15 zaujímavostí o Dominikánskej republike

1632

Dnes sme si pre vás pripravili zaujímavosti z ďalekej Dominikánskej republiky. Dozviete sa, aký je ich národný nápoj, aké drahokamy nájdete len tu, kto zo slávnych osobností odtiaľto pochádza alebo prečo sa nesmiete na verejnosti bozkávať a mnoho ďalších faktov.

1. Národným športom v Dominikánskej republike je bejzbal

Zdroj: Baseball / Wikimedia Commons

Existuje veľa mylných predstáv o založení a pôvode bejzbalu v Dominikánskej republike. Nie, americkí mariňáci v roku 1916 nenaučili hru miestnych obyvateľov. Domorodí Dominikánci sa naučili hru bejzbalu od kubánskych prisťahovalcov, ktorí utiekli z Kuby v nádeji, že sa im podarí utiecť z La Guerra de los Diez Anos – desaťročnej vojny. Niektoré z najžiarivejších hviezd Major League Baseball z minulosti aj súčasnosti pochádzajú z Dominikánskej republiky. All-Stars ako Manny Ramirez, Alex Rodriguez, David Ortiz, Ubaldo Jimenez, Edinson Volquez, Vladimir Guerrero, Hanley Ramirez a Albert Pujols. Súčasná trieda dominikánskych hráčov však mala cestu k bejzbalovej kariére vydláždenú vďaka predošlým velikánom ako Manny Mota, Ozzie Virgil a bratia Alouovci (Matty, Jesus, Felipe). Bejzbal v Dominikánskej republike by nebol tým, čím je, keby nebolo týchto priekopníkov.

2. Veľa možností na výlety a turistiku

Zdroj: Cable Car Puerto Plata / Wikimedia Commons

Návštevu Dominikánskej republiky sa neoplatí iba preležať na pláži. V okolí rezortov je obrovské množstvo možností na výlety, turistiku a atrakcie. Lanovka Puerto Plata je jednou z najvýznamnejších atrakcií, o ktorých sa každý turista dozvie hneď, keď pricestuje do Severnej Dominikánskej republiky. Nachádza sa vysoko v pohorí Ysabel de Torres, v parku prírodnej rezervácie, ktorá ponúka zaujímavý výhľad na miestnu flóru a faunu, ktorú rezervácia chráni. Vrch sa nachádza vo výške 855 metrov nad morom a patrí do pohoria Septentrional.

Zdroj: Damajagua Waterfalls / Wikimedia Commons

Zaujímavých je aj 27 vodopádov v Damajagua. Dnes je 27 vodopádov chránenou oblasťou, a prírodnou pamiatkou, venovanou zachovaniu krásneho parku a pomoci miestnym komunitám, ktoré sa o národný park dobrovoľne starajú. Trasy pripomínajú Slovenský raj, kde po vodopádoch leziete pomocou rebríkov.

Zdroj: Whale / Wikimedia Commons

Ohromujúcim miestom v Dominikánskej republike je medzi 15. januárom a 25. marcom aj záliv Sanamá na severe krajiny, kde môžete prísť sledovať veľryby. Samaná je ideálnym miestom na pozorovanie vráskavcov severoatlantických, ktoré každoročne prezimujú v teplej morskej rezervácii v zálive Samaná, kým začnú svoju dlhú migráciu do svojich oblastí – do Grónska a na Island. Niekedy je v zálive Samaná aj viac ako 300 veľrýb.

3. V Dominikánskej republike vznikol hudobný štýl merengue

Zdroj: Merengue Dominicano / Wikimedia Commons

Hudobný štýl merengue sa spája najmä s Dominikánskou republikou, keďže pochádza z tohto regiónu. Z tohto hudobného štýlu, ktorý sa vyznačuje množstvom variácií tempa, sa vyvinuli rôzne tanečné formy, ktoré sú celosvetovo veľmi známe. Prvá pieseň merengue bola údajne napísaná v roku 1844, odkedy sa dátuje aj založenie Dominikánskej republiky. Je to vojnová pieseň, ktorá obsahuje sarkastické poznámky o vojakovi Thomasovi Torresovi, ktorý opustil bitku a utiekol pred svojimi spolubojovníkmi.

