Počas celej histórie museli ženy neustále bojovať za nejaké základné práva, a to v rámci celého sveta. V tomto smere sa dá povedať, že nežnejšie pohlavie to malo vždy ťažšie ako muži. Veď si zoberme, že ešte pred 100 rokmi nemali ženy dovolené vstupovať na niektoré miesta, mali zakázané voliť a boli vystavené veľkej diskriminácii na základe pohlavia aj v iných oblastiach. Ešte aj dnes existujú nerovnosti, napríklad v platoch, ktoré sa snažia niektoré krajiny zmeniť, zatiaľ čo iné to už zmenili. Svet sa však našťastie neustále vyvíja. V článku sa dočítate akých 10 bežných činností ešte pred 100 rokmi nemohli robiť ženy v USA, no ani v mnohých iných krajinách sveta.

Samostatne nakupovať

Žena bola sprevádzaná mužom vždy, keď opustila dom, najmä keď išla nakupovať. Muži tam boli preto, aby svoje polovičky chránili. Ženy mali dokonca zakázané vstupovať na niektoré miesta samé.

Nosiť nohavice

V minulosti nosili ženy takmer výlučne sukne, minimálne v spoločnosti. Bolo totiž spoločensky neprijateľné, aby mali oblečené nohavice a v niektorých krajinách to bolo dokonca nezákonné. Nohavice boli totiž vnímané ako znak maskulinity a vzdoru.

Voliť

Jedinou krajinou, kde mohli ženy voliť od 19. storočia (1893) bol Nový Zéland. Až po niekoľkých rokoch (1906). Je to takmer neuveriteľné, no v podstate len pár rokov dozadu muži tvrdili, že ženy sa nemajú angažovať v politike, a preto by nemali ani voliť. Taktiež panoval názor, že ženy nie sú mentálne pripravené voliť.

Založiť si bankový účet a mať kreditnú kartu

Nemohli tak ani požiadať napr. o pôžičku. Ak by účet chceli, tak by musel byť napísaný napríklad na ich otca či manžela, čo malo veľa obmedzení.

Vstúpiť do armády

Ženy v armáde boli pred 100 rokmi veľmi zriedkavé, pričom v niektorých prípadoch a armádach vôbec žiadne neboli. Boli žiadané zväčša len vtedy, keď ich pomoc bola potrebná, napríklad počas vojny.

Byť prítomné pri súdnych pojednávaniach

Ženy nemohli sedieť v pojednávacej miestnosti, mohli tak len vtedy, ak boli zúčastnenými osobami alebo tretími osobami, čiže sa ich prípad nejakým spôsobom týkal. Boli považované za príliš krehké a súcitné na to, aby sa mohli zúčastňovať závažných prípadov.

Mať ľahký prístup k antikoncepcii

Zabránenie otehotneniu tabletkami sa v niektorých častiach sveta stalo legálnym až v polovici dvadsiateho storočia. Najskôr sa však stalo legálnym iba pre vydaté ženy – slobodné ženy museli čakať ešte niekoľko rokov.

Mať vlastný pas, ak boli vydaté

Len čo sa žena vydala, automaticky získala spoločný pas so svojím manželom. Pre vydaté ženy tak bolo neprijateľné, aby cestovali mimo krajiny bez svojich manželov.

Udržať si prácu v prípade tehotenstva

Ženy v minulosti trpeli veľkou diskrimináciou kvôli svojmu pohlaviu. Jedným z príkladov je skutočnosť, že im mohla byť odopretá práca alebo mohli byť prepustené, ak boli tehotné. V Spojených štátoch bol až v roku 1978 prijatý zákon, ktorý tieto zvyklosti zastavil.

Stať sa právničkami

V tomto prípade to fungovalo veľmi zvláštne. Ide o to, že ženy mali na jednej strane dovolené navštevovať právnickú školu, avšak vykonávať túto prácu už nemohli. Našťastie prešiel odvtedy dlhý čas a všetko sa zmenilo.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.