Hovorí sa, že India je krajina, ktorú je ľahké milovať a ťažko na ňu zabudnúť. Ich tance, jedlo či ich kultúra – všetko to dokáže veľmi rýchlo ulahodiť ktorémukoľvek cudzincovi. Tí, ktorí ju navštívili raz, sa tam zväčša chcú vrátiť. Je to spôsobené najmä tým, že ich zvyky, tradície a každodenný život sú pre turistov také neobvyklé, že je ťažké odolať pokušeniu lepšie ich spoznať. A tu je 14 faktov, ktoré vás presvedčia o tom, že sa tam určite oplatí ísť.

Prečo majú bábätka očnú linku

Ak ste videli alebo uvidíte dieťa v Indii, tak väčšina bude mať na očiach očné linky, ktoré sú výsledkom kozmetiky s názvom „kajal“. Je to staroveká kozmetika vyrobená zo sadzí. Indovia totiž predpokladajú, že takto ochránia dieťa pred zlom. Niektorí ľudia sa tiež domnievajú, že kajal je prospešný pre zrak dieťaťa, neexistuje však žiadna vedecká štúdia, ktorá by to potvrdila.

Tanec ako životný štýl

India je krajina tanca, tamojší ho proste milujú. Okrem známych bollywoodskych tancov existuje 8 druhov klasických tancov. Emócie, ktoré ukazujú v indických tancoch ľudia sa nedajú porovnávať s ničím iným na svete. Už len keď sa na ne pozriete, tak máte obrovskú túžbu začať okamžite tancovať – dokonca ani John Travolta tomu na jednej akcii nedokázal odolať.

Nezameniteľná gestikulácia

Gestikulácia, ktorú používajú Indovia, je často veľmi výrazná. Pomáha miestnym obyvateľom vyjadriť svoje pocity hlbšie a jasnejšie. Je to ďalšia charakteristika, ktorá robí Indiu tak jedinečnou. 

Funguje tam jeden z najväčších filmových priemyslov na svete

Shah Rukh Khan a Aishwarya Rai sú zrejme tie dve mená, ktoré vám prídu na myseľ, keď sa povie Bollywood. Bollywood je známy ako jedno z najväčších centier pre filmovú tvorbu na svete. 

Najzvláštnejší čaj na svete

Ide o korenistý čaj, ktorý je pre Indiu typický a robí ju tiež výnimočnou. Čaj zvaný Masala nájdete v takmer každom kúte krajiny. Tento čaj si však získal popularitu po celom svete. Čaj Masala sa varí z čierneho čaju a pridáva sa doň trocha mlieka a veľa korenia. Verí sa, že posilňuje imunitu, znižuje riziko zápalu a zvyšuje energiu.

Tanier Thale

View this post on Instagram

Celebrating Andrea’s 50th with a quiet dinner ahead of her party at the end of the month. I served an Indian thali plate with 6 mains, 4 condiments, pappadams, rice and paratha. I’ve loved Indian food for ages but had never heard of a thali plate until I lived there. At first I was delighted! I thought it was an Indian version of tapas and I could choose all my favourite dishes. Unfortunately it doesn’t work like that and all the thali plates I tried were a disappointment. The offerings were fixed, my favourite dishes never appeared, and watery dahls were plentiful. So this evening my thali banquet featured all my faves, with everything made from scratch (except the papadams) including the ghee, paneer and paratha. It may not be an authentic combination of dishes, but hey, I’m not Indian. And the best thing? While it’s a load of work upfront, with everything served at once, when the plate goes on the table with all courses together, there is no more cooking to be done. Condiments: onion salad, tomato salad, green chutney, raita, lemon and salt Starters: papadams, aloo tikki Veg mains: dahl makhni, mushroom masala, creamy cauliflower, butter paneer Non-veg mains: chicken tikka masala, beef kofta curry Accompaniments: paratha, basmati rice Desserts: apple keer, mango lassi, coconut ladoo Thanks to @lynagbisit and @melanie.naval for assisting me with the prep across 4 days. #thaliplate

