Pri sledovaní filmov mnohým ľuďom unikajú detaily, ktoré sú pre príbeh skutočne dôležité. Veľmi často sa stáva, že si svoje obľúbené filmy pozrieme už po stýkrát a stále nevieme, prečo boli niektoré veci v zábere, ako napríklad škriatok v Amélii. My sme sa rozhodli zistiť, aké tajomstvá možno nájsť v obľúbených filmoch. A na konci článku sa dozviete, aké nečakané veci o Belle Swan našli fanúšikovia filmu Twilight.

1. Ram-don rezance (Parazit)

Photo by BrightSide

Rezance ram-don sa v Južnej Kórei nazývajú džapaguri. Zvyčajne ich jedia ľudia s nízkym príjmom. Vo filme pani Park, majiteľka luxusného sídla, požiada svoju slúžku, aby pripravila tieto rezance s mramorovaným hovädzím mäsom. Spojenie jednoduchých rezancov a delikatesy symbolizuje rozdiel medzi rodinami s veľmi rozdielnymi príjmami.

2. Záhradný trpaslík (Amélie)

Photo by BrightSide

Trpaslík, ktorého mal hlavný hrdina, symbolizuje sen celého jeho života. Keď jeho žena odloží škriatka ďaleko, Améliin otec odloží aj svoje sny. Obetoval ich starostlivosti o dcéru, pretože si myslel, že má problémy so srdcom. Neskôr si Amélie tajne vzala škriatka, poslala ho na výlet a otcovi poslala fotografie škriatka s rôznymi pamiatkami. Až vtedy si otec uvedomil, že jeho sen vidieť svet sa stal skutočnosťou.

3. Retro auto (Batman)

Photo by BrightSide

V jednej zo scén Bruce Wayne vystupuje z historického Chevroletu, ktorý sa naozaj líši od ostatných moderných áut. Veľa to vypovedá o Batmanovej osobnosti. Je iný ako ostatní ľudia a nesnaží sa prispôsobiť. Vždy je vyvrheľom. Jediné, na čom mu záleží, je spravodlivosť v Gothame.

4. Náhrdelník (Kráska a zviera)

Photo by BrightSide

Belin pohľad v scéne plesu odráža skrytú krásu Zvieracieho zámku. Kvetinový ornament na žltých šatách je teda rovnaký ako ornament na strope a podlahe plesovej sály. Belline šperky sú tiež nezvyčajné a súvisia so Zvieraťovým domovom. Namiesto jednoduchého diamantového náhrdelníka nosí náhrdelník, ktorý vyzerá ako vetvička stromu na hodvábnej stuhe. Tento náhrdelník znázorňuje nezvyčajnú architektúru zámku a čaro okolitého lesa. Prívesok s vetvičkou „vzdáva hold často kľukatej ceste k láske“.

5. Fotografie mladého hlavného hrdinu (Titanic)

Photo by BrightSide

Počas celého filmu vidíme Rose ako elegantnú dámu v krásnych šatách. A keď Jack navrhne, aby v budúcnosti jazdili na koni ako praví kovboji: bez sedla a sediac ako človek, Rose to všetko pripadá divoké. V záverečnej scéne však vidíme fotografie na nočnom stolíku, na ktorých je Rose úplne iná. Vďaka Jackovi je slobodná. Na jednej z fotografií loví ryby, na druhej – má na sebe pilotnú uniformu. A na všetkých má oblečené nohavice.

6. Oranžová mikina (Večný svit nepoškvrnenej mysle)

Keď sa vo filme prvýkrát objaví milostný záujem hlavnej postavy, má na sebe oranžovú mikinu s kapucňou a vo filme ju v nej môžete vidieť ešte niekoľkokrát. Má to svoj dôvod. Po prvé, Clementine mala na sebe túto mikinu, keď sa v skutočnom živote stretla s Joelom. A bolo ťažké vymazať ju z jeho pamäti. Mikinu si u Joela nenechala, takže si ju nezapamätal naschvál. Okrem toho sa mikina spája s jej menom – klementínky sú oranžové citrusové plody.

Photo by BrightSide

A napokon, mikina je symbolom ich lásky. V jednej zo scén jej Joel rozpráva, aký bol na mikinu najprv zvedavý, aká sa mu zdala cool a ako ju neskôr nenávidel. Ich vzťah sa vyvíjal rovnako: od spoločného záujmu k problémom a utrpeniu.

7. Žlté auto (Veľký Gatsby)

Photo by BrightSide

Auto pre Jaya Gatsbyho nie je dopravným prostriedkom, ale symbolom postavenia a bohatstva. A žltá farba má svoj dôvod. Symbolizuje bohatstvo, presnejšie zlato, ktoré je znakom bohatstva.

8. Hodiny (Veľký Gatsby)

Photo by BrightSide

Keď Jay Gatsby prichádza do Nickovho domu a očakáva, že po prvý raz uvidí Daisy, neustále sa pozerá na hodiny na vrchu krbu a v tomto detaile je symbolika. Podľa jednej z verzií sú hodiny spojené s Gatsbyho nádejou, že získa Daisy späť. Všetky jeho pokusy sa však skončia márne, pretože neskôr hodiny nešťastnou náhodou zhodí a rozbije.

Niektorí ľudia považujú hodiny za symbol jeho neschopnosti nechať čas plynúť. Stále lipne na vzťahu s Daisy a neustále opakuje, že lásku možno oživiť. Preto keď hodiny upustí, opatrne ich vráti späť, akoby to bolo niečo vzácne, a hovorí, že ich opraví.

9. Červený balón (It)

Photo by BrightSide

Červené balóniky, ktoré robia Pennywisea ešte strašidelnejším, sa zdajú byť len lákadlom pre deti. Podľa istej teórie však môžu byť svetlami, ktoré symbolizujú duše detí, ktoré sa stali obeťami Pennywisea.

10. Červené a modré veci (Tenet)

Photo by BrightSide

Pohyb času vo filme sa neustále mení. Aby bolo všetko jasné, tvorcovia ponechávajú malé tipy. Červené veci znamenajú, že čas sa posúva dopredu, a modré veci znamenajú, že je to naopak.

Photo by BrightSide

11. Obraz vlka (Twilight)

Photo by BrightSide

Hneď na začiatku prvého filmu môžu pozorní diváci vidieť Easter egg. Keď Bella ide k otcovi a do svojej izby, pri dverách môžete vidieť obraz vlka. Je to predzvesť vlkolaka Jacoba v jej živote.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.