Kanibalizmus je najväčšie ľudské tabu. Nikto o ňom nechce hovoriť, ale v histórii ľudstva je veľmi rozšírený. Pri pomyslení na zjedenie iného človeka by sa väčšine ľudí prinajmenšom zdvihol žalúdok. A to z dobrého dôvodu. Kanibalizmus je zvrátená, nechutná a odporná praktika. Ako však čoskoro zistíme, existuje množstvo výnimiek z tohto pravidla a niektorí ľudia boli dotlačení k takýmto praktikám, aby prežili. Tu je 15 znepokojujúcich faktov o kanibalizme.

1. Ľudia nie sú veľmi výživní.

Hoci sa naši dávni predkovia živili jeden druhým, neprinášali si tým žiadne nutričné výhody. Mŕtvy mamut by dokázal nasýtiť dedinu neandertálcov na mesiac, zatiaľ čo človek by bol sotva vhodným obedom. Ľudia sa nemohli vyrovnať množstvu kalórií z iných zdrojov potravy.

2. Endokanibalizmus je len jednou z mnohých foriem kanibalizmu.

„Endokanibalizmus“ je len jednou z mnohých foriem kanibalizmu. Je to rituál zjedenia člena rodiny po jeho smrti. V Papue-Novej Guinei si kmeň Fore tento rituál odovzdával po celé generácie. Rituál bol veľmi špecifický a zahŕňal konzumáciu určitých častí tela určitých členov rodiny. Napríklad sestra musela zjesť mozog svojho brata alebo ruky svojho švagra.

3. Kanibalizmus je v živočíšnej ríši bežný.

black widow photo
Photo by 849356 (Pixabay)

Hoci je kanibalizmus pre ľudí veľkým tabu, v živočíšnej ríši je prekvapivo bežný. Pavúky čierne vdovy po párení často zjedia samca pavúka. Je známe, že matky jedia svoje vlastné mláďatá. Dokonca niektoré mláďatá zjedia svoje matky.

4. Šimpanzy sú známe ako kanibali.

chimpanzee photo
Photo by suju-foto (Pixabay)

Šimpanzy sú najbližšími príbuznými človeka a v zriedkavých prípadoch je známe, že sa navzájom zabíjajú a jedia. V jednom prípade sa skupina tridsiatich šimpanzov vzbúrila, zabila a zjedla svojho vodcu. Výskumníci sa domnievajú, že spor mohol vzniknúť kvôli sexu.

5. Jedenie cudzincov je známe ako exokanibalizmus.

Zatiaľ čo endokanibalizmus je rituál jedenia člena rodiny, exokanibalizmus je naopak zabitie a zjedenie cudzinca. Exokanibalizmus nie je rituálny, zvyčajne ide len o zastrašovanie inej skupiny, kradnutie životnej sily iného človeka alebo len o jedenie. Mianminovia v Papue-Novej Guinei boli známi praktizovaním exokanibalizmu počas svojich dedinských nájazdov.

6. Japonskí kanibali takmer zjedli Georgea Busha staršieho.

Ďalším príkladom exokanibalizmu je George Bush starší, ktorý len o vlások unikol zabitiu a zjedeniu japonskými kanibalmi. Počas druhej svetovej vojny bol zostrelený počas bombardovania nad Chichi Jima. Na rozdiel od svojich kolegov letcov unikol zo svojho lietadla ďalej od ostrova a vyškriabal sa na záchrannom člne. Ostatní boli zavraždení a zjedení počas hostiny, ktorú usporiadal Major Sueo Matoba.

7. Ľudia chutia ako bravčové mäso.

pork photo
Photo by Shutterbug75 (Pixabay)

Jediný spôsob, ako zistiť, ako chutí ľudské mäso, je opýtať sa kanibalov. Presne to urobili niektorí výskumníci. Hoci sa ich výsledky rôznili a niektorí tvrdili, že chutí ako hovädzie, bravčové alebo teľacie mäso, celkový konsenzus sa prikláňal k bravčovému. Čo dáva zmysel, keďže názov ľudského mäsa na tichomorských ostrovoch je „dlhé prasa“.

