Pred istým časom sme vám písali o chystanom experimente, ktorého sa malo zúčastniť 15 dobrovoľníkov a mal trvať 40 dní. Táto doba už prešla. 8 mužov a 7 žien strávilo vo francúzskej jaskyni viac ako mesiac bez telefónov, prirodzeného svetla aj hodín. Išlo o experiment, ktorého cieľom bolo okrem iného preskúmať účinky extrémnej izolácie.

Štúdia „Deep time“ bola vykonaná v jaskyni v pyrenejských Lombrivesoch, ktorá má stálu teplotu na úrovni 12 stupňov Celzia a vlhkosť je tam 95%. Mnohí z dobrovoľníkov povedali, že sa im to zdala krátka doba. Mysleli si, že ešte majú pred sebou aspoň týždeň, no v skutočnosti už bolo koniec experimentu.

Skupina nemala žiadne informácie z vonkajšieho sveta a ani žiadny kontakt s nikým iným. Elektrinu si vyrábali tým, že šliapali do pedálov a vodu si museli vyťahovať z hĺbky 45 metrov. Napriek všetkému až dve tretiny dobrovoľníkov sa vyjadrilo, že by v podzemí radi zostali dlhšie. Jeden z dobrovoľníkov povedal, že to bolo niečo akoby stlačil vo svojom živote pauzu.

Jeden z vedcov sa vyjadril k experimentu takto: „Naša budúcnosť na tejto planéte sa vyvíja. Musíme sa naučiť lepšie pochopiť ako sú naše mozgy schopné hľadať nové riešenia, a to bez ohľadu na situáciu“. Vedci sa teraz pokúsia porovnať aktivity mozgu a kognitívne funkcie zhromaždené od dobrovoľníkov pred a počas experimentu.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.