Dôvod, prečo nie sú všetci tak hlboko zamilovaní do Vysokých Tatier ako väčšina Slovákov je pravdepodobne ten, že ešte množstvo ľudí o nich nič nevie. Stačí však, že ich navštíviš raz a totálne ťa dostanú. A ak si tam ešte náhodou nebol, mal by si to hneď napraviť. Prečítajte si tieto zaujímavé fakty o pýche Slovenska a o najmenších veľhorách sveta.

Fakt č. 1: Národný Park Vysoké Tatry je najstarším zo všetkých slovenských parkov. Bol založený v roku 1948. Je tiež prvým európskym parkom, ktorý bezprostredne susedí s iným, a to konkrétne s Tatrzański Park Narodowy, ktorý sa nachádza v Poľsku.

national park high tatras fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 2: Najvyšším bodom Slovenska je Gerlachovský štít, ktorý meria 2655 m. Na vrchol môžete vyliezť iba s certifikovaným sprievodcom.

, 11 faktov o zrejme najväčšej slovenskej pýche, ktorou sú Vysoké Tatry
Photo by wikimedia

Fakt č. 3: Lomnický štít (2634 m) je druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier a dostupný je len lanovkou zo Skalnatého plesa.

Fakt č. 4: Rysy (2503 m) je najvyšším vrcholom Vysokých Tatier, ktorý je prístupný značenou trasou. Nachádza sa na hranici medzi Slovenskom a Poľskom.

high tatras rysy fotografia
Foto od AlphaTangoBravo / Adam Baker

Fakt č. 5: Kriváň (2494 m) je symbolom Slovenska. Hovorí sa, že každý Slovak naň musí vyliezť aspoň raz za život.

high tatras krivan fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 6: V Tatrách je viac ako 100 horských jazier.

high tatras krivan fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 7: Najväčšie a najhlbšie jazero je Veľké Hincovo pleso. Jeho maximálna hĺbka je 53 m a povrch je väčšinu roka zamrznutý.

Fakt č. 8: V roku 2004 zničila víchrica 12 600 hektárov lesa, no zabila len pár kusov zveri.

Fakt č. 9: Najvyššia botanická záhrada na Slovensku sa nachádza na Lomnickom Štíte.

lomnický štít fotografia
Foto od Dushan and Miae

Fakt č. 10: Pod Ostrvou nájdete symbolický cintorín. Nikto tam nie je pochovaný a jeho motto znie: “Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu”. A na kameni nájdete odkaz: “Známym a neznámym obetiam Vysokých Tatier.“

Fakt č. 11: Prvý výstup do hôr uskutočnil neandertálec, ktorého pozostatok lebky sa našiel v obci Gánovce. V Belianskej jaskyni sa našli pozostatky aj jaskynných medveďov a losov.

, 11 faktov o zrejme najväčšej slovenskej pýche, ktorou sú Vysoké Tatry
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.