu lode s názvom MV Rhosus. Loď patrila ruskému podnikateľovi menom Igor Grečuškin a do tohto prístavu bola privezená v roku 2014. Loď vyplávala z gruzínskeho Batumi v septembri 2013 a smerovala do Moziry v Beire. Počas plavby cez východné Stredozemné more bola privezená do prístavu v Bejrúte, pretože mala technické problémy. Loď sa považovala za nespôsobilú na prepravu.

Potom, čo bolo zabránené v jej ďalšej plavbe, bol zaistený náklad v sklade v bejrútskom prístave. Po zaistení lode odišiel Grečuškin na Cyprus, ktorý bol spoločným cieľom bohatých Rusov a posádku nechal uviaznutú v Bejrúte.

Fakt č. 3: Čo je dusičnan amónny a aký je nebezpečný?

Dusičnan amónny (NH4NO3) je chemická zlúčenina, ktorá obsahuje ióny. Obvyklou formou dusičnanu amónneho je biela kryštalická látka, ktorá je vysoko rozpustná vo vode. Dusičnan amónny zväčša využívajú v poľnohospodárskych odvetviach ako hnojivo. Chemická zlúčenina je však neuveriteľne prchavá a ak je vystavená tlaku, môže ľahko spôsobiť výbuch. Je to známa teroristická zbraň, ktorá sa používa predovšetkým pri bombových útokoch.

Počas výbuchu je dusičnan amónny schopný produkovať jedovaté plyny ako oxid dusíka a plynný amoniak. Stúpajúci oranžový oblak je indikátorom prítomnosti oxidu dusičitého, ktorý je často spojený so znečistením ovzdušia a jeho interakciou s atmosférou. Rázové vlny, ktoré boli výsledkom výbuchu, bolo vidieť a cítiť v celom meste.

Pozrite si video z daných chvíľ:

Fakt č. 4: Pustošenie Bejrútu

Prístav v Bejrúte je úplne zničený. Skaza spôsobená výbuchom bola taká rozsiahla, že prístav už nie je funkčný a veľa jeho častí bolo zrovnaných so zemou. Podľa správ bola kvôli výbuchu zničená aj časť pobrežia mesta. Prevrátené autá a zničené budovy s oceľovou konštrukciou boli len „čerešničkou na torte“.

Okrem toho bolo až 90% hotelov a tri nemocnice kvôli výbuchu úplne zničené. Obyvatelia Bejrútu, ktorých po výbuchu previezli do nemocnice preto museli čakať na ošetrenie doslova na ulici. Škody spôsobené výbuchom skutočne ochromili viac ako polovicu mesta. Samotná materiálna strata sa počíta v miliardách. Pamätihodnosti, múzeá, lode a niekoľko ďalších aspektov boli počas výbuchu masívne poškodené.

Fakt č. 5: Katastrofa nevídaných rozmerov

Ak sa materiálna strata javí ako neúnosná, tak straty ľudských životov sú ešte zničujúcejšie. V dôsledku výbuchu zostalo viac ako 300 000 ľudí bez domova. Počet obetí výbuchu je okolo 220 a zranili sa tisíce ľudí. Vyše 100 ľudí bolo po výbuchu nezvestných. Po troch zničených nemocniciach a ďalších dvoch ťažko poškodených boli zranení ponechávaní na uliciach. Stručne povedané, výbuch úplne zničil národ.
A zničil aj obilné silá v prístave, čo spôsobilo ďalšiu potravinovú krízu v krajine. Krajine ostávali zásoby potravín iba na šesť týždňov. Aby sa odvrátil tento scenár, OSN okamžite poslala päťdesiattisíc ton pšenice prostredníctvom Svetového potravinového programu do Libanonu. Pomáhajú však aj ďalšie krajiny a nikto nenechá túto krajinu napospas osudu, pomáha kto môže.

Fakt č. 6: Nedbalosť a korupcia hrali pri výbuchu veľkú rolu

Najsmutnejšou časťou výbuchov, ktoré otriasli Bejrútom, bola skutočnosť, že sa im dalo úplne vyhnúť. Ľudská nedbanlivosť a rozsiahla korupcia v meste boli jedným z hlavných dôvodov súčasného stavu. Správy naznačujú, že úrady vedeli o existencii tohto veľkého množstva dusičnanu amónneho skladovaného v prístavných skladoch. Podľa colných úradníkov bolo súdnictvo o nebezpečenstve situácie informované už viac ako päťkrát. Ich žiadosti o opätovný vývoz však nikdy neboli schválené.

