Každá kultúra je iná – to, čo je stelesnením krásy v jednej, nemusí platiť pre druhú a naopak. Krása je naozaj v očiach toho, kto sa pozerá. V článku sa pozrieme na veci, ktoré väčšina z nás považuje za akési “defekty”, no iným ľuďom sa páčia.

Krivé zuby

V západných krajinách je jednou z definícií krásy rovný “hollywoodsky” úsmev. V Japonsku je to presne naopak: krivé zuby sú pre nich atraktívne a ľudia s takýmito zubami sú považovaní za roztomilých.

Skarifikácia

Ak ste toto slovo ešte nepočuli, ide o narezanie pokožky, po ktorom zostanú jazvy. Pre obyvateľov Novej Guinei a niekoľkých ďalších afrických krajín je to forma dekorácie. Muži sa zjazvujú pri ceremóniách, zatiaľ čo ženy to robia len kvôli kráse. Ak by sme hľadali analógiu so zvyškom sveta, mohli by sme hovoriť o tetovaniach.

Srdcovitá tvár

Nielenže sú plastické operácie v Južnej Kórei rozšírené, sú tam úplne normálne. Na uliciach bežne vidíte billboardy lákajúce ľudí, aby sa nechali vylepšiť.
Tvár v tvare srdca je pre nich kľúčovým ukazovateľom krásy. Mnoho Kórejčanov je ochotných podstúpiť niekoľko ďalších operácií, len aby mohli mať zoperovanú tvár. Na vykonanie takejto operácie je potrebné zlomiť pacientovi sánku na tri časti, prostrednú odstrániť a bočné spojiť. Potom sú črty novej sánky krásne jemné. Pacient však potom nejaký čas nemôže jesť poriadne jedlo.

Nadváha

V Mauritánii štíhla žena nezaboduje. Ak máte ploché brucho, vaše šance sa blížia k nule.
Aby si boli rodičia istí, že sa ich dcéra zapáči mužovi, pošlú ju na špeciálnu farmu, kde prijmú až 16 000 kalórií denne!

Gáza ako doplnok

Vidíte človeka so spraveným nosom? Je veľká šanca, že je z Iránu. Ženy a muži sú tu takí posadnutí rinoplastikou, že sú schopní urobiť čokoľvek. Rovný nosom nie je len symbolom krásy, získavajú ním aj určité postavenie v spoločnosti.
To však nie je všetko. Ľudia, ktorí nemajú za sebou žiadnu operáciu, sa napriek tomu obviažu obväzom, len aby si ostatní mysleli, že majú.

Bledá pokožka

Vo veľa častiach Ázie je bledá pokožka považovaná za symbol krásy. V obchode nenájdete krém bez toho, aby neobsahoval bieliace zložky. Mnoho Číňanov chodí na pláž s prekrytými tvárami, aby ich náhodou neopálilo. Čo si asi myslia o ľuďoch zo Západu?

Vysoké čelo

Jedným z najdôležitejších faktorov, aby mohla žena z kmeňa Fula v Afrike ovládnuť územie, je vysoké čelo. Mnoho žien sa to snaží docieliť strihaním vlasov.

Dlhý krk

Jeden z regiónov vo východnom Mjanmarsku nazývali “krajina žirafích žien”. Ženy tu totižto nosia okolo krku veľké mosadzné náhrdelníky. Legendy hovoria, že ich chránia pred tigrami, no realita je taká, že slúžia ako ukazovateľ príslušnosti k danému kmeňu.
Domáci veria, že čím dlhší má človek krk, tým je krajší.

Roztiahnuté pery a červená koža

V etiópskom kmeni Mursi si ženy od mladého veku rozťahujú spodné pery špeciálnymi doštičkami. Čím väčšiu dosku zvládne dievča nosiť, tým vyššie postavenie získa v spoločnosti.
Kmeň Himba, oblasť Kaokoland v severozápadnej Namíbii, používa červený oker a tuk, aby sa ochránili pred slnkom. To je dôvod, prečo majú ľudia v tomto kmeni červenú pokožku.

Zrastené obočie

V niektorých častiach Tadžikistanu je zrastené obočie symbolom ženskej krásy. Ženy, ktorým nebolo spojené obočie dopriate, si ho dokresľujú. Ľudia veria, že im to zaistí šťastný život.

Tieto tradície sa môžu mnohým zdať smiešne alebo trápne, no zamysleli ste sa niekedy nad tými našimi? Spraviť si dieru do ucha a vložiť si do nej náušnicu, kráčať v nepohodlných topánkach na podpätkoch, aby naše nohy vyzerali lepšie – možno je to divné pre ľudí z iných kultúr.

Zdroj
Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.