Cena Jamesa Dysona je medzinárodná dizajnérska súťaž, ktorá prebieha v 27 krajinách. Je určená na to, aby oslavovala, povzbudzovala a inšpirovala ďalšiu generáciu dizajnérskych inžinierov. Súťaže sa môžu zúčastniť študenti univerzít z odboru dizajn a strojárstvo. Tento rok cenu za udržateľnosť Jamesa Dysona dostal 27-ročný filipínsky študent Carvey Ehren Maigue.

Mladík totiž vymyslel geniálny spôsob premeny potravinového odpadu na energiu. Maigueho výtvor, vďaka ktorému získal cenu za udržateľnosť, sa volá AuREUS a je to systém, ktorý absorbuje rozptýlené UV svetlo zo slnečného žiarenia a premieňa ho na čistú elektrinu z obnoviteľných zdrojov – aj keď vonku nesvieti slnko. A jedna z najlepších vecí na tom všetkom je, že jeho solárne panely sú vyrobené z odpadu z ovocia a zeleniny. 

Ukázalo sa, že Carveyov vynález využíva prírodné vedecké princípy polárnej žiary.Sklenené budovy sú vystavené nadmernému UV žiareniu v mestských oblastiach. Inšpiráciou pre riešenie boli polárne žiary. Vysoká energia (gama, UV) je luminiscenčnými časticami v atmosfére degradovaná na nízkoenergetický stav (viditeľné svetlo). Technológia je založená na tomto koncepte a používa podobné fungujúce častice,“ popisuje chlapík svoj vynález.

Tieto nové solárne panely sú vyrobené z odpadu z ovocia a zeleniny a môžu byť pripevnené k oknám či stenám.Častice s vysokou energiou sú absorbované luminiscenčnými časticami, ktoré ich znovu emitujú na viditeľné svetlo. Podobný typ luminiscenčných častíc (odvoditeľný z určitých druhov ovocia a zeleniny) bol suspendovaný v živicovom substráte a používa sa ako základná technológia,“ vysvetľuje Carvey.

Inými slovam -, použitím luminiscenčných častíc pochádzajúcich z ovocia a zeleniny umožňuje systém AuREUS vstrebávanie vysokoenergetických fotónov. A keďže dokáže zachytávať UV cez mraky a odrážať sa od rôznych povrchov, systém funguje, aj keď je zamračené. A jedna z najlepších vecí na tomto systéme je, že solárne panely sú vyrobené z potravinového odpadu. „Namiesto typických sklenených okien môžeme použiť AuREUS a ten sa môže stať súčasťou nášho oblečenia, automobilov, budov či domov. Toto je zmena, ktorú môžeme urobiť pre budúcnosť,“ dodáva chlapík.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.