22 čínskych baníkov je uväznených v 300-metrovej hĺbke viac ako týždeň potom, čo došlo 10. januára k výbuchu v bani, kde ťažili zlato. Baňa sa nachádza neďaleko mesta Qixia v provincii Šan-tung. Príčina výbuchu a ani to, koľko mužov prežilo, zatiaľ nie je jasné. Záchranári však povedali, že najprv počuli búchanie o rúru, preto vedeli, že ich snahy nie sú márne a niekto prežil.

Keď zhodili cez dieru lano, niekto ho ťahal, teda bolo im jasné, že dole sú živí ľudia. Baníkom sa dokonca podarilo poslať správu cez úzku šachtu. Žiadali najmä o lekárske pomôcky. „Naliehavo potrebujeme lieky proti nachladnutiu, lieky proti bolesti, protizápalové lieky a traja ľudia majú vysoký krvný tlak,“ stálo v správe. V liste sa ďalej písalo, že 12 baníkov bolo počas výbuchu spolu a 4 z nich sa zranili. O zvyšných 10 sa nevie.

Baníci v liste uviedli aj to, že je tam veľa podzemnej vody a aby záchranári neprestávali s prácami, pretože majú skutočnú nádej, že ich odtiaľ čoskoro oslobodia. Záchranári im teda poslali všetky potrebné veci i jedlo a pokračujú v záchrannej akcii. Celá tragédia je však o to horšia, že bola oznámená až 30 hodín potom, ako nastal výbuch. Malo to napokon za následok prepustenie dvoch vyšších úradníkov.

Takéto výbuchy v baniach však vôbec nie sú v Číne neobvyklé. Minulý mesiac zomrelo 23 baníkov po úniku oxidu uhoľnatého v bani v meste Chongqing. V auguste zas zomrelo 16 baníkov na otravu rovnakým plynom, k čomu došlo po požiari v bani Songzao. Ostáva nám len dúfať, že sa 22 baníkov z bane Qixia podarí zachrániť, ak teda všetci žijú. Aktuálne na ich záchrane pracuje až 300 ľudí.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.