Veľmi nepríjemná správa, ktorá obletela nedávno svet je, že ľudia zničili až 2/3 svetových dažďových pralesov. Celú analýzu vykonala nadácia Rainforest Foundation Norway a zistili, že ťažba a ochrana prírody sú zodpovedné za najväčšie škody spôsobené v dažďových pralesoch.

Foto od Pixabay

Predpokladá sa, že ľudia svojou činnosťou zničili približne 34% pôdy a ďalších 30% je vážne ohrozených. Dažďové pralesy sú pľúca zeme a absorbujú uhlík, ktorý by sa inak nachádzal v atmosfére. Oblasti, ktoré boli najviac postihnuté sú tie v Amazonskom pralese v Južnej Amerike a susediace pralesy.

Okrem iného budú mať tieto straty dopad aj na trh práce. V súčasnosti totiž približne 13,2 milióna ľudí pracuje v lesníckom priemysle a ďalších 41 miliónov má prácu, ktorá úzko súvisí s týmto odvetvím. Dažďové pralesy sú navyše domovom pre asi 80% suchozemských zvierat. Odborník Anders Krogh uviedol, že za 17 rokov, teda od roku 2002 do roku 2019 stratili dažďové pralesy územie veľké ako Francúzsko.

Foto od Pixabay

Navyše je známe, že každých 6 sekúnd stratia pralesy územie veľké ako futbalové ihrisko. Len samotná Brazília prišla za jeden rok o viac ako 11 kilometrov štvorcových pralesa. Tieto čísla podľa Kari Asheima – vedúceho nadácie nórskych dažďových pralesov potvrdili, že Brazília je jedným z najväčších ničiteľov dažďových pralesov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.