Nie vždy je poloha krajiny výhodou. Toto je 10 krajín, ktorým spôsobuje problémy

1061

Poloha krajiny zohráva obrovskú úlohu v jej sociálnom a ekonomickom pokroku. V mnohých prípadoch je však pre krajinu obrovskou nevýhodou a spôsobuje jej mnoho problémov. 

Rusko 

Zdroj: wikipedia

Kvôli obrovskej rozlohe je doprava a obchod krajiny nočnou morou. Problémom Ruska je aj prepojenie s oceánmi. Keďže sa nachádzajú v prevažne mrazivej pustatine, väčšina dôležitých ruských prístavov je niekoľko mesiacov v roku zavretá. Rusko nemá žiadny veľký prístav, ktorý by bol funkčný pre obchod počas celého roka, a preto nie je krajina schopná rozšíriť svoj obchod aj za hranice. 

2. Austrália 

Zdroj: pixabay

Aj napriek geografickým nevýhodám patrí Austrália k prosperujúcim a rozvinutým krajinám. Je to asi jediná krajina, ktorá je takmer úplne neobývaná, pretože väčšina obyvateľov žije v mierne osídlených mestských centrách južnej a juhovýchodnej Austrálie. Okrem toho je krajina plná nehostinných miest – od suchej púšte až po tropické pralesy

Prevažná väčšina Austrálie je suchá a celému regiónu dochádza rýchlo voda, čo spôsobuje množstvo problémov nielen neobývaným častiam, ale aj mestským centrám. 

3. Indonézia 

Indonéziu tvorí viac ako 18 000 roztrúsených ostrov rôznych veľkostí. Zatiaľ čo rozloha niektorých ostrovov je minimálna, tie najväčšie sú porovnateľné s ostrovmi ako Nová Guinea a Borneo. Obrovská vzdialenosť medzi indonézskymi ostrovmi je zároveň veľkou výzvou v pokroku krajiny.

Blízkosť Ohnivého kruhu v Tichom oceáne robí krajinu obzvlášť náchylnú na prírodné katastrofy. Tektonická aktivita je taká vysoká, že v krajine dochádza takmer každý deň k zemetraseniu s magnitúdou 5,0. 

4. Egypt

Zdroj: pixabay

Úrodné pláne delty Nílu poskytli Egyptu obrovskú výhodu oproti iným krajinám. To všetko je však minulosťou. Problémy nastali po vybudovaní Suezského prieplavu, ktorý bol výhodný pre podnikanie, ale nie až tak pre politickú stabilitu. Aj dnes je neobmedzený prístup k prieplavu hlavným politickým problémom krajiny. 

5. Pakistan 

Zdroj: flickr

Keďže vznikol Pakistan len pred viac ako sedemdesiatimi rokmi, možno povedať, že táto krajina mala vždy geografický problém. Pakistan mal už od svojho vzniku problémy so susednou Indiou a ako najväčšou nevýhodou sa ukázalo, že takmer všetky pakistanské mestá sa nachádzajú v blízkosti hraníc. Navyše celá hranica Pakistanu a Indie nie je nič iné ako obyčajný otvorený terén, ktorý je v prípade rozsiahlej invázie takmer nemožné ubrániť. 

6. Holandsko 

Zdroj: pixabay

Holandsko je rozvinutý a prosperujúci národ vo všetkých aspektoch. Opäť je to však len preto, že dokázalo dobre prekonávať svoje geografické výzvy. Takmer jedna tretina celej krajiny leží pod hladinou mora, čo sa v priebehu svojej histórie ukázalo ako dosť nákladný problém.

7. Čína 

Zdroj: pixabay

Čína bola vždy jednou z najväčších a najhustejšie zaľudnených krajín. Poloha bola nevýhodou, pretože Čína je topograficky rozdelená na úrodné nížiny obklopené suchými a riedko osídlenými vysočinami. Rozsiahle územie je domovom širokej škály kultúr a etník, z ktorých každá má svoje vlastné protichodné záujmy a kultúry.

8. Uzbekistan 

Zdroj: pixabay

Vnútrozemie spôsobuje obrovské problémy z hľadiska obchodu, hospodárskeho rozvoja a politickej stability. Vnútrozemské krajiny ako aj Uzbekistan, musia vynaložiť obrovské množstvo peňazí a politického vplyvu, aby získali prístup do prístavu, pretože obchodovanie cez pevninu je drahé a časovo náročné.

9. Japonsko 

Zdroj: pixabay

Japonsko má kvôli polohe toľko problémov, že je ťažké zamerať sa iba na jeden. Najznámejším je, že leží v blízkosti Ohnivého kruhu, čo je tektonicky najaktívnejšia oblasť. Krajina je navyše takmer celá tvorená kopcami a horami, pričom orná plocha je obmedzená približne na 20 % z celkovej pevniny. To nielen zvyšuje náklady na dovoz potravín zo zahraničia, ale tiež obmedzuje ľudí, ktorí si môžu zarobiť na živobytie prácou v poľnohospodárskom priemysle. 

10. Africký kontinent 

Celý kontinent trpí rovnakým geografickým problémom. Jednoducho povedané, Afrika je príliš dlhá, čo spôsobovalo problém v šírení nových technológií a ďalšieho vývoja. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre