Keď niekedy vidíme zvláštnu štvorcovú záplatu na batohu, ďalšie diery na teniskách alebo kvetinovú potlač na nohavičkách, máme tendenciu myslieť si, že tieto veci sú len výplodom dizajnérovej fantázie. My sme sa však rozhodli pátrať hlbšie a zistiť, či majú nejaký účel, o ktorom sme nevedeli.

„Prasací rypák“ na batohu

Photo by BrightSide

Mnohé batohy majú štvorcovú nášivku s 2 dierami. Nazýva sa to záložka na uchytenie alebo prasací rypák. A nie je to len na ozdobu. Pôvodne bola záložka určená pre turistov alebo cyklistov, aby cez ňu mohli prevliecť šnúrku alebo lano na upevnenie nejakého vybavenia, napríklad baterky, blikačky atď. Ak však váš batoh nie je určený na turistiku, môžete ho použiť napríklad na nosenie tenisiek, keď idete do posilňovne.

Diera na umývadle v kúpeľni

Photo by BrightSide

Bežné kúpeľňové umývadlo má spravidla 3 otvory: otvor pre batériu, odtokový otvor a záhadný malý otvor v blízkosti hornej časti umývadla, ktorý sa nazýva prepad umývadla. Prepad umývadla je napojený na odtokovú rúru. Odvádza vodu do odtoku, ak je odtok umývadla uzavretý. Vďaka tomuto otvoru sa voda z drezu nevyleje na podlahu.

To však nie je jediný účel prepadu drezu. Zlepšuje aj odtok vody. Privádza do odtokového potrubia vzduch, vďaka čomu voda odteká oveľa rýchlejšie. Drezy, ktoré nemajú prepadové otvory, zvyčajne odtekajú pomalšie.

Extra otvory na šnúrky na teniskách

Photo by BrightSide

Takmer všetky tenisky majú dodatočné otvory na šnúrky, ale používa ich len veľmi málo ľudí. Tieto otvory však pomáhajú udržať nohy v topánkach a zabraňujú vzniku pľuzgierov. Stačí, ak si cez tieto otvory prevlečiete šnúrky a zaviažete ich. Takto získate pohodlnejšie nosenie.

Lepiaca páska na plienkach

Photo by BrightSide

Jednorazové nohavičky a plienky sú často vybavené špeciálnou lepiacou páskou. Zvyčajne sa nachádza na zadnej strane, ale niekedy ju môžete nájsť aj na prednej strane výrobku.

Táto lepiaca páska umožňuje kompaktne zložiť špinavú plienku. Ak sa nachádza vpredu, použitú plienku treba zrolovať počnúc jej zadnou polovicou. Ak sa páska nachádza na zadnej strane, potom začnite stáčať vpredu. Po zložení plienky sa páska použije ako držiak okraja.

Výrez v sedle bicykla

Photo by BrightSide

Niektoré cyklistické sedlá majú uprostred otvory na zníženie tlaku v oblasti rozkroku. Toto sedlo je spravidla obľúbené medzi cyklistami, ktorí na ňom musia tráviť hodiny sedením. Avšak tí, ktorí uprednostňujú krátkodobú rekreačnú cyklistiku, pravdepodobne nepocítia rozdiel medzi sedlom s výrezom a bežným sedlom.

Diery v paličke Chupa Chups

Photo by BrightSide

Všimli ste si niekedy malé štvorcové otvory v tyčinke Chupa Chups? Mnohí z nás sa pravdepodobne pýtali, aký bol ich účel, keď sme boli malí. Dôvodom týchto otvorov je zabezpečiť, aby hlavička lízanky zostala pripevnená k tyčinke, namiesto toho, aby sa uvoľnila a spadla z nej. Preto v týchto otvoroch vždy zostane kúsok cukríka.

Maličké vrecko na džínsoch

Photo by BrightSide

Malé vrecko v pravom prednom vrecku je súčasťou pôvodného dizajnu džínsov. Pred takmer 150 rokmi mali prvé modré džínsy dve predné vrecká a malé vrecko na vreckové hodinky, ktoré boli v tej dobe bežným doplnkom. Neskôr ľudia začali toto vrecko používať na nosenie mincí, lístkov, zapaľovačov a iných drobností.

Nôž s vývrtkou

Photo by BrightSide

Účel vývrtky je celkom jasný, ale prečo je pripevnená k skladaciemu nožu? Má to svoj dôvod.

Čašníci a someliéri používajú nôž na odstránenie kapsuly z hrdla fľaše. A potom môžu fľašu otvoriť pomocou vývrtky. Tento nástroj sa nazýva „someliérsky nôž“. Ľahko sa nosí vo vrecku a na otvorenie fľaše nepotrebujete žiadne iné nástroje.

Diera v lyžici na špagety

Photo by BrightSide

Lyžica na špagety uľahčuje miešanie a servírovanie cestovín. Hoci je celkom jasné, na čo slúži samotná lyžica, účel otvoru v strede lyžice nie je taký zrejmý. Ukazuje sa však, že všetko je jednoduché. Tento otvor umožňuje odmerať jednu porciu špagiet. S touto lyžicou si teda môžete byť istí, že varíte správne množstvo cestovín.

Vzory na vložkách do nohavičiek

Photo by BrightSide

Na nohavičkových vložkách rôznych výrobcov nájdete rôzne vzory. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia však tieto vzory nie sú len na ozdobu. Vďaka nim sa nohavičkové nohavičky ľahko prispôsobia tvaru vašej postavy. Vďaka nim sú tiež mäkšie, pružnejšie a odolnejšie.

Zdroj

Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.