Moderná doba ponúka ľuďom mnohé výzvy. Niektorí z nich si myslia, že ich vedomosti a znalosti dokážu prekabátiť zákony fyziky, chémie, logiky či technických výdobytkov. Mnohým z nich sa tieto pokusy stali osudné a zbytočne tak pri nich prišli o život, prípadne sa zranili. Takíto borci získavajú Darwinovu cenu a že ich nie je málo.

UPOZORNENIE: Ani jeden z kaskadérskych trikov a nezmyselných pokusov neodporúčame skúšať. Článok slúži aj ako varovanie pred spontánnymi a nepremyslenými nápadmi.

1. Muž sa snažil bojovať s levom

Zdroj: Lion / Wikimedia Commons

Austrálsky majster kung-fu povedal svojej triede v roku 1996, že sú dosť dobrí na to, aby „zdolali levov. Toto povzbudenie ale však nemalo byť pochopené doslovne. Jeden študent si vzal slová k srdcu a namieril si to do svojej miestnej zoo. Následný boj údajne videli mnohí šokovaní návštevníci zoo. Blízki študenta si neželali zverejniť jeho meno, no ako sa dalo čakať, mladík tento súboj prehral.

2. Muži, ktorí ukradli ochrannú zábranu na sánkovanie

Zdroj: Sledding / Wikimedia Commons

V roku 2008 bol 46-ročný David Monk na dovolenke v Sauze D’Oulx v Taliansku so skupinou priateľov. Po pár pivách jedného večera sa chalani rozhodli ukradnúť ochrannú podložku, ktorá zakrývala kovové zábrany v spodnej časti svahu a použili ju ako sánky. Vyšli na kopec, vrhli sa z neho dole a okamžite narazili priamo do tej istej bariéry, z ktorej ukradli ochranné rohože. David zomrel na mieste, čím si vyslúžil Darwinovu cenu. Bol to skvelý chlapík,“ povedal pre Daily Mail Davidov priateľ Alan MacGregor.

3. Krádež lietadla sa im nevyplatila

Zdroj: Small Plane / Wikimedia Commons

Všade sú neustále upozornenia, aby sme nešoférovali pod vplyvom alkoholu. Ale piť, kradnúť a lietať? Ani to určite nedopadne dobre. Zistili to aj dvaja Kanaďania, ktorí sa v roku 1996 po víkendovom chlastaní, rozhodli ukradnúť lietadlo a zalietať si. Tento bláznivý nápad sa im stal osudným, keď po pár minútach vleteli s ukradnutým lietadlom do elektrického vedenia. Nehodu neprežil ani jeden člen nelegálnej posádky.

4. Záchrana samého seba

Zdroj: Van Západ Slnka Nebo / guidoprussiafacebook / Pixbay.com

V roku 2001 sa v novinách South Idaho Press objavil príbeh podrobne opisujúci smrť muža menom Marco, ktorý šoféroval dodávku plnú priateľov po dni strávenom na horách, keď mu zlyhali brzdy. V hrdinskom manévri Marco vyskočil z idúceho vozidla, bez toho, aby predtým niekomu povedal o probléme s brzdami. Našťastie jeden z ostatných pasažierov preskočil na miesto šoféra a podarilo sa mu zastaviť dodávku. Potom vyšli späť do kopca, kde zistili, že Marco si fatálne prepočítal svoj zbabelý skok do bezpečia a udrel si hlavu o chodník, čím sa zabil. Nikto iný nebol zranený.

5. Terorista otvoril svoju listovú bombu

Zdroj: Writting a Letter / Wikimedia Commons

Iracký terorista Khay Rahnajet sa rozhodol poslať listovú bombu v roku 2000. Keďže nebol najinteligentnejší, zabudol na list nalepiť dostatok poštových známok, čo znamená, že sa mu list vrátil na spiatočnú adresu. Khay bol taký šťastný, že dostal nejaký príspevok, že ho roztrhol. Tam sa jeho kariéra v teroristu skončila.