A post shared by Michelle Fiegehen (@michfie) on

Thali je guľatá kovová platňa, ktorá ponúka rôzne príchutí: slanú, sladkú, korenistú, horkú aj kyslú. Podľa indickej teórie dobrého jedla je perfektné jedlo rovnováhou medzi týmito všetkými príchuťami. Indické reštaurácie preto často servírujú na jeden tanier 20 a viac jedlá. Navyše, všetky časti tejto Thali platne sú znovu naplniteľné a vždy, keď máte hlad, môžete požiadať o ďalšiu porciu.

Indické rodiny nepoužívajú porcelánovú keramiku

Väčšina indických domácností používa namiesto hlinenej alebo porcelánovej keramiky oceľové riady. Tento zaujímavý fenomén vysvetľuje niekoľko teórií. Niektorí ľudia hovoria, že sú praktické, pretože sa nerozbijú a dlhodobo si zachovávajú svoj vzhľad. Iní tvrdia, že glazovaná keramika sa považuje za nečistú, pretože je vyrobená z bahna. 

Na diétu môžete vďaka im chlebom zabudnúť

V Indii je veľké množstvo rôzneho druhu chleba. A každý jeden je jedinečný svojím vlastným spôsobom. Niektoré druhy sa pečú v hlinených peciach, iné sú vypekané a ďalšie zas obsahujú cesnak – existuje toľko chutných druhov indického chleba, že každý, kto pôjde do Indie, ľahko zabudne na svoju stravu a na počítanie kalórií.

Obedáre

Indický film Lunchbox dokonale popisuje systém doručovania obedov. Ide o to, že Indovia sú zvyknutí jesť všetko čerstvé, preto väčšinou so sebou neberú do práce obedáre. Namiesto toho ich manželky alebo matky im varia čerstvé obedy. Obedáre následne vyzdvihnú doručovatelia tesne pred obedom a odnesú ich zákazníkom. Potom sú vrátené rovnakými ľuďmi naspäť domov. Každý doručovateľ zvaný dabbawala tak denne vyzdvihne a doručí veľkú hromadu obedárov.

Ak niekedy pôjdete do Indie, nemali by ste sa obávať, že predajcovia sa vás pokúsia oklamať. Každý produkt, ktorý sa vyrobí v Indii, má špeciálnu značku MRP, ktorá predstavuje maximálnu maloobchodnú cenu. Obchody preto nemôžu účtovať svojim zákazníkom za daný tovar viac, ako je cena uvedená na obale. 

Najväčší festival farieb a lásky

Holi je populárny indický festival, ktorý sa oslavuje začiatkom jari. Nazýva sa tiež festival farieb alebo festival lásky. Hlavnou črtou festivalu je použitie farebných práškov, s ktorými sa ľudia ohadzujú navzájom.

Pozor na ľavú ruku pri jedle

Pravidlo jedenia výlučne s pravou rukou stále platí vo viacerých regiónoch Indie. Je to preto, že ľavá ruka sa tam považuje za nečistú (podľa nich s ňou vykonávame mnoho nechutných vecí). To je dôvod, prečo uvidíte veľa Indov jesť pravou rukou. Pravidlo pravej ruky sa navyše vzťahuje aj na podanie ruky či odovzdávanie predmetov iným.

Sobáš so stromami a zvieratami

Sobáše so stromami alebo zvieratami sú niečo, čo robí Indiu ešte odlišnejšou. Prečo si ľudia berú kravu alebo psa? Preto, že Indovia sledujú svoje horoskopy pri dôležitých životných rozhodnutiach. Ak horoskop hovorí, že život daného človeka je plný smoly, tak má možnosť si vziať strom alebo zviera. Robí tak teda preto, aby prelomil kliatbu a zabránil utrpeniu v normálnom manželstve so svojim ľudským partnerom.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.