12 fascinujúcich faktov o chudnutí, ale čo sa deje s naším telom, keď chudneme

3499

Chudnem, teda som – aj tak by sa dalo pomenovať neúnavné snaženie mnohých ľudí zbaviť sa nadbytočných kíl. Patríte medzi nich? Alebo si chcete len prečítať 12 fascinujúcich pohľadov na to, čo sa deje s našim telom keď chudneme? Čítajte ďalej a dozviete sa napríklad, že aj cukor je pri diéte nevyhnutný, že nie sú kalórie ako kalórie, či to, že na váhu a pravidelné stresujúce váženie sa môžete s pokojným svedomím s prepáčením… veď viete čo.
1 1

Chudneme aj keď spíme

Začneme hneď zostra a potešíme aj tých najväčších lenivcov. Viete, že chudneme aj počas spánku? Nie? Tak už to viete, musí to však byť spánok výdatný a trvať aspoň 7-8 hodín. Nedostatok spánku spôsobuje, že hladina leptínu v našom tele (hormón, ktorý má na starosti pocit sýtosti) je narušená a to pre naše telo signalizuje, že máme byť hladní aj keď vôbec nie sme. Takže nech sa páči milí snaživci – pekne „do hajan“, nech vám to z tých kíl navyše pekne odsýpa.

Genetika nepustí

Fakt, ktorý nepoteší, to sa musí uznať. Nikde však nie je povedané, že sa aj s takouto predispozíciou nedá bojovať.  Nakuknime o čo ide. Je veľmi pravdepodobné (nie isté, výskum stále napreduje míľovými krokmi), že existuje viac než stovka takzvaných tukových génov zodpovedných za obezitu. Jeden z najznámejších a najviac preskúmaných je gén FTO a nachádza sa až pri 16 % celosvetovej populácie. Nič však nie je vopred stratené ako sa hovorí, negatívny vplyv týchto génov sa dá potláčať vyváženou stravou a pravidelným cvičením.
2 2

Ste v strese? Automaticky ukladáte tuky do zásoby

Pokoj, žiadnu paniku, dýchaj zhlboka… Tak toto by ste si mali hovoriť v duchu, ale aj nahlas ak vám to pomôže, pri každej väčšej stresovej situácii (stres je ale inak v malej miere pre organizmus potrebný, takže sa zase nedostaňte do stavu mysle posvätnej kravy). Lebo inak automaticky nastupuje ukladanie tukov. Stres predkov totiž kedysi úzko súvisel s nedostatkom potravín a telo si začalo robiť zásoby na ďalšie dni. Tento extra zdroj energie – tuk, sa v takom prípade ukladá do podkožia. Skúste nasadiť jogu či ďalšie relaxačné techniky.

Nie sú kalórie ako kalórie

Ak vás pri diéte mátajú iba kalórie, tak vedzte, že nie sú kalórie ako kalórie. Iné je, keď vzniknú v dôsledku trávenia bielkovín či tukov a iné zas sacharidov. Po lopate? 100 kalórií z mäsa má na naše telo iný vplyv ako 100 kalórií z cukru. Nehovoríme, že musíte byť práve mäsožrút, ale mäso ako také dodáva organizmu viac dôležitých látok a dokáže zasýtiť. Naproti tomu cukor zo sladeného nápoja s tými istými kalóriami vám akurát zvýši jeho hodnotu v krvi a určite nenaplní žalúdok.
3 2

Bez cukru to nepôjde

A teraz to vyzerá, že si celkom protirečíme. Tak ako to je vlastne s tým cukrom? Zníženie jeho príjmu je naozaj dobrá cesta k chudnutiu. Ide však o to, o aké cukry pôjde. Stráňte sa ako čert svätenej vody cukru v sladených nápojoch, pochutinách ako je kečup, sladkostiach komplet, ale aj bieleho pečiva a cestovín (ak to teda myslíte s diétou vážne). Cukor je však pre naše telo nevyhnutný a preto jeho príjem zabezpečte ovocím a zeleninou (ak nie ste práve frutariáni, vitariáni či iní „…iáni“, skúste stále populárnejšie smoothies, tie vám pôjdu dole krkom o niečo ľahšie).

Raňajky nevynechávať!

