Článok plný zaujímavostí o čokoláde – Čo ste netušili o tmavej pochúťke, ktorá je nielen zdraviu prospešná ale aj hodnotná !

4441

Ak obľubujete čokoládu, tak toto je článok ako pre vás. Pripravili sme niekoľko zaujímavostí spojených s čokoládou. Správny labužník by tieto veci mal vedieť.

 

Rýchle zaujímavosti o čokoláde

  1.  Biela čokoláda technicky nie je čokoláda, keďže neobsahuje žiadne kakao
  2.  Na vyrobenie 450 gramovej čokolády sa spotrebuje približne 400 kakaových bôbov.
  3.  Vynálezca čokoládových sušienok „cookies“ predal jeho nápad Nestle za doživotný príjem čokolády.
  4.  Každú sekundu Američania spolu zjedia približne 45 kg čokolády.
  5.  Najväčšia vyrobená tabuľka čokolády vážila 5,792 kg.
  6. Čokoládový magnát Milton Hershey zrušil na poslednú chvíľu svoju rezerváciu na titanic, kvôli náhlym pracovným záležitostiam.
  7.  Existujú čipsy, ktoré sú namočené v mliečnej čokoláde
  8. Ak jete denne kúsok horkej čokolády, znižujete riziko srdcových ochorení až o tretinu.
  9.  Čokoláda ma v ústach antibakteriálne účinky a chráni zuby pred zubným kazom.
  10. Čokoláda škodí psom a môže ich aj zabiť.
  11. Trinásty september je deň pre všetkých milovníkov čokolády.
  12. Prvou sladkosťou, ktorá bola vyrobená z čokolády je horúca čokoláda.
  13. Napoléon na svojich výpravách vyžadoval prísun čokolády.
  14. Mliečnu čokoládu vymysleli vo Švajčiarsku.
  15. Úplne prvú tabuľku čokolády vymysleli Angličania.

 

História čokolády

Už starovekí Aztékovia a Mayovia verili, že čokoláda je jedlom bohov. Pravidelne pili šálky teplej čokolády a kakaové bôby používali ako formu meny. Do Európy bola čokoláda prvýkrát privezená 7. júla 1550, hoci mnohé zdroje tvrdia, že vďaka Krištofovi Kolumbovi to mohlo byť už skôr, a to v roku 1504. Slovo čokoláda bola prvýkrát zaznamenaná v angličtine v roku 1604, ale prvý pohár horúcej čokolády sa v Anglicku vyrobil až v roku 1647. Obľubovala ju aj Mária Antoinetta a Napoleon, ktorý od veliteľov svojich vojenských misií žiadal, aby mu vždy priniesli práve čokoládu.

Čokoláda a jej zdravotné účinky

Čokoláda obsahuje množstvo živín, ktoré zahŕňajú minerály ako draslík, vápnik a železo. Obsahuje tiež vitamín B a vitamín riboflavín. Je pravda, že väčšina čokoládových kalórií pochádza z tuku, ale zložka, známa ako kakaové maslo, je druh tuku, ktorý pozostáva väčšinou z nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú aj v olivovom oleji. Najvššie množstvo kakaových bôbov má práve horká čokoláda a to minimálne 70%. Má teda menej pridaných cukrov, olejov a iných plnív.

Čokoládové bonbóny
Foto od Sonia Belviso

 

Štúdie čokolády ukázali aj veľa ďalších pozitívnych vlastností. V týchto testovacích štúdiách ľudia, ktorí konzumovali kakao pravidelne, mali nižší krvný tlak, lepší periférny krvný tok a nižšiu pravdepodobnosť smrti kvôli kardiovaskulárnym chorobám.
V čokoláde sa nachádza veľa prirodzene sa vyskytujúcich chemikálií, ktoré sú buď dobré pre nás, alebo ovplyvňujú našu náladu. Existuje chemikália, ktorá vyvoláva pocity spojené s láskou a tiež látka tryptofán, ktorá ovplyvňuje hladinu endrofínov v ľudskom mozgu a zvyšuje produkciu serotonínu.

kakaové bôby
dghchocolatier

 

S jej konzumáciou to však ale netreba preháňať, nakoľko obsahuje aj vysokú úroveň silného stimulanta s názvom teobromín. Otrava teobromínom môže spôsobiť zlyhanie srdca, záchvaty, akútne poškodenie obličiek a dehydratáciu. Práve teobromín je látka, ktorá robí čokoládu jedovatú pre psov. Pre otravu teobromínom by ste však museli zjesť približne 10 kilogramov čokolády.

Najdrahšia čokoláda

Jednou z najdrahších čokoládových tyčiniek na svete je ručne vyrábaná tyčinka od firmy To’ak, ktorá sa predáva za 260 amerických dolárov. Je vyrobená z ekvádorských kakaových bôbov a konzumuje sa s priloženými drevenými kliešťami. Tieto kliešte sa používajú preto, že naše prsty majú svoj vlastný pach a prírodné oleje a výrobcovia nechcú, aby čokoľvek zmenilo vôňu a chuť čokolády predtým ako si ju vložíte do úst.

Najvačšia čokoláda

V roku 2011 bola spoločnosťou Thorntons zo Spojeného kráľovstva vyrobená zatiaľ najväčšia čokoláda na svete. Vážila takmer 6 ton a stanovila Guinnessov svetový rekord. Pracovníkom trvala výroba teto čokolády približne 10 hodín. Čokoláda sa neskôr predávala po kúskoch a peniaze z predaja boli použité na charitu.

 

Popkultúra

Vo filmovom priemysle sa čokoláda použila niekoľkokrát a to v rôznych podobách.
V pôvodnom filme Willy Wonka & Chocolate Factory bola čokoládová rieka naozajstná a bola vyrobená z 567 hektolitrov vody zmiešanej s čokoládou a krémom. Rieka sa však pokazila pomerne rýchlo a taktiež zanechala strašný zápach. Čokoládový sirup bol použitý ako náhrada krvi v slávnej 45-sekundovej sprchovej scéne vo filme Psycho od Alfreda Hitchcoka. Natáčanie trvalo 7 dní.

 

 

 

Deň kedy pršala čokoláda

 

Kto nemá rád čokoládu a kto by nechcel zažiť čokoládový dážď? Asi by sa veľa takýchto ľudí nenašlo. A predstavte si, že v jednom švajčiarskom meste sa obyvateľom pošťastilo tento nezvyčajný jav zažiť na vlastnej koži.

Obyvatelia švajčiarskeho mesta Olten, ktoré leží medzi Zürichom a Bazilejom, zostali trochu v šoku, keď v ich meste začal padať jemný kakaový prášok po tom, čo došlo k poruche vetracieho systému v miestnej továrni na čokoládu. Spoločnosť Lindt & Spruengli následne potvrdila túto správu a uviedla, že v chladiacej ventilácii došlo k malej chybe. Stalo sa to v tej časti továrni, kde spracovávajú drvené kakaové bôby, ktoré tvoria základ čokolády. Čokoládový prášok sa okamžite začal šíriť v okolí továrne kvôli silnému vetru, čo zanechalo na aute aj inde jemný prach z kakaa.

Spoločnosť tvrdí, že iba jedno auto bolo jemne posypané a dodala, že majiteľovi poskytne peniaze na vyčistenie auta. Už krátko po nehode mohla výroba v továrni Lindt & Spruengli pokračovať v normálnom režime, pričom spoločnosť uviedla, že uniknuté častice boli úplne neškodné pre ľudí aj životné prostredie.

 

 

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre