Kapitán Tom Moore bol pasovaný samotnou kráľovnou Alžbetou II. za rytiera potom, čo počas pandémie pomohol vyzbierať pre zdravotníkov viac ako 36 miliónov eur. Kráľovná položila meč, ktorý patril jej otcovi, na ramená kapitána Toma medzi hradbami Windsorského hradu, kde sa momentálne zdržiava.

Tento starší pán sa tak dočkal obrovskej pocty, ktorú si za svoj veľký čin skutočne zaslúžil. Veď 100-ročný starček urobil 100 kôl po svojej 25 metrov dlhej záhrade v Bedfordshire, čím si získal srdcia nielen svojej krajiny, ale celého sveta. Tom, pôvodom z Keighley zo západného Yorkshiru, bol povýšený na čestného plukovníka práve v júni, keď dosiahol úctyhodných 100 rokov. Bol to predseda vlády Boris Johnson, ktorý odporúčal kráľovnej, aby ho za jeho neuveriteľný skutok pasovala za rytiera.

Pri príležitosti jeho narodenín zorganizovala britská verejnosť oslavu tak, že mu od ľudí prišlo až 125 000 narodeninových pohľadníc! Tom, ktorý sa stal národným pokladom doslova cez noc, mal pôvodný cieľ vyzbierať „iba“ 1 000 libier, aby sa poďakoval zdravotníkom za všetku pomoc, ktorú dostal za tie roky. Čoskoro však tento svoj prvotný cieľ výrazne prekročil. „Ďakujem britskej verejnosti. Je ťažké si predstaviť všetkých týchto milých ľudí, ktorí doteraz prispeli. Je to úžasné,“ reagoval emotívne tento skvelý chlapík.

Tom pracoval v druhej svetovej vojne v ôsmom prápore vojvodu z Wellingtonovho pluku. V roku 1940 bol vybraný na výcvik dôstojníkov a neskôr bol vyslaný do Indie, neskôr slúžil a bojoval na Arakane. Po japonskej kapitulácii odišiel na Sumatru. Neskôr sa však vrátil a pracoval ako inštruktor pri bojových vozidlách v Bovingtone.

 

 

Zdroj

Foto: Twitter

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.