Ženy sú zvyknuté riešiť problémy, s ktorými sa stretávajú či už v bežnom živote, alebo na trhu práce. Zväčša sú to také problémy, ktoré vznikajú kvôli rodovej nerovnosti. Aj nežné stvorenia sú totiž schopné užitočných vynálezov. Predstavíme vám teraz 10 užitočných vecí, ktoré poznáme a využívame dodnes vďaka týmto šikovným ženám.

Stierače 

Tak toto by ste zrejme nečakali, ale áno je to tak, vymyslela ich žena. Je to neoddeliteľná súčasť každého jedného auta. Zabezpečujú bezpečnosť počas daždivých dní a vymyslené i patentované boli v roku 1903. Ich vynálezkyňou je žena menom Mary Andersonova, ktorá s nápadom prišla potom, ako musela šoférovať počas silného sneženia. Práve vtedy si uvedomila aké dôležité je udržať čelné sklo priehľadné.

Kávový filter

Gazdinka v domácnosti Melitta Bentzová zistila, že čistenie v tom čase používaných tkaninových kávových filtrov bolo veľmi únavné. Preto sa rozhodla skúsiť prísť na nový spôsob filtrovania kávy. Po niekoľkých skúškach vzala do rúk plechovku a vyvŕtala do nej niekoľko dier. Následne odtrhla papier a odfiltrovala kávu – výsledok bol úžasný. Mellita si svoj vynález dala patentovať v roku 1908 a začala podnikať. O niekoľko rokov neskôr, počas I. svetovej vojny čelila jej spoločnosť mnohým ťažkostiam, avšak podarilo sa im aj naprek tomu napredovať. Melitta bola dobrou šéfkou, pretože dbala na spokojnosť zamestnancov. Skrátila im pracovný čas, dávala dlhšie voľno, dostávali vianočné bonusy a vytvorila im aj sociálny fond. Aj dnes spoločnosť funguje a je silným hráčom, pričom na jej čele stoja jej potomkovia, čiže členovia rodiny.

Injekčná striekačka

Americká sestra menom Letitia Mumford Geer vymyslela prvú modernú striekačku – takmer takú, akú poznáme dnes, len s malými rozdielmi. Došlo k tomu v roku 1899 a lekárom výrazne uľahčila život. Je to nesmierne dôležitý vynález, ktorý sa využíva dodnes a práve táto sestra položila jeho základy.

Jednorázové plienky

Prvú plienku, ktorá bola odolná voči tekutinám vytvorila Marion Donovan. S touto myšlienkou prišla krátko po II. svetovej vojne, keď sa plne venovala svojmu rodinnému životu a domácim činnostiam. So šijacím strojom a sprchovacím závesom sa jej podarilo vytvoriť svoj prvý prototyp. Marion však má na svojom konte aj mnohé ďalšie vynálezy, vďaka ktorým si získala miesto v sieni slávy vynálezcov.

Umývačka riadu

Dnes je súčasťou mnohých domácností. Avšak len málo z vás vie, že prvú umývačku zostrojila žena menom Josephine Cochrane v roku 1886. O niekoľko rokov neskôr sa jej počas veľtrhu v Chicagu podarilo zaujať podnikateľov z reštaurácií, ale umývačka získala skutočný význam až v 50. rokoch 20. storočia, keď sa stala pre spotrebiteľov dostupnejšia. Josephine je taktiež súčasťou siene slávy vynálezcov.

Monopoly

Za túto mimoriadne obľúbenú hru môžeme vďačiť najmä dizajnérke Elizabeth J. Phillips. Myšlienka spočiatku spočívala v sprostredkovaní pojmu ekonómia a preukázaní škodlivosti kapitalizmu. Hra, ktorá bola patentovaná v roku 1904, sa predávala, akoby bola navrhnutá Charlesom Darrowom. Spoločnosť však neskôr uviedla všetko na pravú mieru.

Záchranný čln

Aj za týmto dôležitým prvkom každej lodi stojí žena. Maria Beasley sa rozhodla vytvoriť kompaktnejší, bezpečnejší, odolnejší proti ohňu a ľahko použiteľný záchranný čln. Došlo k tomu v roku 1880. To, čo by si nikdy nepomyslela bolo, že o niekoľko rokov neskôr jej záchranné člny pomôžu zachrániť tisícky ľudí z najznámejšej stroskotanej lodi – Titanicu.

Priehľadné sklo

Katharine Burr Blodgettová bola prvou ženou, ktorá získala titul Ph.D. vo fyzike na univerzite Cambridge v roku 1926. O niekoľko rokov neskôr vynašla priehľadné sklo, ktoré pomohlo vylepšiť fotoaparát, mikroskop a projektorovú technológiu svojej doby. Dnes má priehľadné sklo taktiež nezastupiteľnú úlohu v rôznych oblastiach života.

Kevlar (silné vlákno)

Stephanie Kwolek s titulom Ph.D. v chémii je tvorkyňou mimoriadne silného vlákna známeho ako kevlar. Toto vlákno môže byť až päťkrát silnejšie ako oceľ a používa sa na výrobu nepriestrelných viest a mnohých ďalších výrobkov.

Bezdrôtová sieť

Herečka a vynálezkyňa Hedy Lamarr vyvinula v spolupráci so svojím priateľom a skladateľom Georgeom Antheilom technológiu známu ako predchodkyňu siete Wi-Fi. Jej nápad umožnil diaľkové ovládanie torpéd a zabránenie ich zachyteniu nepriateľmi zmenou frekvencie rádiových signálov v spektrálnom pásme. V tom čase však námorníctvo Spojených štátov nechcelo implementovať vynález, ktorý sa začal používať až o mnoho rokov neskôr. Našťastie na konci 90. rokov získalo duo významné ocenenie za ich objav a v roku 2014 Lamarr vstúpila do siene slávy vynálezcov.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.