6. Domáca výroba Bungee Jumpingu

Zdroj: Bungee Jumping / Tambako The Jaguar / Flickr.com

V roku 1997 polícia v Restone vo Virgínii vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že našla telo 22-ročného Erica Barciu, ktorý zrejme zomrel pri pokuse o skok bungee zo 70-metrového mosta. Eric sa vyhýbal komerčným bungee atrakciám. Zobral veci do vlastných rúk a zviazal niekoľko bungee lán. Bezpečne sa pripútal, druhý koniec priviazal k mostu a skočil s dôverou v to, že starostlivo odmeral celkovú dĺžku bungee skoku – tesne pod 70 metrov. Eric samozrejme zabudol, že bungee šnúry sa naťahujú.

7. Lávová lampa sa pomstila svojmu majiteľovi

Zdroj: Lava Lamps / Wikimedia Commons

Lávové lampy sú skvelé, a preto si ju jeden muž z Washingtonu v roku 2004 kúpil. Po zapojení mužovi, známemu ako Philip, trvalo príliš dlho, kým sa rozbehla. Keďže bol Philip nedočkavý, rozhodol sa ju zohriať a položil ju na sporák, aby sa proces urýchlil. To však zrejme nečakal, čo tým spôsobí. Lávová lampa explodovala a jeden z črepov skla sa zapichol do Philipovho hrudníka. Muž na mieste vykrvácal.

8. Jedna lavína nestačila

Zdroj: Avalanche Zinal / Wikimedia Commons

Človek, ktorého zabila lavína, zvyčajne nemá nárok na Darwinovu cenu,“ uvádza sa na webovej stránke ocenení. Ale okolnosti smrti Waltera, 43-ročného muža z Fairbanks, sú dosť nezvyčajné na to, aby si zaslúžili výnimku. Nezabila ho prírodná katastrofa, ale jeho vlastná, do očí bijúca, hlúposť. Walterova nominácia na ceny za rok 2000 prišla po tom, čo sa vozil na svojom snežnom skútri po nedotknutom svahu. Štátni policajti varovali, že v danej oblasti sú pravdepodobné lavíny. V ten deň Walter v skutočnosti spustil lavínu a bol zasypaný až po pás. Každému normálnemu človeku sa zapne kontrolka a pud sebazáchovy mu prikáže prestať. Ale tento oddaný skútrista sa neustále otáčal hore a dole po svahu, až kým nespustil druhú, väčšiu lavínu, ktorá ho strhla a zabila ho.

9. Nepriestrelné sklo nie je odolné voči idiotom

Zdroj: Boulletproof / Vince Alongi / Flickr.com

Toto je klasický prípad toho, keď sa macher vyťahuje pred kamarátmi a snaží sa im ukázať, aký je frajer. Vysoko postavený právnik Garry Hoy rád rozprával svojim kamarátom, že okná v jeho kancelárii v Toronte sú nepriestrelné a nerozbitné. Jedného dňa sa rozhodol dokázať svoju teóriu tým, že sa do jedného rozbehol a v plnej rýchlosti skočil. Šokovaní kamaráti sa mohli len prizerať, ako Gary prerazil nerozbitné okná a skončil na chodníku o 24 poschodí nižšie.

10. Mäkké pristátie paraglajdistu

Zdroj: River / Masum al Hasan / Wikimedia Commons

V roku 1999 sa paraglajdista Craig z Rivertonu v Utahu rozhodol, že vyskúša nový, mäkký spôsob pristátia do neďalekej rieky. Prvá časť prebehla hladko, Craig predviedol krásny rozbeh, let aj perfektné pristátie do vody. Bohužiaľ plavecká časť nedopadla celkom dobre. Craigov padák sa naplnil vodou, ťahal ho po prúde rieky a utopil sa. Ten koniec trochu nedomyslel.