8. V ranej európskej kultúre bol liečebný kanibalizmus veľmi populárny.

Raná európska kultúra tvrdila, že konzumácia mumifikovaných tiel alebo ich častí môže liečiť rôzne choroby. Mnohé z týchto názorov sa rozšírili v stredoveku až do 18. storočia. Táto viera spôsobila akýsi hospodársky rozmach, keď v 11. storočí vykrádači hrobov kradli múmie z Egypta.

9. Kanibalizmus je návykový.

brain photo
Photo by holdentrils (Pixabay)

Karen Hylenová, terapeutka z liečebného centra Summit Malibu, uvádza, že kanibalizmus aktivuje centrum rozkoše v mozgu a uvoľňuje sa veľké množstvo dopamínu. Prirovnala to k tomu, čo sa deje, keď niekto požije kokaín. Keď sa to stane, osoba bude chcieť pokračovať v tomto čine, čím sa vytvorí cyklus.

10. Väčšina ľudí sa zúčastňuje na miernych formách kanibalizmu.

Väčšina ľudí sa do určitej miery zúčastňuje na miernych formách „autokanibalizmu“ alebo procesu jedenia vlastného tela. Môže ísť o konzumáciu chrasty, vysušenej kože alebo nechtov a vo všeobecnosti ide o neškodné správanie.

11. Niektorí ľudia to prehnali s autokanibalizmom. 

Autokanibalizmus sa tiež môže stať zvrátenou praktikou, ktorá vedie k vážnemu sebapoškodeniu. V jednom konkrétnom prípade si muž, ktorý si vypestoval návyk obhrýzania nechtov, začal hrýzť vlastné prsty. Výsledkom bolo, že prišiel o končeky všetkých prstov. Lekári to spájali s ťažkou diabetickou neuropatiou a sociálnou izoláciou.

12. Autokanibalizmus môže byť geneticky dedičný.

genes photo
Photo by qimono (Pixabay)

Čo je ešte horšie, autokanibalizmus sa môže geneticky dediť. Nazýva sa „Lesch-Nyhanov syndróm“ a je spôsobený jedným chybným génom na chromozóme X. Je známe, že ľudia s týmto syndrómom si odhryzávajú jazyk a iné časti tela. Lekári si nie sú istí, prečo to pacienti robia, ale niektorí teoretici predpokladajú, že by mohlo ísť o stratu motorickej kontroly.

13. Európania v 17. storočí verili, že krv zosnulých ich vylieči.

Európania v 17. storočí verili, že krvou sa lieči epilepsia, a preto sa pri popravách často stavali do radov s pohármi v rukách, aby si nabrali krv zosnulých. Čím násilnejšia bola smrť, tým väčšiu hodnotu mala podľa nich krv.

14. Hladomor spôsobený Jozefom Stalinom spôsobil, že sa Ukrajinci uchýlili ku kanibalizmu.

stalin photo
Photo by OpenClipart-Vectors (Pixabay)

Keď Jozef Stalin zhabal pôdu a reorganizoval poľnohospodárstvo v Rusku, najviac utrpeli Ukrajinci, pretože sa jej odmietli vzdať. Na druhej strane ich Stalin vyhladoval, čím spôsobil umelý hladomor. Milióny ľudí zomreli a mnohí sa uchýlili ku kanibalizmu, aby prežili.

15. Ľudia s duševnými poruchami, ako je schizofrénia, majú predispozíciu byť kanibalmi.

S kanibalizmom sa spájajú aj duševné poruchy, ako je schizofrénia alebo psychopatia, ktoré znižujú zmysel pre empatiu a morálku. V jednom konkrétnom prípade paranoidný schizofrenik s prezývkou „ľudožrút“ podrobne opísal, ako zabíja a pripravuje svoje obete pred ich zjedením. Namiesto toho, aby ho to odpudzovalo, ochotne prijal svoju identitu a akceptoval ju.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.