Niekto z nich má panický strach a niekto iný ich má zase doma v akváriu ako domácich miláčikov. V nasledujúcich zaujímavostiach sa dozviete prečo by ste  ich nemali zabíjať a ktorého pavúka prezývajú Dracula. Ak sme na nejaký fakt zabudli určite ho doplňte do komentárov pod článkom!

pavúky

 

Rýchle zaujímavosti o pavúkoch

1. Pavúky dokážu nielen po vode chodiť ale vedia pod ňou aj dýchať.

2. Požierajú vlastné pavučiny aby ich mohli znova použiť.

3. V západnom Iráne existuje had, ktorý ma na konci chvosta „falošného pavúka“.

zdroj:wikimedia

4. 95% pavúkov vo vašom dome nikdy nevyšli na viditeľné miesto.

5. Viete, ako sa hovorí o tom, že počas spánku zjete až 8 pavúkov za rok? Nie je to pravda. Je totiž veľmi nepravdepodobné, aby pavúk prechádzal priamo cez vašu tvár, priamo do úst. V skutočnosti, neexistuje žiadny formálny záznam, že to tak je. Pavúky získavajú väčšinu informácií o ich okolí prostredníctvom vibrácií, čiže váš srdečný tep, dýchanie a chrápanie, ho pravdepodobne odradí, aby sa k vám priblížil.

6. Pavúčia sieť je 5x silnejšia ako oceľ rovnakej váhy.

7. Pavúk vie prežiť hodiny pod vodou tým, že sa privedie do stavu kómy.

8.  Podľa prieskumov je vyššia pravdepodobnosť, že nájdete vo vašej spálni pavúka ak sa pavúkov skutočne bojíte.

9. Boja sa mravcov kvôli ich kyseline, ktorú vylučujú.

10. Posledná obeť pavúčieho uhryznutia bola v Austrálií v roku 1981.

12. Zabíjaním pavúkov len prispievate  k tomu, že ďalšia generácia bude silnejšia a prefíkanejšia ako ta predošlá. Zabijete totiž len tých najmenej schopných jedincov a tí inteligentnejší sa v úkrytoch ďalej rozmnožujú. Ich potomkovia vám uniknú ešte lepšie ako predošlá generácia.

13. Mnoho pavúkov „čierna vdova“ po spárení zožerú svojho partnera.

14. Pavúky majú modrú krv, podobne ako slímáky alebo homáre.

15. Zo 46 000 objavených druhov pavúkov bol zatiaľ iba jeden „vegetarián“.

16.  Počas zatmenia Slnka pavúky rozoberajú vlastné siete.

17.  Pavúky sa rozmnožujú vylučovaním feromónov. Samce sú v tomto období považované za korisť.  Niektoré pavúky tancujú iné lovia pre toho druhého korisť. Sú aj také, ktoré sa schválne pripletú „do trojky“ aby tak znížili šance samičky na ich zabitie po akte.

 

Hrôzostrašný pavúk, ktorého prezývajú „Dracula“, pohryzol 61-ročnú ženu priamo do čela

Pavúkov sa hnusí nejedna žena a možno povedať aj, že nejeden chlap. Ak by ste zažili situáciu, akú vám teraz opíšeme, zrejme by ste neboli nadšení, niektorí by zrejme boli blízko kolapsu. 61-ročná žena z Bristolu vyzýva ľudí, aby boli na pozore potom, čo bola napadnutá jedovatým pavúkom, ktorého nazývajú aj „Dracula“.

Foto od Wikimedia

„Segestria florentina“, známa svojimi desivými zelenými tesákmi, robí z pavučiny valcové trubice a jej uhryznutie sa často porovnáva so včelím bodnutím. „Presťahovala som sa do nového bytu 21. júna. Nachádza sa v bytovom dome so siedmimi poschodiami a na troch poschodiach majú tieto pavúky z vonkajšej strany hniezda,“ uviedla nemenovaná žena.
„Nikdy som nevidela toľko hniezd. Musí ich byť najmenej 200. Uhryznutie zanecháva škaredý pupenec. Napučiava, je veľmi červený a tvrdý,“ dodala.

