Vo filmovom priemysle je veľmi častým javom, že herci odmietajú úlohy, ktoré im ponúkajú veľké štúdiá alebo režiséri. Môžu mať na to rôzne dôvody, napríklad sú príliš zaneprázdnení prácou na inom projekte, plat je príliš nízky alebo sa im scenár môže zdať príliš nudný. Niekedy však herci ľutujú svoje rozhodnutie neprijať určité úlohy, pretože filmy sa nakoniec stanú kultovými. My sme sa rozhodli zistiť, ktorí populárni herci odmietli určité úlohy, ktoré sa neskôr stali kultovými.

1. Hannibal Lectér (Mlčanie jahniat, 1991)

O úlohe Hannibala Lectéra uvažovali Christopher Lloyd, Patrick Stewart, Forest Steven Whitaker a ďalší slávni herci, ako napríklad Sean Connery, Dustin Hoffman, Robert Duvall, Jack Nicholson a Robert De Niro. Sean Connery úlohu odmietol a scenár považoval za „nechutný“. A Robert De Niro si vzal príliš veľa času na rozmyslenie, či ju chce alebo nie. Režisér nikdy nedostal odpoveď od Duvalla.

Photo by BrightSide

Anthony Hopkins však o ničom nepochyboval, pretože sa rozhodol riskovať a Lectera stvárnil tak dobre, že za to dostal Oscara. Hopkins za svoj úžasný herecký výkon získal množstvo ďalších ocenení a nominácií a Hannibal Lecter bol označený za najväčšieho zloducha v americkej kinematografii.

2. Edward Lewis (Pretty Woman, 1990)

Photo by BrightSide

Richard Gere si v tejto romantickej komédii zahral obchodníka Edwarda Lewisa. Herec bol nominovaný na Zlatý glóbus. Úlohu Edwarda však mohol dostať úplne iný herec, napríklad Sean Connery, Harrison Ford, Sylvester Stallone alebo John Travolta. Všetci však túto úlohu z rôznych dôvodov odmietli.

3. Paul Sheldon (Misery, 1990)

James Caan si zahral úlohu spisovateľa Paula Sheldona v oscarovom thrilleri Misery podľa románu Stephena Kinga. Za svoju prácu získal nomináciu na cenu Saturn.

Photo by BrightSide

Ale ešte predtým, ako túto úlohu dostal, bola ponúknutá Warrenovi Beattymu, Robertovi De Nirovi, Michaelovi Douglasovi, Richardovi Dreyfussovi, Harrisonovi Fordovi, Morganovi Freemanovi, Melovi Gibsonovi, Geneovi Hackmanovi, Dustinovi Hoffmanovi, Williamovi Hurtovi (dvakrát), Kevinovi Klineovi, Al Pacinovi, Robertovi Redfordovi, Denzelovi Washingtonovi a Bruceovi Willisovi. Všetci odmietli. A pre zaujímavosť, Willis si po rokoch skutočne zahral túto úlohu v divadelnej hre na Broadwayi.

4. Walter White (Breaking Bad, 2008-2013) 

Bryan Cranston hrá hlavnú postavu v seriáli Breaking Bad, ktorá sa neskôr stala kultovou. Vybral si ho vedúci seriálu Vince Gilligan. Ten už predtým s Cranstonom spolupracoval na jednej z epizód seriálu Akty X. Gilligan hovorí, že postava Waltera Whitea mala byť odporná a sympatická zároveň a že Cranston bol jediný, kto to dokázal.

Photo by BrightSide

Producentom sa však tento nápad nepáčil a úlohu ponúkli hercom Johnovi Cusackovi aj Matthewovi Broderickovi. Keď však obaja odmietli, šéfovia štúdia súhlasili s obsadením Cranstona do úlohy Waltera Whitea.

5. Generál Zod (Muž z ocele, 2013)

Photo by BrightSide

Vo filme Zacka Snydera stvárnil hlavného zloducha, generála Zoda, Michael Shannon. Prišiel z Kryptonu, aby si podmanil a zotročil Zem. Je zaujímavé, že ho mohol stvárniť Viggo Mortensen alebo Daniel Day-Lewis.

6. Green Goblin (Spider-Man, 2002)

V tomto superhrdinskom filme si Willem Dafoe zahral vedca Normana Osbourna, ktorý sa neskôr zmení na Green Goblina, zloducha, ktorý sa snaží zničiť Spider-Mana. Táto úloha bola ponúknutá Melovi Gibsonovi, Johnovi Travoltovi, Robertovi De Nirovi a ďalším hercom vrátane Nicolasa Cagea, Johna Malkovicha a Jima Carreyho. Všetci odmietli.

Photo by BrightSide

Režisér Sam Raimi sa však s Defoem niekoľkokrát stretol a bol si istý, že herec sa na túto úlohu skvele hodí.

7. Kapitán John Miller (Zachráňte vojaka Ryana, 1998)

Photo by BrightSide

Tom Hanks stvárnil kapitána Johna Millera, ktorý dostane rozkaz nájsť Ryana a vrátiť ho. Pôvodne sa do tejto úlohy zvažovali Mel Gibson a Harrison Ford. Režisér Steven Spielberg si však vybral Hanksa.

8. Maximus (Gladiator, 2000)

Hlavnou postavou tohto filmu je Maximus Decimus Meridius, hispánsko-rímsky legát, ktorý sa chce pomstiť Commodovi. Túto úlohu si zahral Russell Crowe a bol taký dobrý, že za ňu dokonca dostal Oscara a ďalšie ocenenia.

Photo by BrightSide

Možno by film nebol taký úspešný, keby Maxima hral iný herec. Mohol to byť Antonio Banderas, Hugh Jackman alebo Mel Gibson, ktorý odmietol, pretože si myslel, že je na túto úlohu príliš starý – v tom čase mal niečo cez 40 rokov.

9. Stuart „Stu“ Shepard (Telefónna búdka, 2002)

Hlavnú postavu tohto psychologického thrilleru (réžia Joel Schumacher), Stuarta Sheparda, arogantného a nečestného newyorského publicistu, stvárnil Colin Farrell. Kritici si ho v tejto úlohe obľúbili: „Rýchle tempo a Farrellov výkon pomáhajú urobiť z Telefónnej búdky napínavú drámu.“

Photo by BrightSide

Táto úloha však bola ponúknutá aj Markovi Wahlbergovi, Nicolasovi Cageovi, Tomovi Cruisovi, Melovi Gibsonovi a Jimovi Carreymu. Všetci odmietli. Mimochodom, Carrey najprv súhlasil, ale potom odmietol. A Wahlberg sa namiesto toho rozhodol pre Planétu opíc.

10. Alonzo Harris (Training Day, 2001) 

V tomto filme jednu z dvoch hlavných úloh, špinavého detektíva Alonza Harrisa, stvárnil Denzel Washington. Film získal množstvo ocenení a uznaní a Denzel za svoju prácu získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon.

Photo by BrightSide

Pôvodne bola úloha Alonza ponúknutá Bruceovi Willisovi, Garymu Siniseovi a Tomovi Sizemorovi, ale všetci ju odmietli.

11. Boh (Bruce Almighty, 2003)

Photo by BrightSide

Ako si pravdepodobne pamätáte, úlohu Boha v tejto komédii stvárnil Morgan Freeman. Pôvodne však bola ponúknutá Jackovi Nicholsonovi a Robertovi De Nirovi, ale tí sa rozhodli ju neprijať.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.