Bohatý, malý štát v srdci Európy – Švajčiarsko – všetci veľmi dobre poznáme. Krajina je preslávená svojou nádhernou prírodou, čokoládou, syrmi ale aj rozvinutým bankovým sektorom. Ale teraz nebudeme hovoriť o známych faktoch. Predstavíme vám niekoľko skutočne výnimočných zaujímavostí o Švajčiarsku. Určite sa bez nich zaobídete, ale na druhej strane človek nikdy nevie, kedy sa mu môžu zísť.

  1. Priemerný plat švajčiarskeho učiteľa je približne 100 000 € ročne.

2. Podľa zákona je ilegálne popierať existenciu holokaustu.

3. Švajčiarsko disponuje rozsiahlou sieťou protiatómových krytov, ktoré sú schopné ukryť všetko obyvateľstvo.

pixabay.com
pixabay.com

4. Zákon zakazuje chovať morské prasiatko samotné, vždy musíte mať pár.

5. V Berne sa nachádza viac ako 500 rokov stará socha muža, ktorý je bábätká. Nikto nevie vysvetliť, prečo vlastne vôbec vznikla.

6. Občania sa aktívne zúčatňujú politického života. Už 50 000 podpisov od občanov má silu zastaviť prijatie zákona v parlamente.

pixabay.com
pixabay.com

7. Vo Švajčiarsku je povolená eutanázia. Okrem Švajčiarska je povolená aj v Belgicku, Luxembursku či Holandsku.

8. Vo Švajčiarsku je viac bankových pobočiek ako zubárov. Ale ešte viac kaviarní Starbucks ako bánk.

9. Väčšina obchodov s potravinami je otvorených do ôsmej hodiny večer. Počas víkendu sú otvorené často iba obchody s potravinami na letiskách.

10. Nemecké mesto Büsingen am Hochrhein sa nachádza na území Švajčiarska.

11. Švajčiarsko nemá prezidenta. Namiesto neho má kolektívnu hlavu štátu, ktorú predstavuje 7 ministrov. Tí sa striedajú vo funkcií prezidenta.

pixabay.com
pixabay.com

12. Vo Švajčiarsku existuje politická strana, ktorá sa volá Strana Antipowerpoint. Jej cieľom je boj proti nadmernému využívaniu Powerpointu v profesionálnych prezentáciách.

13. Švajčiarsko sa nachádza na čele rebríčka rozvinutých krajín vo vlastníctve zbraní na osobu (pred USA). Ale na druhej strane ste vystavení dvakrát menšiemu riziku, že zomriete zastrelením ako v USA.

14. Prvý hostel pre mladých vznikol vo Švajčiarsku. Jeho úlohou bolo chrániť mladých cestujúcich pred banditmi a funguje už viac ako 1200 rokov.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.