10 tradícii v jednotlivých krajinách sveta, ktoré sú u nás považované za nezvyčajné a veľmi zvláštne

25330

Keď cestujeme do novej krajiny, len zriedka kedy sa snažíme dozvedieť viac o miestnych tradíciách a spôsobe života. A to je veľakrát veľká chyba. Niektoré veci, ktoré považujeme v našej kultúre za samozrejmé, sa totiž v iných krajinách môžu považovať za neobvyklé a naopak. Preto s týmito znalosťami bude vaša cesta jednoduchšia a pomôže predchádzať rôznym druhom trápnych či vtipných situácií, v horšom prípade urážky.

V Japonsku nemá väčšina ulíc názov

V Japonsku sa namiesto názvov ulíc používajú čísla blokov a sekcií. Preto je celkom bežné počuť napríklad: „Pracujem v bloku 6“ alebo „Žijem v sekcii 3“. Existujú však aj výnimky, a to v prípade hlavných ulíc a diaľníc. Tento systém môže vyzerať spočiatku mätúco, ale ak máte mapu, je ľahké nájsť blok, ktorý potrebujete za naozaj krátky čas. A keď sa v tom naučíte chodiť, tak je to zväčša dokonca rýchlejšie ako hľadanie názvov ulíc, najmä vo veľkých západných mestách, čo často spôsobuje turistom určité ťažkosti.

Záclony sú v niektorých krajinách tabu

V niektorých európskych krajinách, napríklad v Holandsku, na oknách zriedka kedy objavíte záclony. Okná so záclonami tam skrátka nie sú bežné. Okoloidúci preto môžu ľahko vidieť čo robíte. Avšak, v takých krajinách je súkromie vnímané inak. Ide o to, že miestni obyvatelia si navzájom vážia osobný priestor a nikoho ani nenapadne nahliadnuť do okna cudzieho človeka.

V Singapure sušia prádlo na bambusových paliciach

Singapur je známy svojimi početnými neobvyklými turistickými atrakciami, ale je tu ešte jedna vec, ktorá pravdepodobne nenechá žiadneho turistu ľahostajným – spôsob, akým tamojší obyvatelia sušia bielizeň. V Singapure na to namiesto obvyklých šnúr používajú bambusové tyče.

V Turecku majú dezert z kuracích pŕs

Ukazuje sa, že kuracie prsia nie sú len ideálne na výrobu mäsových guličiek či iných mäsových jedál, ale môžete z nich skutočne urobiť aj chutný dezert. A turecký puding zvaný tavuk göğsü je toho dôkazom. Toto jedlo je vyrobené z kuracích pŕs, mlieka, ryže, cukru a škorice. A ide o veľmi obľúbené jedlo.

Holanďania majú najstrmšie schody na svete

Extrémne strmé schody sú tam bežné a ide o akýsi typický znak holandských domov. Sú nevyhnutnou súčasťou najmä domov v blízkosti kanálov, ktoré boli kvôli možným záplavám postavené tak, že sú veľmi vysoké a úzke.

V Brazílii si dávajú niektoré ženy zosvetľovať ochlpenie

Zatiaľ čo väčšina žien na celom svete sa snaží zbaviť všetkého ochlpenia na svojom tele, Brazílčanky sa naopak domnievajú, že blonďavé ochlpenie je znakom krásy. Preto si ho radšej zosvetľujú špeciálnou zmesou, ktorú tam nájdete v každom miestnom obchode. Mimochodom, brazílske ženy často vykonávajú tento postup priamo na pláži a na pokožku si nanášajú zosvetľovacie činidlo ako nejaký opaľovací krém.

Japonské vane „ofuro“

Ďalším zázrakom z Japonska sú vane zvané ofuro, ktoré sú vyrobené z dreva. Pre nás je to zvláštne, no takmer v každom japonskom byte nájdete ofuro a kúpanie v nich je považované za rituál. Osoba sa ponorí do vody tak, aby pokryla telo až po plecia a potom sa vaňa uzavrie dreveným vekom, ktoré pomáha udržiavať vodu teplú. Podľa tradícií sa dokonca všetci členovia rodiny striedavo kúpu bez toho, aby vymenili vodu, no predtým sa vždy osprchujú.

V Kolumbii sa horúca čokoláda podáva s plátkami soleného syra

Spojenie horúcej čokolády a syra? V Kolumbii nič nezvyčajné. A podľa turistov to nie je len nezvyčajné, ale aj naozaj veľmi chutné.

Vo Francúzsku skladujú mlieko pri izbovej teplote

V supermarketoch nájdete rôzne druhy mlieka, od sterilizovaného až po ultra pasterizované. Väčšina francúzskych obchodov však predáva iba ultra pasterizované mlieko. Z tohto dôvodu je v tejto krajine nezvyčajné uchovávať mlieko v chladničke. Niektorí ľudia sa sťažujú, že takéto mlieko chutí inak ako bežné.

Červený atrament je v Južnej Kórei považovaný za tabu

Ak píšete v tejto krajine červenou farbou, tak to tradične znamená, že ste už zomreli. Preto by mali byť turisti pri výbere pera, napr. pri podpisovaní blahoželania, veľmi opatrní.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre