Máme sklon oceniť zložité vynálezy, bez ktorých si len ťažko môžeme dnes predstaviť svoje fungovanie. Inak je to ale s menšími a trochu jednoduchšími vynálezmi. A niekedy sú to práve tie, ktoré dokážu zmeniť svet neuveriteľným spôsobom. Určite ich nehodno podceňovať, ale zaslúžia si minimálne rovnakú pozornosť ako tie veľkolepé. Preto vám teraz predstavíme zopár pomerne jednoduchých vynálezov, ktoré stoja za pozornosť.

Žuvačka, ktorá pomáha zubom

Problém: Problémom je, že takmer 4 miliardy ľudí na celom svete trápia neliečené choroby ústnej dutiny. Takou chorobu je napríklad aj zápal ďasien.

Riešenie: Žuvačka „Sweet bites“, ktorá je vylepšená xylitolom na čistenie zubov a pomáha s prevenciou, môže predstavovať riešenie. Vynález by tak mohol výrazne pomôcť svetu urobiť pokroky v oblasti orálneho zdravia.

Chránič úst, ktorý dokáže odhaliť otras mozgu

Problém: Odhaľovanie otrasov mozgu je veľmi ťažké. Úplne nevedomky totiž môže spôsobiť športovcom celoživotné poškodenie mozgu.

Riešenie: Mamori (v japončine to znamená ochrana), je chránič zubov so vstavanými senzormi, ktoré dokážu odoslať varovanie hráčom a trénerom, že zrážka je dostatočne intenzívna na to, aby spôsobila otras mozgu.

Prenosný dezinfekčný prostriedok na ruky s prístupom na internet

Problém: Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je každý štvrtý nemocničný pacient v Amerike chorý už len preto, že je v nemocnici. Napriek tomu, že umývanie rúk znižuje ochorenie až o 40 percent, tak existuje len málo systémov, ktoré by zabezpečili, aby si pracovníci v nemocnici dôsledne umývali ruky.

Riešenie: Cieľom nového nástroja SwipeSense je revolúcia v dezinfekcií rúk tým, že bude pripojený k sieti. Nemocnice tak môžu monitorovať využívanie nástroja zamestnancami prostredníctvom aplikácie a zabezpečiť, aby v nemocniciach malo oveľa menej ľudí choroby, ktorým sa dá predchádzať.

Solárny sporák pre rozvojové krajiny

Problém: Varenie v rozvojových krajinách si často vyžaduje veľké množstvo nákladného paliva a ako vedľajší produkt je škodlivý dym.

Riešenie: Pekáreň Infinity a ďalšie podobné zariadenia využívajúce solárne pece sa zameriavajú na znižovanie chorôb a šetrenie energie poskytovaním cenovo dostupného zariadenia. Sporák, ktorý sústreďuje slnečné lúče je vyrobený z recyklovaného materiálu, dreva, bambusu a hliny, takže ich možno vyrábať lokálne a rýchlo.

Lacné prenosné zariadenie na filtráciu vody

Problém: Tým je fakt, že približne až 1 miliarda ľudí nemá prístup k čistej a pre zdravie bezpečnej vode.

Riešenie: Portapure, zariadenie na filtráciu vody s objemom 19 litrov, dokáže odobrať špinavú vodu z jazera alebo potoka a zmeniť ju na čistú pitnú vodu bez ďalšej potreby čistenia.

Vodovodné potrubia, ktoré monitorujú úniky

Problém: Podľa štúdie Americkej spoločnosti stavebných inžinierov stráca USA vodu kvôli únikom, a to až v hodnote 90 miliónov dolárov.

Riešenie: Technológia „Smart Pipe“, ktorá sa stále vyvíja, by využívala nanosenzory na monitorovanie únikov vo verejných vodovodných systémoch, čím by sa zefektívnilo využívanie. Ak sa tento druh inovácií ujme, môže pomôcť komunitám odhaliť úniky vody a včas poruchu opraviť.

Skenovanie výživového obsahu potravín

Problém: Aj keď sú balené potraviny označené výživovými údajmi, často napriek tomu nevieme, čo potraviny v skutočnosti obsahujú.

Riešenie: SCiO – vreckový spektrometer. Prístroj zmeria kalorický a chemický obsah potravín tak, že ho namierite na potravinu a on ju naskenuje. Človek tak presne vie, čo obsahuje daná potravina alebo nápoj.

Sprchovací kút, ktorý opakovane používa svoju vlastnú vodu

Problém: Sprchy mrhajú množstvo vody a vyžadujú si tiež veľa elektrickej energie.

Riešenie: Sprchovací kút OrbSys sľubuje zníženie spotreby vody o neuveriteľných 90 percent a spotreby energie o 80 percent. OrbSys recykluje sprchovú vodu tak, že ju prečerpáva cez filter a z filtra vychádza čistá voda vhodná na opätovné využitie. Ak by sa zariadenie používalo vo veľkom rozsahu, mohlo by to viesť k dramatickým úsporám vody a energie.

Elektrické koleso pre bicykel

Problém: Cyklistika do práce alebo do školy si vyžaduje veľa námahy a nie je vhodná napríklad pre tých, ktorí potrebujú nosiť formálne oblečenie alebo cestovať na veľké vzdialenosti.

Riešenie: Smartwheel je motorizované koleso, ktoré sa dá použiť na akomkoľvek existujúcom bicykli. Výmena jedného z kolies za motorové by účinne eliminovala veľa negatívnych stránok pri dochádzaní bicyklom – fyzickú námahu, časové obmedzenia, rôzny terén. Vďaka kolesu sa dá dosiahnuť rýchlosť až 32 km/h, a tiež sa dá zosynchronizovať so smartfónom, ktorý chráni bicykel pred krádežou alebo sleduje rýchlosť a vzdialenosť jazdca.

Obaly vyrobené z húb

Problém: Plastové obaly a materiály sú vyrábané z ropy a zvyčajne nie sú biologicky odbúrateľné, čo spôsobuje množstvo environmentálnych a zdravotných následkov.

Riešenie: Nová spoločnosť s názvom Ecovative tvrdí, že má riešenie pre nehospodárne a environmentálne deštruktívne používanie plastov. Ide o materiály vyrobené z poľnohospodárskych vedľajších produktov a najmä húb.

Tkaniva na výrobu elektrickej energie

Problém: Naše telá generujú značné množstvo tepla, ale táto energia sa akoby stráca. Potrebujeme alternatívne zdroje energie, ktoré nevytvárajú toxické znečistenie.

Riešenie: Oblečenie, ktoré nabíja telefón, môže znieť ako fantázia, ale táto technológia sa skutočne vyvíja. Power Felt je tkanina, ktorá dokáže využiť telesné teplo na výrobu elektriny. Malý kúsok látky by mohol človeku umožniť nabíjať mobilný telefón len vďaka teplu, ktoré produkuje vaše telo.

 

 

Zdroj, foto: huffpost.com

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.