Ako sa za 100 rokov chovu zmenilo 10 známych psích plemien

7049

Už celé roky žijú psy spolu s ľuďmi bok po boku. A to nielen preto, že im poskytujú lásku a spoločnosť, ale najmä kvôli ich fyzickým a duševným vlastnostiam, na základe ktorých plnili rôzne úlohy. Počas tých rokov si ľudia psov rôzne cvičili a krížili tak, aby boli čo najlepšie stavaní pre konkrétne úlohy. Napokon bolo vyšľachtených viac ako 300 rôznych plemien. 

V roku 1915 W. E. Mason napísal knihu Dogs of all nation, v ktorej popísal všetky plemená, ktoré boli v tom čase chované. Dnes, viac ako 100 rokov neskôr, sú plemená popísané v jeho knihe sotva rozpoznateľné kvôli chovu, ktorý mal vylepšiť ich schopnosti. A teda mnohé z týchto kedysi zdravých plemien trpia genetickými chorobami. Nižšie sme vybrali 10 z nich.

Bulteriér

Pred sto rokmi sa toto plemeno pomerne výrazne líšilo od toho, ako vyzerá dnes. Altetickí, silní a v pase štíhli boli bulteriéri stelesnením agility, milosti aj odhodlania a boli považovaní za jedno z plemien, ktoré sa dalo vycvičiť najľahšie. Dnes majú výrazne odlišnú lebku a inú postavu, ktorá sa líši najmä vo väčšom bruchu a teda menej atletickej postave. Majú srdcové a alergické komplikácie a ich správanie je dnes kompulzívne.

Čau-čau

Čau-čau boli kedysi chované s krátkou alebo mierne dlhou srsťou a predĺženou papuľou. Boli to poľovnícke psy, ktoré vlastnili šľachtici. Dnes už fyzicky vyzerajú inak, majú dlhú srsť, krátku papuľu, veľmi nevýrazné vpadnuté oči a ich periférne videnie je výrazne slabšie. Majú sklon k problémom s bedrami, žalúdkom a tiež očami. 

Baset

Toto plemeno vyzeralo pred sto rokmi takmer identicky. Jedinú výraznejšiu zmenu možno vidieť v tom, že dnes majú výrazne kratšie uši. Ich zadné nohy sú kratšie a telo dlhšie. Veľakrát majú problémy s kĺbami ako aj s muskuloskeletálnymi dysfunkciami. Možno si u nich všimnúť ovisnuté dolné viečka, čo má za následok to, že oči sú náchylné na nepríjemné choroby. Vyžadujú si taktiež dostatočnú starostlivosť na to, aby sa predišlo infekciám uší.

Boxer

Pred sto rokmi mali tieto psy dlhšie zadné nohy aj papuľu. Boli silné, extrémne vytrvalé a mali atletické postavy. Skrátená papuľa vedie k rôznym problémom, napríklad majú problém s dýchaním či s reguláciou telesnej teploty. Tieto fakty obmedzujú plemeno podať výkon v horúcom počasí. Taktiež môžu mať problém s nadúvaním a je to jedno z plemien, u ktorého sa najčastejšie vyskytuje rakovina. 

Anglický buldog

Jedno z najtypickejších príkladov ako sa chovom ľudí dokáže zmeniť plemeno. Špecifické vlastnosti, ktoré kedysi mali sú už dnes preč. Dnešné buldogy trpia mnohými chorobami a komplikáciami kvôli spôsobu ich chovu a ľudskej snahe o vylepšenie vlastností. Úzke nozdry a mäkšie podnebie im spôsobuje problémy s dýchaním. Musia vyvinúť nemalé úsilie, aby vôbec dokázali normálne dýchať. Existuje veľa chorôb, na ktoré sú náchylné a mnoho z nich sa dokonca nedokáže páriť bez lekárskeho zásahu. 

Jazvečík

Pred sto rokmi sa jazvečík považoval za oveľa funkčnejšie plemeno s dlhšími nohami a kratším chrbtom. Boli chovaní najmä na lov králikov či líšok a tiež napríklad na vyhľadávanie jazvecov. Jazvečíky dnes trpia ochorením platničiek a sú veľmi náchylné na poškodenie chrbtice.  

Nemecký ovčiak

Aj nemecké ovčiaky sú typické tým, že rokmi veľmi utrpeli u chovateľov. Kedysi to boli stredne veľké psy s rovným chrbtom a pevnými nohami. Dnes sa výrazne líšia svojim vzhľadom, veľkosťou aj chôdzou. Toto plemeno sa už radí medzi veľké plemená. Chrbát už nemajú rovný a zadné nohy vyzerajú akoby boli ohnuté v kolene. Majú problém s bedrami, kĺbami aj žalúdkom a množstvo ďalších genetických problémov.  

Mopslík

Mopslíky boli pred storočím menšie ako tie dnešné, ich nohy boli proporcionálnejšie a tvár bola menej plochá. Dnes trpia vysokým krvným tlakom, majú problém so srdcom, nízke okysličenie, problémy s dýchaním, so zubami aj kožnými záhybmi. 

Svätobernardský pes

Tieto psy boli vždy veľké, ale tvár aj srsť sa v posledných 100 rokoch zmenili. Kedysi boli chované na prácu, dnes ich už len zriedka využívajú na pracovné účely, pretože skrátená papuľa spôsobuje ťažšie dýchanie a regulácia telesnej teploty je pre nich veľmi zložitá. Aj toto plemeno má dnes problém s kĺbami, žalúdkom, osteosarkómou a sú náchylní na srdcové choroby, cukrovku aj kožné ochorenia.  

Šeltia

Kedysi boli tieto psíky oveľa menšie ako dnes, taktiež mali iba stredne dlhú srsť a širšiu i kratšiu papuľu. Majiteľom sa odporúča, aby kontrolovali zdravie očí, štítnej žľazy aj bokov. Problémom je chov dvoch psov tohto plemena, čo vedie k hluchote či slepote alebo aj ďalším problémom. 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jiří
21. apríla 2022 20:41

Špatná totografie současného vyobrazení šeltie. Šeltie má, tak jako kdysi, klopené uši.