11. Let v kresle s balónmi – aj uznanie sa počíta

Zdroj: Toy Baloons / Wikimedia Commons

Larry Walters počas kaskadérskeho kúsku síce nezomrel, ale Darwinove ceny mu stále udelili čestné uznanie. Po pripevnení 45 meteorologických balónov na kreslo sa Larry usadil a uvoľnil ho. Myslel si, že sa vznesie 10 metrov nad svoju záhradu v Kalifornii. Prepočítal sa a zdvihol sa do nadmorskej výšky 3 000 metrov. Našťastie si vzal so sebou na jazdu aj vzduchovku a začal strieľať balóny, čím postupne znižoval výšku. Nakoniec pristál na Medzinárodnom letisku v Los Angeles, kde bol okamžite zatknutý.

12. Amatérsky skokan do vody

Zdroj: Cliff / Wikimedia Commons

Po boku paraglajdistu Craiga bol v roku 1999 nominovaný na Darwinove ceny aj 27-ročný mladík zo Skrinkle Haven vo Walese. V zjavnom pokuse zapôsobiť na skupinu dospievajúcich chlapcov sa muž (ktorého meno Darwinove ceny neprezrádzajú) vrhol z 80-metrového útesu do vody. Ak to urobí profesionál, 80-metrový skok z útesu by nemal byť smrteľný, ale zdá sa, že muž nemal žiadne predchádzajúce skúsenosti so skokmi do vody z útesov. Voda ho zrazila do bezvedomia, a hoci tínedžeri zliezli z útesu a vylovili ho, po príchode do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho. Netreba dodávať, že na tínedžerov tento kúsok nezapôsobil.

13. Realitný právnik bez základných znalostí

Zdroj: Electric Wires / Wikimedia Commons

V roku 2003 John, losangelský realitný právnik z Kalifornie, zbieral lístie zo svojho bazéna, keď si všimol palmový list zachytený v elektrickom vedení. Síce bol úspešným právnikom, no napriek tomu nebol dosť múdry na to, aby sa nestal toastovým chlebom, keď načiahol dlhú kovovú tyč a šťuchol do palmového listu. John sa stal cestou najmenšieho odporu.

14. Dosť odvážny, alebo hlúpy kitesurfer

Zdroj: Kitesurfer off Mexico Towans / Wikimedia Commons

Darwin Awards 2007 obsahovali nomináciu na obzvlášť neohrozeného kitesurfingového Španiela (kitesurfing – surfovanie s padákom). Keď sa juhom Španielska prehnal vietor o sile hurikánu, rozumní Španieli utekali z pláže a pripravovali sa prečkať búrku. Náš 40-ročný hrdina mal však iné predstavy. Keď videl správy o silnom vetre a obrovských vlnách, rozhodol sa vzoprieť zákazu vstúpil do vody. Schmatol surf, pripútal sa k doske a rozvinul padák. Jeho telo našli viac ako kilometer od mora, keď ho vietor ťahal a narazil na niekoľko budov pozdĺž cesty.

15. Dôverujte starým receptom

Zdroj: Field-with-snow-champ-enneige / Wikimedia Commons

Francis Bacon bol vplyvný štátnik, filozof, spisovateľ a vedec v šestnástom storočí. Zomrel pri zamrazovaní kurčaťa. Napadla mu predstava, že namiesto soli možno na konzervovanie mäsa použiť sneh. Aby otestoval svoju teóriu, stál vonku v snehu a pokúšal sa kurča zamraziť. Kurča sa nezamrazilo, ale Francis Bacon áno.

16. Skútrový skokan na Niagarských vodopádoch

Zdroj: 3Falls Niagara / Wikimedia Commons

V roku 1995 sa obzvlášť odvážny odvážlivec menom Robert rozhodol vyskúšať niečo, čo ešte nikto neurobil – jazdiť na vodnom skútri po Niagarských vodopádoch. Svoj vodný skúter vybavil raketovým posilňovačom a vzal si padák. Myšlienkou bolo zapnúť posilňovač, keď dosiahne úroveň vodopádov, otvoriť padák a vznášať sa do bezpečnej vody pod ním. Nanešťastie Robert nezohľadnil jednu zásadnú skutočnosť, že voda robí veci mokrými. Keď sa rútil smerom k vodopádom a stlačil tlačidlo, jeho úplne premočený raketový posilňovač sa nepodarilo naštartovať. Spadol z okraja a vyskúšal rozprestrieť svoj padák, ale ani ten nebol vodeodolný a nepodarilo sa mu ho rozvinúť.

