História je plná prekvapivých záhad. Množstvo z nich sa podarí archeológom objasniť, no sú aj také objavy, ktoré si nevie nikto vysvetliť. Toto je 10 z nich. 

1. Vtáky Moa 

Tieto vtáky boli nelietavé a kedysi obývali Nový Zéland. Vyhynuli okolo roku 1500. Podľa jednej teórie ich zabili Maori. Počas expedície v dvadsiatom storočí vedci narazili na veľmi veľký pazúr jedného z vtákov, ktoré boli po stáročia akosi neuveriteľne dobre zachované.

2. Chrámový komplex Saksaywaman, Peru

Dokonalé spracovanie tohto starobylého chrámového komplexu, ktorý bol dokončený bez použitia jedinej kvapky malty, je skutočne úžasné. V niektorých prípadoch nie je možné prejsť ani kúskom papiera medzi kamene. Každý blok má navyše hladký povrch a zaoblené rohy. Záhodou zostáva, ako sa im to podarilo postaviť. 

3. Brána slnka, Bolívia 

Túto bránu nájdete v Tiwanaku – starovekom a tajomnom meste Bolívie. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že to bolo centrum obrovskej ríše počas prvého tisícročia nášho letopočtu. Nikto však netuší, čo majú znamenať rytiny na bráne. 

4. Jaskyne Longyou, Čína

Jaskyne boli ľudskými rukami vyhĺbené z pieskovca. Takáto ťažká práca by si vyžadovala tisíce ľudí. V historických záznamoch však nie je žiadna zmienka o výstavbe týchto jaskýň.

5. Nedokončený obelisk, Egypt 

Tento obelisk bol spočiatku vytesaný priamo zo skalnej steny. Zdalo sa, že začal praskať, a preto zostal nedokončený. Jeho veľkosť je však ohromujúca!

6. Podvodné mesto Yonaguni, Japonsko 

Tento staroveký komplex objavil náhodne inštruktor potápania. Podvodné mesto zmiatlo všetky vedecké teórie. Skala, z ktorej je vytesaný komplex, bola ponorená pod vodu ešte predtým, ako boli postavené egyptské pyramídy, asi pred 10 000 rokmi. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že počas tejto primitívnej éry sa ľudia stále tlačili v jaskyniach a žili skôr z jedlých koreňov, než aby ich lovili. Z tohto dôvodu určite nemohli postaviť kamenné mestá.

7. Mohyla mŕtvych, Pakistan 

Tajomstvo pádu tohto mesta mätie odborníkov už desaťročia. V roku 1922 objavil indický archeológ R. D. Banerji staroveké ruiny na jednom z ostrovov v rieke Indus. Početné vykopávky žiaľ neposkytli žiadne odpovede, a preto zostáva záhada tohto mesta nevyriešená. 

8. L’Anse aux Meadows, Kanada

Archeologické nálezisko v Kanade bolo kedysi osadou založenou Vikingami pred tisíckami rokov. Skutočnosť, že existuje, naznačuje, že škandinávski moreplavci sa dostali do Severnej Ameriky ešte pred narodením Krištofa Kolumba.

9. Tunely z doby kamennej 

Objav rozsiahlej siete podzemných tunelov, ktoré sa tiahnu po celej Európe, od Škótska po Turecko ukazuje, že komunity doby kamennej neboli iba lovcami a zberačmi. Skutočné účely tunelov sú však stále záhadou. Niektorí vedci sa domnievajú, že boli použité ako ochrana pred predátormi, zatiaľ čo iní veria, že poskytli spôsob bezpečného cestovania. 

10. Obrovské kamenné sféry, Kostarika 

Tieto tajomné kamenné útvary sú fascinujúce nielen dokonalým sférickým tvarom, ale aj neznámym pôvodom a účelom. V 30. rokoch ich objavili pracovníci, ktorí čistili džungľu od banánovej plantáže. Miestne legendy naznačovali, že záhadné sféry obsahovali skryté zlato, no ukázalo sa, že sú prázdne.

ZDROJ 

foto: brightside 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.