Existujú typické zvieratá, ktoré sa často stávajú „symbolmi tmy“, napríklad netopiere alebo havrany. Je to spôsobené tým, že sú proste celé čierne a nie je na tom nič nezvyčajné. Takých zvierat je však viac a medzi nimi sú aj také, ktorých typická farba nie je čierna. Či už majú melanín na celom tele alebo iba na niektorej časti, k tomu majú rohy, ostré zuby alebo očarujúce oči. Pozrite si tieto tajomné tvory, ktoré vás očaria svojim výzorom.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

 

9.

View this post on Instagram

The black serval. Can't describe how mind-blowing this was… and still is.⁣ ⁣ For context, even seeing a “normal” serval is tough. They’re shy, secretive cats that tend to live in tall grasses — the perfect combination for staying unnoticed. Every time I’ve been privileged enough to see them, my heart skips a beat. ⁣ ⁣ Melanism (increased development of the dark-coloured pigment melanin in skin/hair) in servals primarily occurs in East Africa, particularly in the highland regions over 2000m, which is what makes this sighting particularly special. ⁣ ⁣ At around 1000m, the Namiri Plains, Tanzania, are considerably "lower" than the normal altitude were melanism is more prevalent. It's likely this particular serval travelled from the nearby – and much higher – Ngorongoro Crater and established a new territory. ⁣ ⁣ Nobody *really* knows why melanism occurs in servals. Some think the increased altitude (and forested habitat that comes with it) reduces exposure to daylight, encouraging melanism. ⁣ ⁣ There’s no guarantee that “Manja” (named after the guide at @asiliaafrica who first spotted him), should he find a mate, will produce melanistic kittens. As melanism is carried by a recessive gene, it could be years before any begin appearing in the area. The hope, for now, is that he continues to flourish in the grasslands and build on his territory. Also, what serval could resist those charming good looks?!⁣ ⁣

A post shared by George Benjamin | Wildlife (@georgetheexplorer) on

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.