Faktom je, a niekoľko štúdií to potvrdzuje, že ľudia, ktorí neraňajkujú majú väčší sklon k priberaniu. Je to ale len sklon, každý organizmus samozrejme reaguje individuálne. To, či si dáte niečo na raňajky, alebo niečo zdravé až na desiatu je v podstate jedno. Nezabúdajte však, že ak sa ráno/dopoludnia nenajete, váš metabolizmus v ten deň už poriadne nenaštartuje. Nemusíte sa hneď kvôli tomu nasilu prejedať, stačí aspoň kúsok celozrnného pečivka, musli či jogurt…
4 2

Vykašlite sa na váhu

Nemusíme byť odborníkmi a aj tak smelo môžeme vyhlásiť: vykašlite sa na váhu a na pravidelné stresujúce váženie. Prečo? Spýtajte sa sami seba – je naozaj vaša váha to, o čo vám pri chudnutí ide? Úprimne, ide skôr o to aby ste sa pohodlne cítili, neriešili žiadne zdravotné ťažkosti úzko súvisiace s nadváhou a napríklad aby vám padlo vaše odložené o číslo menšie oblečenie… Začnite sa viac hýbať a sami veľmi rýchlo zistíte, že na to aby ste schudli, nepotrebujete žiadnu osobnú váhu.

Prečítajte si tiež: Medzinárodný deň nezdravého jedla 

5 2

Myslíte, že sa vám tuk ukladá iba na bruchu a zadku? Mýlite sa

Presne tak, podkožné tukové tkanivo je totiž súčasťou celého tela. A preto ak máte pocit, že sa vám tukové bunky just lepia iba na tie boky a brucho tak vedzte, že pribúda aj inde – okolo vnútorných orgánov, na tvári, rukách, nohách… Pravdou však je, že úvodom spomínané najkrajšie oblasti nášho tela sú naozaj problémové partie, kde sa tuk ukladá asi najviac. U mužov ide typicky o brucho, pri ženách podľa postavy o zadok a boky (žena hruška), alebo brucho (žena jablko).

„Poctivo cvičím a tak mením tuk na svaly“

Tak to hádam nie… ale neverili by ste, koľko ľudí tomu verí. Tuk sa na svaly zmeniť nemôže, nie je to fyzicky a biologicky možné! Na druhú stranu stále platí, že pravidelným cvičením spaľujeme tuk a svaly podnecujeme k rastu (čo bolí to rastie, poznáte to).
8 2

Frčíte na nízkotučných produktoch a stále sa nedarí schudnúť?

Nuž, to bude asi tým, že väčšina potravín s honosným označením „Bez Tuku“ sa vyrába s výdatnou pomocou pridaného cukru, škrobu a soli (česť výnimkám). V konečnom dôsledku tak prijímate stále také isté kalórie, ako by ste konzumovali bežný plnotučný produkt. Takže biznis je biznis, nechajme lákavé slogany producentom a nízkotučné produkty na pokoji v regáloch.

Prečítaj si tiež:

20 zaujímavostí o raw vitariánskej strave

Ste v práci maximálne koncentrovaní? Kalórie nebezpečne pribúdajú…

Tak koncentrácia je dôležitá napríklad pri mentálne náročnej práci. Usilovne pri nej premýšľate až sa vám z kečky parí? Tak týmto spôsobom kalórie neubúdajú, skôr naopak. Telo dostáva signál, že ako prvé máte uspokojiť svoj hlad. To vedie k častejšej konzumácii jedla a/alebo až o 30 % výdatnejšej porcii ako zvyčajne. Holt, každé sedavé zamestnanie sa prejaví prírastkom na hmotnosti. Teda ak sa čím skôr nespamätáte a nezačnete cvičiť a zdravšie jesť.
6 2

Ketodiéta alebo Ketománia? O čo tu vlastne ide?

Pár zaujímavostí o chudnutí už máme za sebou, poďme sa pozrieť aj na nejakú „spoľahlivú“ metódu. Ako ju nájsť? Verte či nie, ale jestvuje ich asi tisíc (ak nie ešte viac). Len tak „námatkovo“ spomenieme pár tých najznámejších: Dukanova, Krabičková, Atkinsonova, Štokholmská, Nízkosacharidová, Smoothiediéta, Cabridge, Mačingovej, Paleo, Mliečna, Ryžová…

7 2

Medzi populárne patrí v poslednej dobe aj Keto diéta. A to až tak, že s pokojným svedomím môžeme pomenovať humbung okolo nej ako „Ketománia“. O čo vlastne ide? Metóda je postavená na procese zvanom ketóza. Vo voľnom prenesenom význame to znamená, že ľudské telo sa začne doslova „živiť“ vlastným uloženým tukom. Ako k tomu dochádza? Drastickým obmedzením sacharidov a konzumáciou potravín s vysokým obsahom bielkovín. Ako každá metóda na chudnutie, tak aj táto má svojich priaznivcov i odporcov. Prví hovoria o rýchlom výsledku bez hladovania, druhí upozorňujú na zdravotné riziká. Kde je pravda? Tak ako vždy – niekde uprostred. Na zhodenie prebytočných tukových zásob z titulu blížiacej sa plesovej sezóny OK, dlhodobé držanie tejto diéty je jednoznačne zdravotné riziko.

Zdroje + mohlo by vás zaujímať:

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.