4. Dominikánska republika je rodiskom slávneho módneho návrhára

Zdroj: Oscar de la Renta / Youtube

Oscar Aristides Ortiz de la Renta Fiallo sa narodil 22. júla 1932 v Santo Domingu v Dominikánskej republike a zomrel 20. októbra 2014 v Spojených štátoch. Americký módny návrhár, ktorého práca spojenie európskeho luxusu s americkou ľahkosťou pomohla definovať štandardy elegantného obliekania medzi spoločenskými osobnosťami, prvými dámami v USA a celebritami na červenom koberci počas jeho kariéry, ktorá trvala približne 50 rokov. De la Renta získal medzinárodné módne vzdelanie. V 18 rokoch odišiel z Dominikánskej republiky študovať maľbu na Kráľovskú akadémiu výtvarných umení San Fernando v Madride. Tam začal pracovať ako ilustrátor pre módne domy, táto pozícia ho nakoniec priviedla k postu asistenta popredného španielskeho dizajnéra Cristóbala Balenciagu. V roku 1961 sa de la Renta usadil v Paríži, kde pracoval ako asistent hlavného dizajnéra Lanvina-Castilla Antonia del Castillo, a potom sa v roku 1963 presťahoval do New Yorku, aby navrhol kolekcie pre Elizabeth Arden. V roku 1965 založil vlastnú spoločnosť v New Yorku.

5. V Dominikánskej republike je zákaz bozkávania sa

Zdroj: Kissing / Wikimedia Commons

Bozkávanie na verejnosti v Dominikánskej republike vás môže dostať do problémov. Áno, čítate správne. Ak máte chuť prejavovať náklonnosť na verejnosti, radšej si to nechajte na súkromie, pretože v krajine je nezákonné bozkávať sa na verejnosti. Bozkávanie je totiž upravené v zákone o exhibicionizme, v § 185 Dominikánskeho trestného zákona. Ten hovorí, že kto inému vykoná alebo spôsobí obscénne prejavy pred maloletými osobami alebo osobami so zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú osobitnú ochranu, bude potrestaný. 

6. Viac prvenstiev v Amerike – prvá katedrála, univerzita aj prvé hlavné mesto

Zdroj: Christopher Columbus / Wikimedia Commons

Po príchode Krištofa Kolumba na ostrov v roku 1492 sa Santo Domingo stalo miestom prvej katedrály, nemocnice, colnice a univerzity v Amerike. Toto koloniálne mesto, založené v roku 1498, bolo usporiadané na mriežkovom vzore, ktorý sa stal vzorom pre takmer všetkých urbanistov v Novom svete, v dnešnej Amerike. Koloniálne mesto Santo Domingo, jediné z 15. storočia v Amerike, prvé trvalé sídlo Nového sveta, bolo miestom, odkiaľ sa odvíjala európska kultúra a dobývanie kontinentu. Z jeho prístavu sa vydali dobyvatelia ako Ponce de Leon, Juan de Esquivel, Herman Cortes, Vasco Núñez de Balboa, Alonso de Ojeda a mnohí ďalší hľadať ďalšie nové krajiny.

7. Druhá časť filmu Krstný otec bola natočená v prezidentskom paláci v Santo Domingu

Zdroj: Santo Domingo National Palace / Wikimedia Commons

Predrevolučné scény filmu Krstný otec 2 sa natáčali v Dominikánskej republike, východnej časti ostrova Hispaniola (Gulf & Western, materská spoločnosť Paramountu tam vlastní majetok). Santo Domingo, hlavné mesto ostrova na južnom pobreží, zastupuje „Havanu“ z 50. rokov minulého storočia, kde je Rothov hotel Occidental El Embajador, Avenue Sarasota 65, postavený v roku 1956 a prerobený v roku 2014. Obrovský prezidentský palác v Santo Domingu zastupuje palác prezidenta Batistu, kde boli natočené scény novoročných slávností prerušené povstaním.