17. Recept, ako neodstraňovať osie hniezdo

Zdroj: Wasp / Wikimedia Commons

Ďalším na našom zozname, ktorí síce prežili, no získali Darwinove uznanie, je geologický vedec menom James. Rozhodol sa zbaviť otravného osieho hniezda pomocou vysávača. James vyzbrojený touto hrôzostrašnou zbraňou zaútočil na osie hniezdo. Vysal všetky osy, ktoré nahnevane bzučali, márne bojovali s aerodynamickou trubicou. Prachové vrecko čoskoro ožilo ich bzučaním. To, čo James urobil, aby sa zbavil nepokojných živých ôs, bolo šialené majstrovské dielo. V jednej ruke držal vákuovú trubicu, v druhej plechovku s roztokom na likvidáciu hmyzu a pokračoval vo vysávaní insekticídu do vysávača. Náš šikovný mladý vedec si nepamätal, že aerosóly sú horľavé a motory vysávačov vytvárajú teplo. Výsledná explózia mu poškodila tvár a rozprášila nahnevaný obsah po celom okolí.

18. Amatérsky elektrikár

Zdroj: Water Scooter Mactan / Wikimedia Commons

V roku 1999 sa vodný skúter opäť objavil v Darwinových cenách. Tentoraz bol nešťastným jednotlivcom muž menom Rodney, ktorý si užíval jazdu na jazere Washington, keď si uvedomil, že jeho batéria sa vybíja. Pritiahol sa k pobrežiu, zakotvil vodný skúter a utekal po súpravu štartovacích káblov. Konce zapojil do 110 voltovej zásuvky a zbehol dolu k okraju vody nesúci krokodílie svorky. Nanešťastie sa nezastavil na okraji pláže a vrhol sa rovno do vody, pričom sa okamžite zabil elektrickým prúdom. Jeho telo našli plávajúce pod dokom ešte v ten istý večer.

19. Astronóm, ktorého zabil pohľad na hviezdy

Zdroj: Starsinthesky / Wikimedia Commons

Ďalším na zozname je astronóm Marc, ktorý získal titul Ph.D. z Kalifornského technologického inštitútu. Pracoval ako docent na univerzite v Arizone a zameriaval sa na štúdium hviezd bohatých na uhlík. Kopula observatória Mayall má zboku pripevnený prístupový rebrík. Rebrík sa otáča s kupolou a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre veci, ktoré mu stoja v ceste. Stavitelia navrhli motor kupole tak, aby sa vypol, ak sa rebrík automaticky priblíži k otvorenému poklopu. Pozorovatelia by nemali otvárať poklop, keď sa kupola otáča, ale Marc toto kľúčové pravidlo nedodržal. Otvoril poklop a pozrel sa na oblohu. Kupola sa otáčala až kým sa k poklopu nepriblížil rebrík. Následne sa poklop začal zatvárať, čo si Mark pri pohľade na hviezdy nevšimol, a tak chudáka úplne rozdrvil.

20. Hviezda parkouru doskákala

Zdroj: Parkour Foundations / Wikimedia Commons

V roku 2002 sa skupina chlapcov z Maidenhead, inšpirovaná tým, čo videli na parížskej parkourovej scéne, rozhodla vyskúšať voľný beh. Pre Marca a jeho kamarátov sa všetko začalo dobre. Našli medzeru medzi dvoma viacposchodovými parkoviskami s 12-metrovým prevýšením a Marcovi sa ju po dlhom nábehu podarilo preskočiť. Natešený svojim úspechom zamieril so svojimi kamarátmi do krčmy. Cestou domov opäť míňali parkovisko a vtedy sa to začalo. Plný holandskej odvahy, ktorá pochádza z niekoľkých pollitrov piva, sa Marc opäť vrhol na medzeru. Na opačnej strane ale stratil rovnováhu a spadol z 12 metrov na betón. Žiadne množstvo alkoholu by nedokázalo stlmiť tento úder.

Zdroj: 12345678910111213, 14,  151617181920 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.