18 000-ročné šteniatko, ktoré bolo nájdené zamrznuté v ľade môže byť najstarším potvrdeným psom v histórii. Vedci Love Dalén a Dave Stanton zdieľali neuveriteľné fotografie šteniatka, ktoré bolo nájdené v ľade na Sibíri ešte v lete 2018.

Dvojica zo Štokholmu strávila viac ako rok analýzou zvieraťa, no stále si nie sú stopercentne istí, či je to mladý pes alebo mladý vlk. A to pravdepodobne preto, že je z obdobia predchádzajúcemu tomu, kedy sa psi domestikovali. Ak dokážu potvrdiť, že ide o psa, tak by to mohol byť najskorší potvrdený pes. Tento objav by sa zároveň mohol použiť na zistenie toho, kedy boli vlci domestikovaní.

Zvláštne na tomto náleze je tiež to, že šteňa je neuveriteľne dobre zachovalé, dokonca má svoje zuby a srsť. Výskumníci ho začali nazývať Dogor. Bol nájdený v odľahlej časti severovýchodnej Sibíri pár hodín od najbližšieho mesta Belaya Gora a momentálne sa nachádza v Rusku, zatiaľ čo Love and Dave študujú jedno z jeho rebier vo Švédsku. Love, profesorka evolučnej genetiky, sa vyjadrila takto: „Je to celkom zvláštne, pretože naozaj vyzerá ako nedávno uhynuté zviera. Pritom však premýšľate o tom, že toto je zviera, ktoré žilo s jaskynnými levmi a tiež mamutmi. Je to úžasné.“

Vedci sa vyjadrili, že keď ho našli, tak nevedeli koľko má približne rokov. Našlo sa síce v permafroste, no to môže znamenať, že ide o zviera staré zopár stoviek rokov, ale aj staré niekoľko desaťročí. „Boli sme z toho nadšení, ale mali sme zdravú dávku skepticizmu, až kým sme nezistili, že ide o 18 000 rokov staré zviera,“ dodala vedkyňa. Zároveň povedala, že spočiatku si mysleli, že ide o vlka. Až keď však dosiahli prvé kolo výsledkov v genóme, tak sa vyskytli nové otázky. A výskum sa prikláňa ku psovi.

„Je veľmi zriedkavé uchovávať exempláre, ktoré sú tak dobre zachovalé. Je vzrušujúce, keď sa pozriete na výsledky a existuje šanca, že objavíte niečo nové. Taktiež je veľmi pekné vedieť, že by ste mohli prispieť k niečomu, o čom bolo v tejto oblasti už dosť dlho veľká debata. Zdá sa, že psy boli domestikované z línie vlkov, ktoré zanikli. Preto je také ťažké pracovať na tom kde a kedy boli vlastne tieto zvieratá domestikované,“ povedal Dave.

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.