Byť chorý je ten najhorší pocit na svete. Či už je to obyčajná nádcha alebo niečo vážnejšie, choroba vám proste pokazí celý deň. Aspoň ten pocit „veď ono to prejde“ vás može povzbudiť. Lenže niektoré choroby nemajú príčinu ani progózu. Moderné technológie snáď zistia, čo spôsobuje tieto zvláštne choroby a nájde pre ne spôsob liečby. 

 ochorenia

1. Syndróm explodujúcej hlavy

Syndróm explodujúcej hlavy je parasomnia, pri ktorej pacienti počujú hluk ako pri výbuchu bomby pri zaspávaní alebo zobúdzaní sa. Zvuk nie je zapríčinený vonkajším faktorom (napríklad, keď spadne nejaký predmet) a je sprevádzaný bleskom, alebo svetlom, alebo trhnutím tela. Predpokladá sa, že príčinou je stres, ale oficiálne to nie je potvrdené.

 

2. Prurigo nodulocystica

Je to kožná choroba charakterizovaná tvrdými svrbivými hrudkami na končatinách, ktoré zanechávajú jazvy, spôsobujú stres a depresiu. Jeden vedecký výskum našiel spojitosť medzi astmou a inými kožnými ochoreniami, ale neboli z toho vyvodené žiadne definitívne uzávery. Jedna teória vraví, že choroba sa môže zhoršovať škrabaním, ale je taktiež ťažké dokázať svrbenie samotné, čiže je možné, že pacienti si tieto hrudky škriabu len z reflexu.

 

3. Choroba prikyvovania

Choroba prikyvovania (hlavou) je nevysvetliteľná choroba mozgu, ktorý sa prvýkrát vyskytla v Južnom Sudáne. Dve známe teórie hovoria, že príčinou je buď červ alebo vystavenie škodlivým chemickým látkam z vojny, ale obe teórie boli vyvrátené. Choroba dostala svoje meno podľa činnosti, ktorú pacienti robia, keď dostávajú opakované záchvaty. Táto choroba spôsobuje, že pacienti sú fyzicky aj mentálne postihnutí až do smrti. 

 

4. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS)

Jeden z tých známejších syndrómov na našom zozname, SIDS, znamená, že dieťa mladšie ako jeden rok v noci zomrie vo svojej postieľke bez akýchkoľvek známok dusenia sa alebo škrtenia. Aj po pitve zostáva smrť nevysvetlená. Doktori vyzývajú rodičov, aby sa uistili, že v postieľke ich dieťaťa sa nenachádzajú žiadne predmety, ktoré môžu dopomôcť k uduseniu sa (napr. prikrývky, šnúrky na oblečení) a aby položili dieťa radšej na chrbát, ako na bruško. 

 

5. Lichenoidná dermatóza

Lichenoidná dermatóza sa zvyčajne objavuje u žien po menopauze, je charakterizovaná malými bielymi škvrnkami v oblasti genitálií a análneho otvoru. Škvrnky môžu praskať a tak tvoriť jazvy alebo modriny. Je možné, že príčinou choroby je hyperaktivita imunitného systému s hormonálnou nerovnováhou, keďže choroba nie je nákazlivá, a v priebehu času zmizne, avšak neexistujú žiadne konkrétne uzávery.

 

6. Syndróm cyklického zvracania

Náhle a opakované stavy nevoľnosti a vracania zvyčajne sprevádza chrípka, alebo nejaké iné žalúdočné problémy, ale keď sa to objavuje bez sprievodných chorôb, nazýva sa to syndróm cyklického zvracania. Zvracanie môže trvať niekoľko hodín alebo dní a potom z ničoho nič zmiznúť. Doktori sa domnievajú, že problémy s činnosťou tráviaceho traktu môžu byť príčinou choroby, ale neboli schopní špecifikovať konkrétny problém. 

 

7. Syndróm stuhnutosti 

Toto neurologické ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u ľudí stredného veku a prejavuje sa ako tvrdnutie svalov a ako bolestivé svalové kŕče. V konečnom dôsledku majú pacienti problémy s pohyblivosťou a až 65% sa nedokáže pohybovať samostatne. Doktori vravia, že je to autoimúnne ochorenie, ale kvôli veľmi nízkemu výskytu tejto choroby sa uskutočnilo len málo výskumov.

 

8. Brainredská hnačka 

Brainerdská hnačka je akútna vodnatá hnačka, ktorá trvá minimálne štyri týždne, bez akýchkoľvek iných chorôb spojených s hnačkou. Je pomenovaná po vypuknutí v Brainerde v Minnesote, kde zasiahla 122 ľudí. Táto hnačka nie je nákazlivá, takže sa ťažko zisťuje, čo ju zapríčiňuje, a čo ju lieči.

 

9. Akvagenická žihľavka

Tento nezvyčajný stav spôsobuje výskyt žihľavky krátko po tom, ako sa koža dostane do kontaktu s vodou. Objavuje sa to viac u žien, než u mužov, obzvlášť v mladom. Boli vykonané štúdie, aby sa zistilo, či teplota vody alebo prítomnosť určitých chemických látok majú vplyv na žihľavku, ale nedospelo sa takmer k žiadnym výsledkom. 

 

10. Syndróm benígnej facsikulácie

Neustále šklbanie svalov ako napríklad očných viečok, končatín a dokonca jazyka môže znieť ako tik, ale ak to trvá dlhšie ako minútu a prestane, až keď svalom človek pohne, ide pravdepodobne o syndróm benígnej facsikulácie. Šklbanie je zvyčajne spôsobené chorým svalom, ale tento syndróm zahŕňa šklbanie celého tela a doktori zatiaľ pri nijakom pacientovi nedokázali nájsť v žiadnom svale choré miesto. 

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.