Tornáda sú nebezpečné a ničia nielen domy, ale zabíjajú aj ľudí. Navyše čoraz častejšie sa vyskytujú v oblastiach, kde ich v minulosti vidieť nebolo. Vďaka desaťročiam výskumu sú síce predvídateľnejšie, ale stále sme zraniteľní a ak nastanú, tak sa im nedokáže nikto brániť, pretože to nie je v ľudských silách. A ak vás tento prírodný jav zaujíma a chcete vedieť viac, tak si prečítajte nasledujúce fakty. 

Foto od Wikimedia

Fakt č. 1: Aby bolo možné klasifikovať vír ako tornádo, musí ísť o prudko rotujúci lievik, ktorý sa spája s oblakmi aj so zemou. 

Fakt č. 2: Tornáda sú hodnotené podľa stupnici Enhanced F (EF), stará stupnica sa nazývala Fujita (F). Na základe 3-sekundových nárazov vetra a poškodení priradia odborníci tornádu číslo od 0 po 5. 

Fakt č. 3: Tornádo môže sprevádzať dážď, blesky, vietor alebo krupobitie. Nič z tohto však nie je spoľahlivým prediktorom prichádzajúceho tornáda. 

Fakt č. 4: Môže trvať niekoľko sekúnd až viac ako hodinu. V priemere trvá tornádo 10 minút. 

Fakt č. 5: Je mýtus, že tornádo nedokáže prechádzať cez rieky, pohoria či údolia. Dokáže to a nie je to nič výnimočné.

Fakt č. 6: Tornádová alej je oblasť v strede USA, kde sú tornáda najbežnejšie. Všetky štáty USA a všetky kontinenty okrem Antarktídy však už zažili túto katastrofu. 

Fakt č. 7: Od prvej predpovede tornáda, ku ktorej došlo v roku 1948, sa darí odborníkom každým rokom varovať ľudí s väčším predstihom. Stále však existuje 70%-ná miera falošných poplachov.

Fakt č. 8: Najhoršie zaznamenané tornádo bolo 3. a 4. apríla 1974 a išlo o sériu 147 tornád v 13 štátoch. Najsmrteľnejšie tornádo zabilo 18. marca v roku 1925 v Missouri, Indiane a Illinois 695 ľudí. 

Fakt č. 9: Mesto Greensburg v Kansase bolo v roku 2007 totálne zničené tornádom. Miestni ľudia však namiesto toho, aby opustili mesto, začali z jeho budovaním nanovo, pričom to robili s dôrazom na zelenú technológiu. 

Fakt č. 10: Pred tornádom je smrteľné nebezpečné ukryť sa pod autom alebo pod mostom. Tam vás dokáže tento prírodný jav rýchlo zabiť. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.