Na svete sa nachádza mnoho jedovatých, toxických a nebezpečných látok. V jednu sekundu sa smejete s priateľmi nad tanierom čínskeho jedla a netušíte, že o chvíľku bude po Vás (2020 aktualizácia: až príliš presný popis). Na niektoré látky existujú protijedy, ale ak sa nepodajú dostatočne skoro, nemáte viac-menej žiadnu šancu. Mnohé z týchto jedov však slúžia aj na iné účely, nie len zabíjanie…

Kyanid

Smrteľný jed, postihujúci centrálny nervový systém a srdce. Aj pri malej dávke jed napadne krvný obeh, naviaže sa na železo v krvi a tým zabráni prúdeniu kyslíka. Človek zomiera do niekoľkých minút. Existujú rôzne formy, ale tzv. „vodíkový kyanid“ je najhorší. Môže sa považovať aj za chemickú zbraň a zabije Vás za menej ako desať minút. Vďaka jeho ničivému účinku bol používaný počas prvej svetovej vojny, predtým ako boli chemické zbrane zakázané. Momentálne sa najviac využíva ako prostriedok pri vraždách, alebo samovraždách.

Antrax

Krátko po útoku na dvojičky (11.9.2001), niekto začal rôznym ľuďom v USA posielať listy infikované Antraxom. Malo zomrieť 5 ľudí a 17 sa ich malo ťažko zraniť. Antrax pri vdýchnutí napadá dýchacie cesty a doslova ich zastaví. Začína sa to zimnicou a končí zastavením dýchania. Pokiaľ sa počas jedného týždňa nedostane telo protilátky, je 90% pravdepodobnosť, že infikovaný zomrie. Po týchto útokoch začala u ľuďoch v USA vznikať obrovská paranoja týkajúca sa práve otrávených listov.

Sarín

Jed, považovaný za zbraň hromadného ničenia. Používaný pri teroristických a chemických útokoch, povstaniach v Sýrii, Iraku a pri mnohých ďalších útokoch. Jeho účinok sa prejavuje stvrdnutím hrudníka, obrovskými bolesťami a napokon zastavením dýchania. To všetko trvá len 60 sekúnd. Aj keď bola jeho výroba v roku 1993 kvôli ničivým účinkom pozastavená, používa sa stále.

Amatoxín

Tento jed môžeme nájsť v muchotrávke zelenej, čiže je teoreticky ľahko dostupný aj na Slovensku. Po užití jed vstupuje do krvného obehu a začne poškodzovať pečeň a obličky, čo vedie k extrémnych ochoreniam. Amatoxín totiž útočí na bunky v orgánoch a znefunkční ich na niekoľko dní. Bez podania protijedu upadne obeť po pár dňoch do kómy a následne umrie na zlyhanie srdca, alebo pečene.

Strychnín

Používaný aj ako pesticíd na hubenie malých zvierat a záhradných škodcov. Napriek tomu, že je najčastejšie vytváraný v laboratóriách, ho môžeme nájsť na niektorých stromoch v Ázii. Jed môže infikovať človeka rôznymi spôsobmi. Tento proces môže trvať asi 30 minút, pričom obeť prežíva obrovské bolesti. Po vstupe do tela sa začnú zužovať svaly, pokračuje to nevoľnosťou a nakoniec dávením. Nastupuje krvácanie svalov, kŕče a nakoniec udusenie.

Strychnine photo
Foto: savagecats

Ortuť

Najčastejšie nachádzaná v ortuťovom teplomere, ktorého výroba je už našťastie v Európskej únii zakázaná. Pre telo je táto látka veľmi toxická. Pri dotyku Vás postihnuté miesto začne svrbieť, páliť a v priebehu pár minút sa začne odlupovať. Pri inhalácii, alebo po požití ortuť reaguje ešte horšie. Môže spôsobiť slepotu, stratu pamäti, zlyhanie obličiek a poškodenie mozgu. V konečnom dôsledku ortuť zastaví centrálnu nervovú sústavu a spôsobí smrť.Mercury photo

Tetrodotoxín

Tento jed možno nájsť v rybe zvanej „Puffer fish“, ktoré ho používajú na ochranu pred predátormi. Symptómy otravy sa začnú prejavovať taktiež po cca. 30 minútach. Medzi ne patrí ochrnutie úst, znefunkčnenie koordinácie a reči, rôzne záchvaty a kŕče, ktoré sa zmenia na kómu a následnú smrť. Tá sa vyskytuje priemerne po 6 hodinách, ale bol už zaznamenaný prípad, kde smrť prišla po 17 minútach.

Ricín

Tento jed je úzko spätý s iným jedom, opísaným vyššie. Po izolovaní toxických listov naplnených antraxom, vznikli ricínové listy a paranoja bola znova na vzostupe. Preto museli orgány činné v trestnom konaní konať rýchlo a prijať tvrdé opatrenia. Ricín totiž napáda orgány produkujúce bielkoviny a napokon ich úplne zastaví. Predpokladá sa, že by sa dal použiť v chemickej vojne, ale následky by boli katastrofálne.

Ricin photo
Foto: museumdetoulouse

VX

Najnebezpečnejšia bojová látka využívaná vojakmi po celom svete aj napriek tomu, že je už dlhšie oficiálne zakázaná. Stačí, aby jedna jediná kvapka prišla do styku s odhalenou kožou a človek umiera. Pri vdýchnutí existuje o čosi väčšia šancu na prežitie, keďže látka zabíja len v prípade väčšieho množstva. Napriek tomu však spôsobuje paralýzu a respiračné zlyhanie.

Botulotoxín

Najnebezpečnejší jed na svete. V prípade, že by bol vypustený, spôsobil by epidémiu choroby, ktorá by zachvíľu ukončila fungovanie centrálnej nervovej sústavy. Paradoxom je, že táto látka sa používa na liečby migrén a na botox (plete a podobné). Sú prípady, keď aj po takejto liečbe, alebo botoxovej operácii zomrel pacient na otravu Botulotoxínom. Po otrave týmto jedom má neliečený pacient 50% šancu na prežitie. Liečení pacienti to však tiež nemajú najlepšie, veľmi často sa u nich prejavujú rôzne invalidné komplikácie.

zdroj: therichest

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.