Prieskumom sa došlo k záveru, že smartfóny používame v priemere viac ako 4 hodiny denne. Ale ako ľudia, ktorí sa častokrát riadia zvykom, používame väčšinou rovnaké a už overené funkcie na našich telefónoch. Málokto skúma tie menej známe príležitosti, ktoré inteligentné mobily v sebe majú. Vývojári smartfónov a rôznych aplikácií však do týchto malých zariadení implementovali najúžasnejšie nápady, ktoré mnohokrát čerpali inšpiráciu z vedeckých fantázií. Zopár si ich predstavíme.

 

Projektor mapy na čelnom skle

Ak idete v tme, hmle a daždi alebo jednoducho ste na neznámom mieste, nainštalujte si do svojho telefónu Hudway navigáciu, nastavte cieľový bod a umiestnite telefón na palubnú dosku. Váš smartfón bude premietať mapu s podporou GPS priamo na čelnom skle bez potreby ďalšieho vybavenia.

Telefón dokáže pracovať s teleskopom

Je to jednoduchý, ale užitočný malý trik, o ktorom mnohí z vás nevedia. Nasmerujte objektív telefónu priamo na ďalekohľad a zväčšený obrázok budete môcť zachytiť z druhej strany. 

Fotoaparát na telefóne dokáže vidieť pulzujúcu krv pod kožou

Vývojári aplikácií, ako je Okamžitá srdcová frekvencia (k dispozícii pre iOS, Android a Windows), tvrdia, že môžu zmerať váš srdcový rytmus pomocou fotoaparátu smartfónu. Položte prst pred fotoaparát a aplikácia bude sledovať malé zmeny farby pokožky, ku ktorým dochádza v dôsledku pulzovania krvi. Po nejakom čase bude smartfón schopný zmerať váš srdcový rytmus. Aplikácia Cardiio (iOS) zas meria srdcový rytmus sledovaním zmien farby tváre.

Staré negatívy môžete naskenovať a digitalizovať

Nie je to najlepší spôsob skenovania a digitalizácie negatívov, ale ak si naliehavo potrebujete prezrieť staré negatívy, môže vám pomôcť smartfón. Použite k tomu niektoré dostupné aplikácie, ako je napríklad HELMUT Film Scanner.

Fotoaparát telefónu rozpoznáva písma, objekty alebo dokonca reštaurácie

Aplikácie ako Amazon’s Flow (k dispozícii pre iOS a Android) dokážu rozpoznať objekty, miesta a dokonca aj text. Zatiaľ čo nová funkcia Google Lens, ktorá je súčasťou Asistenta Google (k dispozícii pre iOS), dokáže svojou fotografiou rozoznať akúkoľvek reštauráciu a ponúkať informácie či hodnotenia od návštevníkov. Aplikácia WhatTheFont vám povie, na ktoré písmo sa pozeráte, a to jednoducho jeho naskenovaním.

Počas nahrávania videa viete aj fotografovať

Pravdepodobne ste sa ocitli v situácii, keď ste chceli nasnímať záber, ale omylom ste vybrali režim videa. Našťastie môžete robiť aj tieto dve veci naraz. Musíte iba stlačiť tlačidlo spúšte, ktoré sa zobrazí vedľa tlačidla nahrávania videa. Fotografia vytvorená snímačmi videokamier však samozrejme nebude taká pôsobivá ako vaše bežné fotografie.

Fotoaparát telefónu ako pravítko

Aplikácie, akou je Ruler, sú ideálne na meranie veľkosti ľubovoľného objektu na fotografii alebo na meranie malého objektu pomocou bežného pravítka na obrazovke. Je to užitočné najmä pre architektov a staviteľov, keď je potrebné rýchlo zmerať izbu alebo kus nábytku.

Smartfón ako termovízna sci-fi kamera

Seek Thermal vytvára technológiu, ktorá bola vymyslená pre vojenských a iných špecialistov a momentálne je sprístupnená všetkým. Táto malá kamera, ktorá sa dá pripojiť k telefónu  vám umožní urobiť tepelný obraz všetkého okolo vás a zobrazí okamžitú fotografiu okolia.

Zmeňte svoj mobil na mikroskop

Telefón môžete ľahko používať ako prenosný digitálny mikroskop, ak k fotoaparátu telefónu pripevníte malý objektív, ktorý nájdete na ľubovoľnom laserovom ukazovátku. Tento úžasný trik vám pomôže preskúmať mikrosvet a zhotoviť úžasné zväčšené fotografie.

Predĺžte životnosť telefónu

Nabíjací port telefónu bohužiaľ inklinuje k zhromažďovaniu prachu, zvyškov a ďalších častíc, ktoré môžu znížiť jeho životnosť a spôsobiť totálny kolaps. Dobrou správou je, že existuje cesta, ako tomu zabrániť. Zoberte striekačku naplnenú vzduchom, vložte ihlu do nabíjacieho otvoru a vstreknite vzduch. Tento postup pomôže odtiaľ odstrániť zbytočný prach a predĺži životnosť zariadenia.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.