8. členovia ozbrojených síl nemajú volebné právo

Zdroj: Dominican Republic Police Truck / Wikimedia Common

Všetci registrovaní dominikánski občania narodením alebo naturalizáciou, ktorí v deň konania volieb majú 18 rokov alebo viac, sú spôsobilí voliť na základe hlasovacieho preukazu vydaného Ústrednou volebnou radou. Existuje približne 6,7 milióna registrovaných voličov. Podľa dominikánskej ústavy členovia ozbrojených síl a národnej polície nemôžu voliť. Jednotlivci, ktorí stratili svoje občianstvo alebo im boli tieto privilégiá pozastavené, majú tiež zakázané hlasovanie.

9. Jediné miesto na svete, kde sa ťaží Larimar

Zdroj: Larimar / Wikimedia Commons

Ak majú polodrahokamy svoju vlastnú pokladnicu najlepšie strážených tajomstiev, tak jedným z nich je určite Larimar, mimoriadne vzácny drahokam, ktorý sa našiel len na jednom veľmi malom mieste na planéte, v odľahlom pohorí Dominikánskej republiky v Karibskom mori. Ešte v roku 1974 vedel obyvateľ Dominikánskej republiky a dobrovoľník z Mierového zboru USA o brilantných kameňoch Larimaru, ktoré sa našli na nedotknutej pláži Dominikánskej republiky. Predpokladá sa, že horami otriaslo zemetrasenie, ktoré spôsobilo, že skryté drahokamy sa uvoľnili a spadli do miestnej rieky.

10. Jediná krajina s biblickým znakom na štátnej vlajke

Zdroj: Dominican Republic Flag / Wikimedia Commons

Pravdepodobne ste nevedeli, že Dominikánska republika je jedinou krajinou na svete, ktorá má na svojej národnej vlajke obraz Svätej Biblie. Štátna vlajka je vo formáte modro-červeno-modro-červená s bielym stredovým krížom. Pri použití na úradné účely zahŕňa erb. Dominikánsky revolucionár známy ako La Trinitaria zdôraznil ich kresťanské dedičstvo umiestnením bieleho kríža na pozadí modro-červenej vlajky. Erb zahŕňa aj žltý kríž, čo je symbolom Biblie. Táto revolúcia sa začala 27. februára 1844 a vlajka navrhnutá Juanom Pablom Duarte bola zdvihnutá hneď nasledujúci deň.

11. Mama Juana je miešaný nápoj, ktorý vymysleli Dominikánci

Zdroj: Mama Juana / Wikimedia Commons

Mama Juana je alkoholický miešaný nápoj jedinečný pre Dominikánsku republiku. Vyrába sa z rumu, červeného vína, medu, kôry stromov a bylín. Považuje sa aj za afrodiziakum. Mama Juana, ktorú vynašiel Jesus Rodriguez v 50. rokoch 20. storočia, bola vytvorená ako bylinný liek, ktorý vás okrem afrodiziaka dokáže zbaviť chrípky, pomôže tráveniu a cirkulácii a prečistí krv, pečeň a obličky. V podstate to bol all-inclusive liečiteľ. Liečivé vlastnosti nápoja pochádzajú z kôry a bylín, ktoré sú ponorené do alkoholu a vytvárajú akúsi prírodnú tinktúru bylinkovej dobroty, o ktorej sa predpokladá, že prospieva telu všetkými možnými spôsobmi.

12. Optický klam zažijete v dominikánskej Barahone

Zdroj: Kiskeya Life / YouTube

Vzoprite sa gravitácii v Barahone! V juhozápadnej časti Dominikánskej republiky sa nachádza mesto s názvom Polo. Tam môžete zaútočiť na gravitáciu pri magnetickom póle El Polo Magnetico. Ak zastavíte auto na neutrále do kopca, vaše auto sa začne hýbať smerom na kopec. Akokoľvek zaujímavo to znie, no toto miesto sa nazýva aj gravitačný kopec. Spôsobuje to optický klam, ktorý súvisí s tvarom cesty a krajiny. Napriek tomu je celkom fajn zažiť osobne.

