Sardíniu prezývajú aj Karibik Stredomoria a treba povedať, že úplne zaslúžene. Tento ostrov si zamiluje každý, kto ho navštívi. Výnimkou nie je ani Kylie Minogue či Ricky Martin, ktorí tu majú svoje vlastné vily. Ak hľadáte tip na last minute dovolenku, tento ostrov je pre vás zásah do čierneho. Možno si ho zamilujete aj kvôli niektorým týmto zaujímavostiam.

zaujimavysvet-3

 1. Pobrežie Sardínie má 1 850 km, čo predstavuje viac ako štvrtinu z celkovej dĺžky talianskeho pobrežia. Nehovoriac o tom, že sardínske pobrežie je neuveriteľne čarovné.

 

 1. Sardínia bola pred milióny rokov pod vodou, aj preto tu máte jedinečnú šancu objaviť pri svojich potulkách horami rôzne fosílie.

 

 1. Sardínia je podľa výskumu International Living jedným z piatich najzdravších miest na život. Asi na tom bude kus pravdy, pretože tu žije neobyčajne vysoký počet ľudí, ktorí sú starší ako 100 rokov.

 

 1. Pláž Costa Smeralda poslúžila pri nakrúcaní Jamesa Bonda z roku 1977 „Agent, ktorý ma miloval“, keď Bond vychádzal z vody na svojom Lotuse Esprit.

 

 

 1. Sardínia je so svojou rozlohou 23 821 km² po Sicílii druhý najväčší ostrov Talianska aj Stredozemného mora.

 

 1. Hoci je sardínske víno vyhlásené svojou skvelou chuťou, tak samotní Sardínčania vypijú až 60 litrov piva na osobu, čo je v porovnaní so zvyškom Talianska dvojnásobne viac.

 

 1. Sardínčania sami o sebe hovoria, že nie sú Taliani. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby v sardínskom meste Alghero o sebe netvrdili, že oni nie sú Taliani ani Sardínčania.

 

 1. Ročne navštívi tento ostrov približne 10 miliónov turistov.

 

 1. Na Sardínii žije unikátny druh albínskeho somára, ktorého najväčšia kolónia je na blízkom ostrove Asinara.

 

 

 1. Na Sardínii nedostanú zabrať iba ich precízne pizza pece, ale aj tie na pečenie chleba, pretože tu pečú viac ako 400 rôznych druhov a typov chleba – každá dedina, každá domácnosť má svoj jedinečný recept.

 

 1. Pri meste Alghero nájdete jeden z najvyšších útesov v Európe – Punta Cristallo, ktorý je vysoký takmer 300 metrov.

 

 1. Grotte di Nereo je najväčší jaskynný komplex v Stredozemnom mori. Milujú ho potápači, ktorí tu chodia obdivovať koraly, farebné ryby a ostatné morské potvorky.

 

 1. Stále viac vedcov si myslí, že bájna Atlantída je práve na Sardínii.

 

 1. Pri objednávaní jedla na Sardínii by ste mali byť opatrný, pretože ak si dáte špecialitu casu marzu, dostanete syr plný živých červíkov.

 

 

 1. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Sardínii, máte veľkú šancu, že budete mať pekné počasie. Slnečných dní je tu priemerne 135 do roka.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.