Nadmerné vlhko a s ním spojené problémy často trápia nielen obyvateľov staršej zástavby, ale aj majiteľov nových bytov či domov. Ako sa nepríjemnej vlhkosti zbaviť? Stačí dodržovať niekoľko jednoduchých zásad.

 

wet fotografia

 

1.    Vetrajte správne

Základným princípom je pravidelné vetranie. Najlepšie je vetrať krátko a intenzívne. Kľudne otvorte niekoľko okien naraz a spravte poriadny prievan, ktorý vlhkosť z bytu vyženie. Behom leta môžete vetrať aj celý deň, akonáhle však zima zaklope na dvere, je lepšie zostať pri prvej variante.

2.    Merajte vlhkosť

Ideálne by sa mala vlhkosť v byte pohybovať medzi 45-60 %. Vo chvíli, kedy sa vyšplhá nad túto hranicu, môžete začať bojovať s plesňami a roztočmi. Preto pravidelne stupeň vlhkosti merajte vlhkomerom. Budete v obraze a môžete v prípade potreby včas zakročiť.

 

Riešením môže byť aj zaobstarať si klimatizáciu do bytu, ktorá automaticky udržuje stabilnú hodnotu vlhkosti. Podobne funguje tiež tepelné čerpadlo. Nielen v moderných pasívnych domoch sa stále častejšie využívajú vetracie systémy s možnosťou rekuperácie tepla. Tie zvýšia kvalitu vzduchu, filtrujú ho a udržujú stálu hladinu vlhkosti.

3.    Kontrolujte ohrozené miesta

Rizikovými miestami, kde sa pleseň v dôsledku vlhkosti začína vytvárať, sú ako prvé rohy miestností, steny za nábytkom, okolie okien a dverí a tiež medzerách dlažieb. Pokiaľ na pleseň narazíte, čo najskôr ju zlikvidujte pomocou dezinfekčných prostriedkov. Čím skôr s ňou začnete bojovať, tým lepšie pre vás a vaše zdravie.

4.    Pozor pri kúpaní, varení a sušení prádla

Za problémy si často môžeme sami. Kvôli vareniu, sprchovaniu, praniu a sušeniu prádla sa stupeň vlhkosti často šplhá do závratných výšin. A keď ešte naviac málo alebo dokonca vôbec nevetráme, problém je na svete. Voda, ktorá sa pri všetkých týchto činnostiach odparuje, sa začne zrážať na stenách.

 

Preto otvorte okno, behom sprchovania zapnite vetrák a pri varení digestor. V miestnosti, kde sušíte prádlo, pravidelne vetrajte a zároveň udržujte dostatočné teplo.

5.    Zasiahnite preventívne proti plesniam

Nábytok nestavajte príliš blízko steny a uistite sa, že tadiaľ môže prúdiť vzduch. Skontrolujte tiež, či vám nezateká do okien. Ostatné miestnosti, v ktorých nemáte umiestnené okno (kúpeľňa, WC, špajza…) by mali byť vybavené systémom na odvetrávanie. A pokiaľ nie sú, nenechávajte dvere do týchto miestností dlho zavreté a nechajte tam prúdiť vzduch.

 

Behom zimných mesiacov aj chladných jarných či jesenných dní dostatočne kúrte. Čím je vzduch vo vašom interiéri teplejší, tým viac vody prirodzene vstrebáva. A pokiaľ sa vám nechce vlhkosť stále pozorovať, prenechajte túto starosť napríklad modernej nástennej klimatizácii alebo tepelnému čerpadlu.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.