Každý jeden dátum je z historického hľadiska dôležitý. Neexistuje jediný deň, ktorý by bol z hľadiska minulosti nudný. Tým dnešným je 15. december, a presne v tento 15. decembra odsúdili na smrť jednu z neznámejších postáv 2.sv vojny samotného Adolfa Eichmanna , ktorý bol Hitlerom poverený „riešením“ takzvanej „židovskej otázky“.  Eichmann túto úlohu vykonával veľmi efektívne o čom značí mrazivé číslo kedy poslal 3-4 miliónov židov na smrť  kým skončila druhá svetová vojna. Šlo v podstate o „manažéra“ holokaustu.

Dolapenie a súd s Adolfom Eichmannom

Dolapenie Eichmanna nebolo jednoduché. Podarilo sa mu utiecť po zajatí americkými jednotkami do Argentíny, ktorá bola útočiskom pre mnoho iných nacistických zločincov. Na základe tipu ho vypátrala izraelská tajná služba Mossad. Eichemann sa ukrýval v Argentíne pod menom Ricardo Kliment.

 

Keďže Argentína by Eichmanna nikdy nevydala dobrovoľne, museli agenti Mossadu využiť príležitosť osláv v Argentíne a Eichmanna uniesť ilegálne. Spravili to tak, že ho odchytili na zástavke autobusu a pod vplyvom drog prepravili až do Izraela. Nezainteresovaným tvrdili, že ide o zmäteného zamestnanca aerolinky, ktorý utrpel vážne poranenie hlavy.

15. decembra 1961 bol Eichmann uznaný vinný vo všetkých bodoch obžaloby vrátane zločinu proti ľudskosti, zločinu proti židovskému obyvateľstvu a vojnových zločinov . Súd neuznal, že konal len na základe rozkazov.  Išlo o historický prvý televízny prenos súdneho procesu v histórií.

31. mája 1962 bol obesený neďaleko Tel Avivu a jeho popol bol rozprášený do mora.

 

Zdroj fotografií: Wikimedia

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.