Príbeh Davida Charlesa Hahna nie je len taký obyčajný. Chlapca už od svojich raných rokov veľmi fascinovala chémia a veda ako taká. Len tak zo zábavy uskutočňoval množstvo chemických experimentov. Nikto však v skutočnosti neočakával, že by jedného dňa na vlastnom dvore skutočne vybudoval plne funkčný jadrový reaktor. Jeho vášeň pre vedu rástla ešte intenzívnejšie, keď od svojho starého otca dostal „Zlatú knihu chemických experimentov“. A ten mu ju daroval v čase, keď mal chlapec 10 rokov.

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

David si prerobil pivnicu na miestnosť, kde vykonával svoje chemické pokusy a rôzne experimenty. Avšak, až do chvíle, kým ich rodinný dom nezhorel a chlapec presunul svoje „laboratórium“ do domčeka na záhrade. Ako dieťa získal odznak za zásluhy v oblasti atómovej energie. Toto ocenenie mu vnuklo myšlienku vybudovať vlastný jadrový reaktor. A tak sa aj stalo. No nedopadlo to najlepšie.

V roku 1994, v kôlni vedľa domu svojej matky, vyrobil vtedy 17-ročný David Hahn jadrový reaktor z batérií, starých hodín, lampášov, uránu a špeciálnej pásky. Príbeh pritiahol pozornosť médií a Davida nazvali ako „Rádioaktívny skaut“. Zaujímavé je, že po skončení tohto projektu sa radiačné úrovne v oblasti dramaticky zvýšili. Čiže tento „vedec“ zamoril oblasť rádioaktivitou. Keď to zistil, rozhodol sa reaktor rozobrať.

Photo by boredpanda

Postupne ho začal nakladať do auta. No susedia si mysleli, že kradne, a tak na neho zavolali políciu. Policajti si po príchode mysleli, že ide o bombu a Davida zatkli. Špecialisti zatiaľ odstránili všetky rádioaktívne materiály. Tento „vedec“ neskôr odmietol akékoľvek testy, ktoré by ukázali, či mu jeho bláznivé experimenty nespôsobili nejaké zdravotné ujmy. Chcel sa dostať do armády, no ani to mu neumožnili.

Photo by boredpanda

V roku 2016, ako 39-ročný zomrel na otravu alkoholom.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

11 KOMENTÁRE

    • V Amerike v 50-tych rokoch predávali aj takéto hračky pre deti. Možno našiel nejakú na povale. 😉 httpss://en.m.wikipedia.org/wiki/Gilbert_U-238_Atomic_Energy_Laboratory

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.