Fakt č. 7: Po výbuchu začali demonštrácie proti vláde

Obyvateľstvo je s libanonskou vládou nespokojné už dlhšiu dobu. Aj jej nedbanlivosť totiž zničila mesto a doslova vyhnala ľudí do ulíc. Po výbuchu sa začali čoraz častejšie objavovať protivládne protesty. Obyvateľstvo oprávnene viní vládu z výbuchu a chce, aby bol tento výbuch zlomom v histórii národa. Je potrebné poznamenať, že nepokoje medzi obyvateľstvom sa budovali už dlho pred výbuchom. Situácia v Libanone sa zhoršuje už dlhší čas. Od konca roku 2019 sú ľudia nespokojní s tým, ako sa veci majú a protesty sú tam čoraz častejšie.

Protesty boli pôvodne vyvolané zvyšovaním daní, ale rozšírili sa aj kvôli stagnujúcej ekonomike, vysokej nezamestnanosti a endemickej korupcii vo verejnom sektore. Nuž a v neposlednom rade vyhnal do ulíc ľudí aj tento výbuch.

Fakt č. 8: Korupcia je väčšia ako celý štát

S narastajúcim verejným hnevom v snahe nastoliť poriadok a prevziať zodpovednosť za túto trýznivú udalosť celá libanonská vláda rezignovala 10. augusta 2020. Je potrebné poznamenať, že v priebehu jedného roka prešiel Libanon tromi zmenami režimu. Zatiaľ čo prezident Michael Aoun prijal ich rezignáciu, tak požiadal vládu, aby zostala vo funkcii dočasných úradníkov, kým nevznikne nový kabinet.

Predseda vlády Hassan Diab oznámil rezignáciu vlády kvôli upokojeniu narastajúceho hnevu verejnosti. Povedal, že vláda bude nasledovať vôľu ľudí a bude za nimi stáť v týchto nepokojných časoch. O korupcii uviedol, že je väčšia ako samotný štát.

Fakt č. 9: Krajiny po celom svete podávajú pomocnú ruku

Keď krajinou otriasol výbuch, národy po celom svete sa okamžite zomkli v ľudskej solidarite.
Vďaka svojej blízkosti boli štáty Perzského zálivu prvými, ktoré sa ponáhľali s pomocou krajine. Katar a Kuvajt poslali lekársku pomoc v podobe lekárov a zdravotníckeho vybavenia, ktoré krajina zúfalo potrebovala nielen v dôsledku pandémie, ale aj výbuchu. Pomoc poskytli postupne aj mnohé európske krajiny.

Z národov, ktoré sa rútili na pomoc Libanonu bol však najpozoruhodnejší Izrael. Napriek nepriateľským vzťahom medzi týmito dvoma krajinami ponúkol svoju pomoc.

Fakt č. 10: Duch ľudstva

 

Po výbuchu v Bejrúte došlo k mnohým prípadom, v ktorých duch ľudstva zažiaril v tom najlepšom svetle. Ľudia sa zomkli a ukázali svoju silu i ľudskosť. A tu je niekoľko z týchto silných momentov:

– Pamela Zeinoun, zdravotná sestra, hrdinsky zachránila tri deti po výbuchu, ktorý zničil nemocnicu. Po Bejrútskom výbuchu sa stala majákom odolnosti. Je potrebné poznamenať, že prešla päť kilometrov, aby deti dostala do bezpečnej vzdialenosti od nebezpečnej zóny.

– Len chvíľu pred výbuchom porodila Crystal Sawaya zdravého chlapčeka. Keď výbuch otriasol nemocnicou Al Roum v Bejrúte, jej manžel Jad chránil ich maličké dieťa. Rodina Sawayovcov sa v týchto nepokojných časoch stala symbolom nádeje pre obyvateľov Bejrútu.

Rovnako videozáznam muža, ktorý nalial vodu zranenému holubovi uprostred sutín, taktiež zasiahol srdcia mnohých ľudí.

Toto sú nádherné príbehy, ktoré ukazujú, že ľudia ešte stále majú v sebe ľudskosť a dokážu sa postarať jeden o druhého, ak je to potrebné.

 

 

 

Zdroj

Foto: Youtube, Facebook, IG, Twitter

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Paros
10. septembra 2020 18:37

Ďalší ledabolo preložený článok. Porovnáva sa tu nejaké „bombardovanie“ Oklahomy pritom keby si dáte trochu námahy pri preklade článku a zistíte s čím výbuch zrovnávajú tak by ste prišli na to že to „bombardovanie“ alebo v originále „Oklahoma city bombing“ bol v skutočnosti teroristický bombový útok na vládnu budovu v Oklahome roku 1995.