11 258 vedcov z celého sveta podpísalo správu s názvom „Varovanie pred klimatickým núdzovým stavom“. Hovorí sa, že planéta čelí rozsiahlej environmentálnej kríze, a preto musíme prijať naliehavé opatrenia, aby sme sa vyhli tragédii. Existujú samotní jednotlivci, ktorí sa snažia minimalizovať množstvo odpadu, ktoré poškodzuje našu planétu. A našťastie sa k ním pridáva aj niekoľko veľkých spoločností. Pozrite si teraz relatívne jednoduché nápady, ako pomôcť planéte.

V Českej republike boli nedávno predstavené stroje na plnenie šampónov, sprchovacích gélov a tiež pracích práškov. Ľudia môžu svoju prázdnu fľašu naplniť namiesto toho, aby ju vyhodili a zakúpili si novú:

Obchod predáva tričká z plastových fliaš a ukazuje, ako boli vyrobené:

V roku 2016 prijalo Francúzsko zákon, ktorý zakazuje supermarketom vyhadzovať potraviny. Namiesto toho darujú nepredané potraviny na charitu:

V Dánsku bol otvorený obchod, v ktorom si môžete kúpiť jedlo tesne pred dátumom spotreby alebo výrobky v poškodenom obale so zľavou 30% až 50%. Zisky obchodu idú na charitu:

Namiesto toho, aby sa toto jedlo vyhodilo, bolo darované miestnym útulkom, ktoré sa starajú o bezdomovcov:

KitKat v Japonsku začal meniť balenie z plastového na papierové:

Adidas ročne uvádza na trh 11 miliónov tenisiek vyrobených z recyklovaného plastu. Jeden pár tenisiek sa vyrába z 11 plastových fliaš:

Ročne sa vyhodí 56 miliónov použitých kávových kapsúl. Startup Velosophy z nich vyrába bicykle:

Študent prišiel so skvelým nápadom na výrobu lacného a odolného plastu. Ten vyrába zo zemiakového škrobu a vody, pričom za 2 mesiace sa dokáže rozložiť. A dajú sa z neho vyrobiť aj misky či obaly:

Niektorí obchodníci s potravinami používajú banánové listy ako alternatívu k plastovým obalom:

Toto kino zhromažďuje nezjedený popcorn pre miestne farmy:

Európske obchody prechádzajú z bežných nálepiek na laserové:

V belgickom obchode si môžete namiesto kúpi plastovej fľaše odrezať kus mydla či pevného šampónu:

Fínsky startup Sulapac vynašiel materiál z drevnej štiepky a lepidla, z ktorého môžete vyrábať nádoby na kozmetiku. Je celkom odolný a biologicky odbúrateľný:

Konfety s nulovým odpadom, ktoré môžete vytvoriť so svojimi deťmi:

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Mě by spíše zajímalo, zda například z těch dvanácti pet lahví, když se vyrobí jeden pár tenisek … tak zda opravdu je pro přírodu ekologičtější, nebo se při přeformování hmoty a následné výrobě nevypustí ještě více co2 než při standardní výrobě jedněch tenisek.
    Protože u výroby recyklovaných tašek na nákup v supermarketech tomu tak je … tak si radši koupím plastovou, protože je levnější a má menší stopu co2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.