Hoaxy sa šíria na internete veľmi rýchlo a niekedy je ich ťažké rozoznať. Proti nezmyslom na internete sa už postavil aj samotný Facebook, ktorý sa proti ním snaží bojovať. Nie je to však ľahké, preto aj dnes vám odkryjeme 11 mýtov, ktoré sa veľmi dlho pokladali, resp. ešte stále pokladajú za pravdu.

Oblaky nad Austráliou počas požiarov

Foto od Brightside.com

Mýtus: Táto fotografia vznikla v roku 2020, kedy Austráliu ničili požiare.

Pravda: Fotografia sa však v skutočnosti objavila na internete už v roku 2018. Snímka pochádza od meteorológa Owena Shieha, ktorý ale odfotografoval západ Slnka na Havaji, s požiarmi tak nemá fotografia nič spoločné.

Chameleóni menia svoju farbu podľa okolia

Foto od Brightside.com

Mýtus: Chameleón mení farbu podľa prostredia, v ktorom sa nachádza, teda dokáže sa sfarbiť napríklad tak, aby ste si ho nevšimli pri dreve či v tráve.

Pravda: Pravdou je, že oni menia farbu na základe vlastnej reakcie na stres, zmenu nálady, počasie, vonkajšie svetlo či teplotu.

Musíte čakať 24 hodín, aby ste niekoho mohli ohlásiť polícii ako nezvestného

missing people fotografia
Foto od Devanth

Mýtus: Ak niekto z vašej rodiny či známych zmizol, tak ho môžete polícii nahlásiť ako nezvestného až 24 hodín po tom, odkedy ste ho naposledy videli.

Pravda: Osobu, ktorá zmizne nahláste pre vaše a jeho dobro hneď. Je pravdou, že polícia sa následne individuálne rozhodne či začne konať, alebo počká, kým ubehne 24 hodín. Treba si však uvedomiť, že okamžité kontaktovanie polície je vždy lepšie, ako čakanie.

Psy sú farboslepí

Foto od Brightside.com

Mýtus: Psy nevidia farby tak, ako ľudia. Sú farboslepí.

Pravda: V skutočnosti vidia farby, no trochu slabšie. Pravdou zostáva, že červenú a zelenú farbu nevidia tak, ako ľudia.

Využívame iba 10% z nášho mozgu

brain fotografia
Foto od Thedigital

Mýtus: Ľudia dokážu bežne využiť len 10% z kapacity mozgu. Ak by sme dokázali použiť aj zvyšných 90%, tak by sme dokázali ešte oveľa väčšie veci ako dokážeme.

Pravda: Mozog je rozdelený na viacero častí a každá jeho časť je určená na niečo iné. Aj keď nevieme využiť všetky mozgové schopnosti súčasne, no aj tak ich využívame všetky, len nie v jednom čase.

Žuvačky vám ostanú v tele až 8 rokov

Foto od Brightside.com

Mýtus: Ľudské telo nedokáže dostatočne dobre stráviť žuvačku, preto zostáva v žalúdku až 8 rokov.

Pravda: Je pravda, že nedokážeme dobre stráviť žuvačku, no tá neostáva v žalúdku. Žalúdok sa totiž pravidelne vylučuje do tenkého čreva. Spolu s iným jedlom prejde tenkým črevom až do hrubého čreva a telo sa jej neskôr zbaví.

Nebuďte človeka, ktorý je námesačný

sleepwalker fotografia
Foto od fudj

Mýtus: Je veľmi nebezpečné budiť námesačného človeka, pretože mu tým môžete spôsobiť infarkt, šok alebo dokonca poškodenie mozgu.

Pravda: Môžete mu tým spôsobiť stres, ale podľa Kalifornského centra pre poruchy spánku to nebezpečné nie je. Keď sa totiž zobudí ospalý človek, môže sa cítiť dezorientovaný alebo zmätený, ale to je asi tak všetko.

Zlatá rybka má 3-sekundovú pamäť

Foto od Brightside.com

Mýtus: Zlatá rybka má len 3-sekundovú pamäť a každý jej nový deň je akoby to bol prvý deň jej života.

Pravda: Tieto rybky si pamätajú minimálne 5 mesiacov. Zistili to vedci z izraelského technologického inštitútu, ktorý sa to rozhodli preskúmať. Vyškolili mladé ryby tak, aby si spojili určitý zvuk s časom kŕmenia a pracovali s nimi po dobu jedného mesiaca. Ten istý zvuk následne zopakovali o 5 mesiacov – zlatá rybka si tento zvuk stále pamätala.

Slaná voda vrie rýchlejšie

Mýtus: Ak pridáte do vody soľ, tak tá rýchlejšie zovrie.

Pravda: Nie je to pravda. Soľ v skutočnosti zvyšuje teplotu varu vody, čo zároveň spomaľuje proces varu, ale na výrazný rozdiel budete potrebovať oveľa viac soli.

Ropuchy spôsobujú bradavice

Mýtus: Ak sa dotknete ropuchy, spôsobí vám to bradavice.

Pravda: Podľa alabamskej univerzity neexistujú plazy, ktoré by vám spôsobili bradavice. Tento mýtus je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený s tým, ako vyzerá koža ropuchy.  Hrbole na jej koži sú vlastne žľazy a niektoré exotické ropuchy vylučujú toxíny, aby sa vo voľnej prírode chránili.

Marilyn Monroe mala IQ 168

Foto od Brightside.com

Mýtus: Mnohí ľudia dodnes veria tomu, že táto ženská hviezda mala IQ 168.

Pravda: Je skutočne možné, že Monroe mohla IQ test absolvovať, avšak pravdepodobnosť, že ho urobila v čase, keď IQ testy takmer neexistovali, je malá. Prvá verzia inteligenčných testov bola totiž vytvorená v roku 1955, keď mala Marilyn takmer 30 rokov.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.