Kto by nechcel cestovať naozaj za málo peňazí? V článku nižšie sme si pre vás pripravili ulitmántne tipy ako ušetriť na cestovaní .

1. Vyhýbajte sa drahým destináciám

Keď vynecháte zo svojho cestovateľského zoznamu štáty ako Japonsko, Nórsko alebo Angolu a nahradíte ich štátmy z južnej Afriky alebo juhovýchodnej Ázie ušetríte nemalé peniaze.

2. Cestujte na „ľahko”

Pri balení kufrov prehodnoťte, či naozaj všetko potrebujete. To, čo naozaj musíte mať je fotoaparát, nejaké oblečenie a spacák.

pixabay.com
pixabay.com

3. Zadovážte si knižného turistického sprievodcu

Nedajte sa pripraviť o peniaze podfukármi. Dobrý cestopis alebo turistický sprievodca vám poskytne  všetky potrebné a podstatné informácie. Často v nich nájdete referencie na kvalitné stravovacie zariadenia prípadne taxi služby.

4. Zoberte si notebook

Možno to znie na prvý pohľad zvláštne, ale bude sa vám hodiť, keď budete potrebovať vyzistiť informácie, napísať blog alebo sa skontaktovať s priateľmi. Wifi zadarmo nájdete takmer všade.

5. Zakúpte si miestnu SIM kartu

Ak plánujete v niektorej krajine zostať dlhšie, určite si na telefonovanie a vybavovanie záležitostí zabezpečte SIM kartu od miestneho operátora.

6. Uzavrite si primerané cestovné poistenie

Stratíte vedomie na odľahlom mieste, napríklad v Indii, helikoptéra vás prevezie do nemocnice a vy sa zobudíte o 50 000 eur ľahší. Samozrejme, ak nemáte adekvátne poistenie.

7. Zoberte si debetnú kartu

Pri výberoch z bankomatu v zahraničí používajte debetnú kartu na rozdiel od kreditnej. Je to lacnejšie.

8. Rezervujte si lacné letenky

Lacné letenky si rezervujte mimo sezónu a využívajte menších lokálnych prepravcov.

pixabay.com
pixabay.com

9. Buďte kreatívny

Taží vás ruksak. Žiadny problém. Nechajte ho v skrinke v múzeu. Potrebujete sa osviežiť a trochu umyť? Vyhliadnite si pekný hotel a požiadajte ich, či môžete použiť toaletu. Málokde vás odmietnu.

10. Nezabudnite si študentský preukaz

Ak máte ISIC (Medzinárodný študentský preukaz) určite si ho nezabudnite doma. Na mnohých pamiatkách získate zľavu na vstup alebo si môžete lacnejšie rezervovať niektoré letenky. Ak ho nemáte, požičajte si od niekoho, kto sa na vás trošku podobá. V zahraničí to nebudú podrobne porovnávať.

11. Cestujte po súši

Vo všeobecnosti platí, že letecká preprava je vždy najdrahšia. Preprava vlakom alebo autobusom je síce zdĺhavejšia ale lacnejšia. často sa takto v cene prepravy aj prespíte a ušetríte za ubytovanie. Rovnako sa odporúča využívať verejnú dopravu. Prípadne, ak ste odvážnejší, skúste stopovanie.

12. Vplížte sa na miesta, kde sa to dá

Národné parky mávajú oplotenie, ale to nie sú ozbrojení strážcovia.Mnohé z najnavštevovanejších pamiatok majú aj alternatívne vstupné brány. Napríklad, ak pôjdete na Machu Picchu zo západnej strany, často vám ani neskontrolujú lístok. Ak sa tak aj stane a vy ho nemáte, nie je problém kontrolóra podplatiť.

pixabay.com
pixabay.com

13. Pripravte si dobrý príbeh pre poslucháčov

Nikto nepije v podniku lacnejšie ako dobrý rozprávač. Zábavného človeka majú všade radi, hneď sa spriatelí a potom vás už len veselo pozývajú na drinky. Pripravte si zopár zábavných historiek alebo sa naučte nejaké kúzlo.

14. Stravujte sa na ulici

Vyhnite sa reštauráciám a využívajte na stravovanie miestne pouličné bistrá. Najlacnejšie sa prestravujete, ak budete nakupovať v potravinách.

15. Pite s miestnymi

Pri poháriku sa rýchlo spriatelíte s miestnymi obyvateľmi. Oni vám potom radi poradia tipy na zaujímavé miesta, kam by ste sa inak nedostali. Ak vás vezmú do miestneho podniku s najvýhodnejšími cenami alkoholu, je možné, že to skončí menším výpadkom pamäti.

pixabay.com
pixabay.com

16. Vyhnite sa krajinám, ktoré požadujú víza

Všade, kde potrebujete víza, budete musieť platiť peniaze navyše. Plus budete musieť strácať čas vybavovaním všetkých papierov a oficialít.

17. Zjednávajte

Ako turista si to môžete dovoliť. Naučte sa zjednávať a dohadovať sa na cene.

18. Snažte sa neochorieť

Choroba vás vždy pripraví o nejaké peniaze, aj v prípade, ak ste poistený. Nepite miestnu vodu z vodovodu, nezabudnite si antimaláriká a ak je to možné, uistite sa, že jedlo, ktoré jete, je uvarené.

19. Nekupujte suveníry

Jediným suvenírom, ktorý si prinesiete budú vaše spomienky a fotografie.

20. Využite couchsurfing

CouchSurfing.org je sieť ľudí, ktorí prenajímajú ubytovanie vo svojom dome zadarmo, často sa jedná len o gauč. Je to výborný spôsob, ako si nájsť nových priateľov a ušetriť peniaze.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.