13 mimoriadne zaujímavých faktov o starovekých Egypťanoch, ktoré vás v žiadnej škole nenaučia

114822

Aké poznatky máme o starovekých Egypťanoch? Boli to oni, ktorí objavili papyrus, mumifikovali faraónov a vystavovali záhadné pyramídy – tajomné archeologické artefakty, ktoré sa popredným svetovým vedcom ešte stále nepodarilo odhaliť. Hoci tieto informácie sú nesmierne fascinujúce, existuje množstvo ďalších, ničím menej ohromujúcich faktov o starovekom Egypte. Niektoré z nich sa dozviete práve v nasledujúcich riadkoch. Celý článok si môžete pozrieť aj vo forme videa na YouTube alebo pokračovať v čítaní pod videom.

V prvom rade, starovekí Egypťania mali komplexný písací systém nazývaný hieroglyfy. Mnohé z týchto hieroglyfových nápisov sa nachádzajú na stenách ich chrámov a hrobiek. Okrem toho, starovekí Egypťania mali aj veľmi vyvinutý systém matematiky a astronómie. Ich kalendár bol presný a používali ho na sledovanie pohybu hviezd a usporiadanie dôležitých udalostí. Ďalším zaujímavým faktom je, že starovekí Egypťania vykonávali rozsiahle obchodné aktivity s inými krajinami, ako napríklad s Mezopotámiou a Krétou. Navyše, vyvinuli aj pokročilé techniky stavby a inžinierstva, čo sa prejavilo v ich monumentálnych stavbách, ako sú pyramídy a chrámy.

Emancipácia žien: Majetkové práva a osobná sloboda

Ženy v starovekom Egypte mali rovnaké práva ako muži. Mohli vlastniť a kontrolovať majetok. Napríklad vlastníctvo pôdy sa prevádzalo výlučne materskou líniou. Egyptské ženy sa obliekali tak, ako chceli, sami si vybrali manžela, mohli požiadať o rozvod a mohli sa dokonca druhýkrát vydať.

1 83

Pracovné príležitosti

Napriek tomu, že väčšina žien bola v domácnosti, niektoré z nich (väčšinou z nižších vrstiev spoločnosti) pracovali rovnako ako muži. Pracovali v pradiarňach, varili pivo či nahradili muža v obchode, keď on pracoval na poli. Ušľachtilé egyptské ženy mali príležitosť získať vzdelanie a vo výnimočných prípadoch mohli zaujať vysoko autoritatívne pozície, od zákonodárok a lekárok až po kňažky ženských božstiev, ba dokonca sa mohli vypracovať aj na pozíciu vládkyne štátu.

Rola dojčiacich náhradných mám v starovekom Egypte

Existovali ženy so zvláštnym postavením, ktoré sa starali o cudzie deti. V starovekom Egypte si ich zvlášť vážili a boli dokonca považované za božstvá. Napriek tomu, že boli na svoj čas medicínsky vyspelí lekári, pôrodom sa nevenovala zaslúžená pozornosť – preto veľa žien zomrelo pri pôrode. Navyše, v horúcom podnebí bolo dojčenie považované za nesmierne dôležité, pretože mlieko zabránilo dehydratácii detí. Preto bohaté rodiny často podpísali zmluvu s takými ženami, ktoré sa v prípade smrti matky starali o dieťa.

9 42

Stravovacie návyky a dostupnosť jednotlivých potravín

Staroegyptská strava pozostávala väčšinou z ovocia a zeleniny. Mäso jedli iba počas sviatkov a osláv, pretože sa v horúcom podnebí rýchlo kazilo. Zatiaľ čo pivo bolo k dispozícii pre kohokoľvek, víno bolo dostupné iba pre bohaté vrstvy spoločnosti. Kokosové orechy boli ďalšou pochúťkou, ktorá sa do Egypta dovážala z iných krajín.

Kto postavil pyramídy ?

