Ako zrejme viete, ide o postsovietsku krajinu, ktorá je známa neslávnym faktom a síce, že práve v Kazachstane bolo umiestnených množstvo ruských gulagov, kde zomreli milióny ľudí. Kazachstan má 15 miliónov obyvateľov, je vôbec najväčším vnútrozemským štátom a zároveň celkovo 9. najväčším na celom svete. Rýchlo rastúca ekonomika a priemysel je to, čo ho momentálne najviac charakterizuje. No ponúka aj rozmanité prírodné krásy, poskytujúce relax i nerastné bohatstvo. A dozviete sa viac.

kazachstan flag fotografia
Foto od alexjbutler

Fakt č. 1: Kazachstan je rozlohovo 9. najväčšou krajinou na svete, no na druhej strane má veľmi malú hustotu zaľudnenia, jednu z najnižších na svete.

Fakt č. 2: V tejto krajine žije viac, ako 120 národností.

Fakt č. 3: Práve Kazachovia boli prvými na svete, ktorí domestikovali a prevážali kone.

Fakt č. 4: Obyvatelia veria, že ak si vypiskávate nejakú pesničku vo vnútri budovy, urobí vás to chudobnými po zvyšok života.

Fakt č. 5: Kazachstan je najväčšia vnútrozemská krajina na svete, no aj napriek tomu má svoje námorníctvo.

kazachstan fotografia
Foto od Ninara

Fakt č. 6: V celej krajine je až 27 000 starobylých pamiatok.

Fakt č. 7: Archeologické vykopávky vedené v štáte ukázali, že je vlasťou Amazoniek, čiže statočného kmeňa ženských bojovníčok.

Fakt č. 8: Kazachstan má neoficiálny systém taxíkov, čo znamená, že ľudia na nich mávajú na ulici, taxík zastaví a dohodnú sa na cieli aj cene.

Fakt č. 9: Balchašské jazero je jedno z najväčších na svete. A zaujímavé je, že jedna časť jazera obsahuje sladkú vodu, druhá časť je zas tvorená slanou vodou.

Fakt č. 10: Kazachstan sa stal prvou bývalou sovietskou republikou, ktorá splatila celý svoj dlh voči Medzinárodnému menovému fondu v roku 2000, čiže 7 rokov pred jeho splatnosťou.

kazachstan fotografia
Photo by 12019

Fakt č. 11: Kazachstan sa nachádza v Európe i Ázii.

Fakt č. 12: Tamojšie ropné pole Tengiz je jedno z najväčších na svete a pokrýva 2 500 km štvorcových. Je tiež jedným z najväčších objavov v nedávnej histórii a výrazným spôsobom pomáha krajine, keďže táto krajina je vývozcom ropy číslo jedna.

Fakt č. 13: Ruský diktátor Josef Stalin umiestnil v Kazachstane množstvo gulagov a milióny väzňov tam boli pochovaní alebo zomreli, a to vrátane ruského autora Aleksandra Solženicyna, ktorý v roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru.

Fakt č. 14: Snežné leopardy žijú v horách vo východnom Kazachstane. Sú však veľmi v plaché. Tamojší obyvatelia uctievajú toto zviera pre jeho statočnosť, nezávislosť a inteligenciu. Toto zviera je v Kazachstane považované za národný symbol.

snow leopard fotografia
Foto od Tambako the Jaguar

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.