Britské rodinné kráľovské klenoty spájajú krásu, luxus a kus histórie. Najviac z nich vyniká kráľovská koruna, ktorá bola použitá pri korunovácii samotnej Alžbety II. ešte v roku 1953. Je vyrobená z drahých kameňov, perál, diamantov i kovov. Ide o klenot, ktorý je dedičný a dedí sa z generácie na generáciu. O klenote však existuje 10 faktov, o ktorých ste s veľkou pravdepodobnosťou nepočuli a dnes si ich predstavíme.  

Fakt č. 1: Koruna váži 1,3 kilogramov. 

Fakt č. 2: Je tvorená zo zlatého rámu, takmer 3 000 diamantov, 17 zafírov, 11 smaragdov a 270 perál. 

Fakt č. 3: Pred korunováciou Alžbety II. prešla koruna redizajnom, aby bola ľahšia a ženskejšia.

Fakt č. 4: Na prednej strane koruny sa nachádza takzvaný Ruby čierneho princa. Ide o polodrahokam, ktorý patril ešte Petrovi I. Kastílskemu, ktorého prezývali krutý alebo spravodlivý. Neskôr bol daný princovi Edwardovi z Walesu, známemu ako čierny princ. Ten dostal kameň v roku 1367 do daru. 

Fakt č. 5: Korunovačné klenoty sú vystavené v Tower of London, kde si ich chodí pozerať široká verejnosť. 

Fakt č. 6: Kráľovná Alžbeta II. zvykla nosiť korunu na slávnostný otvárací prejav britského parlamentu. V posledných rokoch ju už ale nenosí, pretože je veľká, ťažká a podľa nej aj nepraktická. Korunu teda vymenila za klobúky.

Fakt č. 7: V roku 1905 bol v Južnej Afrike objavený najväčší diamant na svete. Vážil približne 600 gramov a o dva roky neskôr bol ponúknutý kráľovi Edwardovi II. ako darček k narodeninám. Následne ho rozrezali na niekoľko kúskov a jeden z nich sa nachádza priamo v strede koruny. 

Fakt č. 8: Odhadovaná hodnota korunovačných klenotov je 3,5 až 6 miliárd eur. Neexistuje však údaj o tom, akú hodnotu má samotná kráľovská koruna. 

Fakt č. 9: Kráľovná Alžbeta II. mala počas svojej korunovácie v roku 1953 na hlave až tri koruny. Počas cesty na obrad mala nasadený štátny diadém Georga IV., neskôr mala na hlave korunu svätého Eduarda a keď mierila do Buckinghamského paláca, už mala nasadenú kráľovskú štátnu korunu. 

Fakt č. 10: Koruna Alžbety II. vychádza z koruny navrhnutej pre kráľovnú Viktóriu z roku 1838.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.