Pyramídy nestavali otroci, ale najatí zamestnanci a potvrdzujú to aj hrobky nájdené v blízkosti pyramíd v Gíze. Štúdia kostier, ktoré sa tam našli, ukázala, že pochovaní jedinci veľmi ťažko pracovali. Archeológovia sa zhodujú, že pyramídy stavali práve oni. Umiestnenie hrobky navyše potvrdzuje, že zosnulí nemohli byť otrokmi, pretože iba vážení ľudia mohli mať tú česť byť pochovaní v blízkosti posvätných hrobiek faraónov.

2 81

Oslavy narodenín

Narodeniny oslavovali v starovekom Egypte iba príslušníci šľachty, ale neurobili to tak, ako to poznáme my dnes. V deň svojej korunovácie usporiadali veľkú slávnosť. Niektorí historici sa domnievajú, že zvyk nosiť korunky počas narodeninovej oslavy vznikol práve vtedy.

Posvätné mená

Meno osoby bolo po celý život utajované. Podľa legendy, ak sa ho niekto naučil, tak mohol na danú osobu pôsobiť magickým spôsobom. Preto Egypťania používali prezývky alebo takzvané milé mená. Mimochodom, toto je dôvod, prečo veľa faraónov prijalo pri nástupe na trón mená veľkých predkov. Verili, že tieto mená sú zárukou ich vlastnej bezpečnosti.

4 63

Smrť

Egypťania sa báli zomrieť mimo svojej vlasti. Verili totiž, že sa znovu narodia a že ich duša bezpečne prejde do posmrtného života iba vtedy, ak budú pochovaní v posvätnom údolí Nílu. Z tohto dôvodu obyvatelia Egypta, na rozdiel od iných národov, veľa necestovali a nemohli sa chváliť svojimi dojmami z iných krajín, napríklad ako Gréci.

Zubné lekárstvo v starovekom Egypte

Zlaté mostíky, ktoré sa našli u niektorých múmií dokazujú, že Egypťania praktizovali zubnú protetiku. Stále však nie je známe, či boli nasadené počas života človeka alebo až po jeho smrti pri balzamovaní tela.

3 66

Využívali penicilín

Egypťania používali penicilín medzi prvými a možno si to ani neuvedomili. Nanášali si plesnivý chlieb na rany. Obyvatelia Egypta mali dosť starostí s osobnou hygienou. Vďaka tomu bola pooperačná úmrtnosť v starovekom Egypte nižšia ako v ktorejkoľvek európskej nemocnici, a to až do polovice minulého storočia.

Bosá chôdza

Nie všetci Egypťania si mohli dovoliť topánky, preto veľa z nich (dokonca aj šľachtici) často chodili bosí, najmä po svojich domovoch. Aby si chránili nohy pred slnkom a hmyzom, nanášali si na nich špeciálne masti. Najbohatší Egypťania mali dokonca svojich osobných špecialistov, ktorí sa zameriavali na pedikúru. Na starostlivosť o nechty používali nože i pilníky a toto povolanie bolo dokonca také čestné, že bolo uvedené na hrobe osoby po jej smrti.

8 41

Manželstvá

V tom čase boli manželstvá v rodine veľmi rozšírené. Spočiatku to praktizovali výlučne vládnuce dynastie, aby sa zachovala čistota pokrvnej línie a zúžil sa okruh ľudí, ktorí by sa mohli uchádzať o trón. Faraóni sa často vydávali za svoje sestry. Vyskytli sa aj prípady, keď sa faraón oženil s dievčaťom, ktoré bolo jeho neterou, a to aj v prípade, keď tá bola spoločnou dcérou jeho brata a sestry. Časom sa to stalo samozrejmosťou aj pre bežných Egypťanov.

Tutanchámon

Výskum ukázal, že Tutanchamonovy rodičia boli súrodencami, zatiaľ čo sám faraón sa oženil s jeho nevlastnou sestrou Ankhesenpaaten. Dvojici sa narodili 2 mŕtve dcéry. Kleopatra bola zas 3 roky vydatá za svojho brata Ptolemaia XIII.

7 51

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jirka
6. februára 2023 19:30

Papír vynalezli číňané, egypťané používali papyrus