Optický klam, Barahona, Dominikánska republika

13. Palmchat je národný vták Dominikánskej republiky

Zdroj: Palmchat Dominicus / Wikimedia Commons

Národným vtákom Dominikánskej republiky je Palmchat. Je to malý druh dlhý asi 20 cm. Predpokladá sa, že patrí do čeľade Bombycillidae. Vyskytuje sa na ostrovoch ako Haiti a Dominikánska republika a na iných, malých ostrovoch v okolí. Národný vták Dominikánskej republiky stavia veľké spoločné hniezda z konárov, najmä v kráľovských palmách a živí sa plodmi paliem, kvetmi, bobuľami a iným ovocím. Žijú v nížinách v stredných nadmorských výškach, kde sa nachádzajú palmové savany alebo iné otvorené plochy s roztrúsenými stromami, ale dobre sa prispôsobujú aj parkom a mestským záhradám.

14. Obľúbené pochúťky v Dominikánskej republike

Zdroj: Pica Pollo / Flickr

Keďže sa v Dominikánskej republike stretávajú rôzne kultúry aj ich jedálny lístok s originálnymi pokrmami je bohatý. My sme pre vás vybrali len pár národných pochúťok, ktoré stoja za ochutnávku. Pica pollo označuje vyprážané kurča na dominikánsky spôsob, ktoré sa často konzumuje s prílohou vyprážaných plantajnov (zeleninová obdoba banánov) a spája sa s osviežujúcim nápojom – zvyčajne pivom alebo kolou. Čerstvosť kurčaťa pochádza z citrónovej šťavy, v ktorej je marinované, pričom obal väčšinou tvorí len múka, zriedkavo kukuričná múka.

Zdroj: Carne Guisada / Flickr

Carne guisada je jednoduchý, tradičný hovädzí guláš s príchuťou rasce, jalapeños a čili prášku. Je populárny v celej Latinskej Amerike, najmä v Portoriku a Dominikánskej republike. Mäso sa zvyčajne dusí na miernom ohni asi dve hodiny, kým nezmäkne. Odporúča sa podávať na múčnych tortilách, možno ho však spárovať aj s ryžou alebo zemiakmi.

Zdroj: Mangu / Tasty / YouTube

Mangú je obľúbená príloha z Dominikánskej republiky a zároveň patrí medzi najznámejších predstaviteľov dominikánskej kuchyne. Jedlo sa skladá z piatich prvkov: varené a roztlačené zelené banány, vajcia, vyprážaný syr, vyprážaná dominikánska saláma a cibuľa restovaná v octe. Aj keď sa toto jedlo môže jesť kedykoľvek počas dňa, najčastejšie sa podáva na raňajky.

Zdroj: Niňos Envueltos / LA COCINA DE ANNA / YouTube

Niños envueltos (zabalené deti) je tradičné dominikánske jedlo pozostávajúce z ryže a mletého hovädzieho mäsa, ktoré sú zabalené v kapuste a varené v paradajkovej omáčke. Okrem hlavných ingrediencií jedlo často obsahuje aj cesnak, bazalku, papriku a cibuľu, zatiaľ čo paradajková omáčka sa vyrába z olivového oleja, paradajok, cesnaku, oregana, cukru, soli a korenia. 

15. V roku 2021 navštívilo krajinu takmer 4,5 milióna turistov

Zdroj: Punta Cana Dominican Republic / Flickr

Koncom roka 2021 sa po lockdownoch v Dominikánskej republike zintenzívnil medzinárodný cestovný ruch. Mnoho dovolenkárov pricestovalo do Dominikánskej republiky v novembri a december bol rekordným mesiacom pre cestovný ruch. Boli zverejnené predbežné štatistiky cestovného ruchu v Dominikánskej republike za rok 2021. Cez letiská v Dominikánskej republike pricestovalo 4,44 milióna zahraničných cestujúcich. (v roku 2020 to bolo 2,12 milióna cestujúcich) December bol rekordným mesiacom v počte zahraničných cestujúcich (637 tisíc cestujúcich). Najviac zahraničných pasažierov prijalo letisko Punta Cana. Väčšina cestujúcich pricestovala z Ameriky (USA, Kanada atď.) – 3,38 milióna cestujúcich. Z Európy pricestovalo niečo vyše milióna cestujúcich.

Zdroj: 12-Cable Car2-Damajagua2-Samaná3456789101112131415 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre