Veda zistila, že farba očí môže odhaliť veľa o osobnosti človeka. Lieskovohnedé oči sú jednými z najzáhadnejších, najvzácnejších a najkrajších očí. Dokonca mnohé celebrity, ktoré údajne majú oči tejto farby, v skutočnosti nosia kontaktné šošovky. Čo je teda na lieskových očiach predsa len také zvláštne a jedinečné? Ak máš záujem dozvedieť sa o nich každú maličkosť, prečítaj si zoznam 20 prekvapivých faktov o lieskových očiach.

Akú sú to lieskové oči?

Lieskové oči sú viacfarebné s odtieňom zelenej a charakteristickým výbuchom hnedej alebo zlatej vyžarujúcim von z okolia zreničky.

lieskovohnedé oči
QuinteroP/Wikimedia Commons

Nie je to o farbe

Farebnosť očí je do veľkej miery ovplyvnená pigmentáciou dúhovky a tým, ako sa okolo nej rozptyľuje svetlo. Orieškové oči však nie sú ani tak o farbe, ako skôr o tom, ako je farba rozložená v dúhovke.

Orieškové oči vs. centrálna heterochrómia

Mnohí ľudia sa mýlia a myslia si, že lieskové oči vznikajú v dôsledku centrálnej heterochrómie. Veda s tým však rozhodne nesúhlasí. Vonkajší prstenec oka postihnutého centrálnou heterochrómiou je skutočnou farbou dúhovky. Na rozdiel od toho je farba lieskových očí spôsobená kombináciou Rayleighovho rozptylu a viac ako stredného množstva melanínu v prednej vrstve dúhovky. Čím viac melanínu obsahuje tvoja dúhovka a pokožka, tým tmavšie budú tvoje oči.

Častejšie sa vyskytujú v určitých krajinách

Podľa vedeckých výskumov môžu mať ľudia všetkých rás orieškovú farbu očí. Orieškové oči sa však najčastejšie vyskytujú v kaukazských krajinách, najmä v oblastiach, kde dochádza k miešaniu ľudí s modrými, zelenými a hnedými očami.

Nemusíš sa s nimi nevyhnutne narodiť

U niektorých z nás sa farba očí, s ktorou sa narodíme, zhoduje s tou, s ktorou zomrieme. Je to pravidlom najmä pre ľudí afrického a ázijského pôvodu, a to vzhľadom na vysoké množstvo melanínu v ich organizme. U ľudí bielej rasy je to trochu inak. Dieťa európskeho pôvodu sa môže narodiť s modrými očami, ktoré sa neskôr môžu zmeniť na inú farbu vrátane orieškovej.

Randen Pederson/Wikimedia Commons

Zmeny intenzity farieb

Výskumy tiež uvádzajú, že lieskové oči môžu meniť farbu počas dňa (zvyčajne na niekoľko sekúnd) v reakcii na rôzne podmienky. Užívanie drog alebo alkoholu, svetelné podmienky a oblečenie sú len niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k tomuto javu.

Hnedý prstenec

Rôzne štúdie ukázali, že takmer 75% všetkých lieskových očí má okolo zreničky hnedý prstenec.

Sú zriedkavé

Nie veľa ľudí na svete má to šťastie, že majú lieskovohnedé oči. V skutočnosti ich má len päť percent svetovej populácie. Len zelené oči sú vzácnejšie než lieskové.

Sú tiež jedinečné

Na lieskových očiach je zaujímavé to, že každý pár je skutočne jedinečný. Niektorí ľudia majú svetlejšie tóny zelenej farby, zatiaľ čo iní majú tmavšie odtiene hnedej farby. Farba prstenca okolo zreničky sa tiež môže výrazne líšiť. Nájsť na 100% identické orieškové oči je naozaj ako hľadať ihlu v kope sena.

Signalgoddess/Wikimedia Commons

Za orieškovými očami sa skrýva duch dobrodruha

Mnoho štúdií sa pokúsilo preskúmať, ako môže farba očí súvisieť s osobnosťou človeka. Niektoré z nich ukázali, že ľudia s orieškovými očami sú zvyčajne dobrodružní a milujú extrémne športy.

Veľká predstavivosť

Ľudia s orieškovými očami sa tiež javia ako skutočne nápadití, ale zároveň môžu byť aj hlbokými mysliteľmi. Nemajú problém tvorivým spôsobom kombinovať fantáziu s logikou.

Odvaha

Ľudia s orieškovými očami sa javia ako veľmi odvážni a odhodlaní niečo dosiahnuť. Z tohto dôvodu budú často riskovať, aby dosiahli úspech.

Ale aj zodpovednosť

Bez ohľadu na to, ako veľmi milujú dobrodružstvo alebo riskovanie, sú aj veľmi zodpovední. Vždy si uvedomujú svoje vlastné obmedzenia a nebudú konať skôr, než si niečo naozaj dôkladne nepremyslia.

Milovníci umenia

Tento fakt ani nepotrebuje zdroj na overenie. Stačí sa pozrieť na zoznam hercov, herečiek, umelcov a spevákov s lieskovými očami a presvedčiť sa. George Michael, Ben Affleck, Jason Statham, Mila Kunis, Lady Gaga a Ryan Reynolds – to sú len niektorí z nich.

Gordito1869/Wikimedia Commons

Existuje operácia na získanie tejto farby

Pre tých, ktorých už nebaví nosiť farebné kontaktné šošovky a chcú mať natrvalo orieškové oči, existuje operačný zákrok. Keďže ale oko patrí k najcitlivejším orgánom ľudského tela, záujemcovia by si to mali poriadne premyslieť, než sa pre niečo také rozhodnú.

Môžu sa zmeniť na červené

Áno, ľudia s lieskovými očami môžu kvôli alergii vyzerať ako gróf Dracula. Sezónne alergie alebo akékoľvek iné alergie môžu zmeniť orieškovú farbu očí na červenú.

Emócie

Jestvujú rôzne faktory, ktoré môžu prispieť k intenzite lieskovej farby očí. Nič však neprispieva viac ako emócie jedinca. Smutný alebo šťastný, usmievavý alebo plačúci človek s orieškovými očami, sa javí, akoby mal zakaždým inú farbu očí.

Bestseller

Po kontaktných šošovkách lieskovej farby bol zaznamenaný veľmi vysoký dopyt, sú žiadané a dobre sa predávajú. Zrejme existuje veľa ľudí, ktorí si želajú mať orechovosfarbené oči.

D Wright/flickr

Vysoké riziko vzniku rakoviny

Možno sú krásne na pohľad, ale pre ľudí, ktorí sú ich majiteľmi, predstavujú i nebezpečenstvo. Kvôli nižšej prítomnosti melanínu, ktorý lieskové oči majú, sú vystavené vysokému riziku vzniku určitých typov očných rakovín, ako je napríklad vnútroočný melanóm. To je nevýhoda, ktorú majú ľudia s orieškovými očami v porovnaní s hnedookými alebo dokonca modrookými ľuďmi.

Chameleón

V neposlednom rade vedci označujú lieskové oči ako „chameleóna“ v rámci farebnosti očí. Je to jediná farba, ktorá nie je konkrétne definovaná. Tieto oči môžu meniť farbu aj na základe okolitého prostredia.

Zdroj

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.