Sú tu dva veľké tábory ľudí – tí, ktorí preferujú čaj a tí, ktorí preferujú kávu. Niet divu, že práve tieto nápoje sú najkonzumovanejšie na celom svete. Vo veľkom ich ľudia pijú aj ráno a prečo zvoliť na raňajky radšej kávu? Má to 5 dôvodov.

Káva vám uľahčí cvičenie

Ak ráno vstávate s tým, že si idete zabehať alebo vykonať inú aktivitu, tak by ste mali vedieť, že káva je ten správny životabudič. Obsahuje viac kofeínu ako čaj a pomôže vám zvýšiť fyzický výkon a zároveň znížiť únavu z cvičenia.

Káva pomáha s koncentráciou

Potrebujete sa sústrediť pred skúškou alebo vás čaká niečo dôležité? Aj v tomto prípade vám pomôže káva, ktorá zvýši vašu koncentráciu. Opäť vďaka kofeínu zvýšite pozornosť a budete schopní pracovať aj v nočných hodinách.

Káva poskytuje okamžitú podporu

Čaj obsahuje kofeín i L-theanín. Práve l-theanín vám pomáha relaxovať, pretože kofeín interaguje s adenozínovými receptormi v mozgu a to znižuje pocit únavy. V káve je však koncentrácia kofeínu omnoho vyššia a v krvi sa objaví už 15 minút po jej vypití. Preto poskytne okamžitú podporu.

Káva pomáha s chudnutím

Existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že káva súvisí s nižšou hladinou tuku v tele, avšak to najmä u mužov. To isté preukázali aj štúdie vykonané na zvieratách. Je to tým, že kyselina chlorogénová je účinnou látkou pri znižovaní telesnej hmotnosti a obsahuje ju aj káva, preto vám môže pomôcť schudnúť.

Káva znižuje riziko vzniku cukrovky

Kofeín dokáže znížiť riziko vzniku cukrovky. 3 šálky denne údajne vedú k až 42%-nému zníženiu rizika tohto ochorenia.

Ak ale ste milovníkmi čaju, tak nezúfajte! Aj tento nápoj totiž prináša vášmu telu množstvo výhod. A samozrejme, vždy je dobre poradiť sa s lekárom, keďže existujú ľudia, ktorým nerobí dobre jeden alebo druhý nápoj.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.