Dodala však, že nebola pohrýzená prvýkrát. Zrejme má na toto malé, no pre viacerých desivé zviera, „šťastie“. Tieto pavúky sa nachádzajú najmä v britských mestách so silnou námornou históriou, ako sú Southampton, Plymouth či Bristol. Našťastie však ich jed nemá dlhodobý účinok a po čase ustupuje. Podobné prípady boli už zaznamenané aj skôr. Napríklad 9-ročného chlapca pohryzol nedávno pavúk, pričom mu v nohe po tomto útoku ostala 1 cm hlboká diera. Pokiaľ však nejde o smrteľné pavúky, tak je to relatívne v pohode. Avšak, množstvo ľudí sa desí už len pri pohľade na pavúka, nie to ešte aby ho mali na čele, že?

Vedci objavili nový druh pavúka, ktorý je blízky príbuzný známej „čiernej vdovy“ a ide zrejme o najväčšieho z tohto rodu

V Južnej Afrike bol objavený blízky príbuzný neslávneho pavúka s názvom „Čiernej vdova“ a odborníci tvrdia, že to môže byť najväčší z tohto letálneho rodu. Jeho hryz má podobné účinky ako hryz čiernej vdovy. Nazvali ho Phinda Button a objavili ho len nedávno.

Foto od youtube

Prvýkrát sa s týmto druhom stretla Barbara Wright v parku Tembe Elephant ešte v roku 2014, ale odborníci ho klasifikovali ako nový druh pavúka len nedávno. Tvrdia, že pokojne môže ísť o najväčší druh z rodu Latrodectus, kam patrí aj čierna vdova. Dr. Ian Engelbrecht z univerzity v Pretorii, sa taktiež zúčastnil tohto výskumu. „Hneď som si myslel, že ide o niečo zvláštne, no nie som si istý, či to bol len jeden exemplár, ktorý sa tu dostal z Madagaskaru alebo z nejakého iného exotického miesta,“ povedal.

Aj preto sa rozhodli pokračovať s hľadaním ďalších druhov pavúkov z tohto rodu. Samice možno rozpoznať tým, že majú jasné červené znaky na chrbte a podbrušku. Tento pavúk vytvára aj unikátny fialový vaječný vak, ktorý obsahuje približne 600 vajíčok. Podľa Dr. Engelbrechta pochádza tento druh z Južnej Afriky a môže ísť o najväčšieho pavúka svojho rodu na svete. 

Foto od youtube

Expertka Barbara Wrightová sa k danému druhu vyjadrila takto: „Všetky pavúky z rodu Latrodectus sú považované za medicínsky veľmi dôležité kvôli ich silnému neurotoxickému jedu. Účinok jedu na človeka sa môže prejaviť bolesťou, búšením srdca, potením či zvracaním. Doteraz objavené druhy pavúka z daného rodu tvoria tri z deviatich najnebezpečnejších pavúkov na svete. Barbara tiež uviedla, že najnovší objavený druh je veľmi plachý, samotársky a učenlivý a doteraz neexistujú žiadne správy o uhryznutí. Ich objav môže veľmi pomôcť zvýšiť povedomie o ohrozených biotopoch. Odborníci to považujú za dôležitý a veľkolepý objav.

Fakty o pavúkoch z rodu Latrodectus:

  • Tento rod pavúkov je známy pre svoje toxické, niekedy až smrteľné uhryznutia.
  • Latinský názov pre všetky druhy z rodu je Latrodectus.
  • V globálnom meradle existuje až 31 uznávaných druhov týchto pavúkov.

 

Zdroje: 1,2,3,

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

4 KOMENTÁRE

  1. Taktiež niektoré dokážu bez jedla vydržať aj 2 roky,ich chĺpky dokážu človeku spôsobiť dočasné oslepnutie,existuje druh pavúka čo žije výhradne pod vodou a ták 😀 a keby sme na našej planéte mali viac kyslíku tak by boli omnoho väčšie .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.