Slovensko skrýva v sebe množstvo zaujímavostí, ktoré by sme v iných krajinách hľadali len s ťažkosťami. Vedeli ste o týchto?

 

Hradná veľmoc

Slovensko má najviac v prepočte na počet obyvateľov. Na našom území nájdete viac ako 100 hradov a zámkov. Niekdajšie sídla panovníkov sú dnes obľúbenými výletnými miestami, niektoré z nich dokonca ponúkajú aj ubytovanie. Na Slovensku ale aj v iných krajinách je veľmi známy Spišský hrad, ktorý je od roku 1993 zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

 

Spišský hrad
BigStockPhoto

Skalné obydlia

Hľadáte zaujímavé ubytovanie? Na Slovensku môžete bývať napríklad v kamenných domoch. Kamenné jaskyne ako obydlia síce patria do ďalekej minulosti, no v Brhlovciach sa ešte stále žije v kamenných domovoch. Nachádzajú sa tam jedinečné domy vysekané priamo do skaly. Vznikli v období tureckých vojen ako odpoveď na nebezpečenstvo a keďže nemali peniaze na stavbu domov, jednoducho si ich vytesali do skál. Pôvodne bolo takýchto domov v Brhlovciach 14, dnes ich stojí už len osem, no všetky sú obývané.

 

Naša bryndza je naša

Každá krajina má svoje tradičné špeciality, ktorými sa môže vo svete pýšiť. U nás sú to okrem iných jedál aj známe bryndzové halušky. Hoci o bryndzu sa viedlo viacero sporov, dnes už je tradičná špecialita z ovčieho syra výlučne naša. V rámci Európskej únie sa môže produkovať len u nás pod názvom Slovenská bryndza.

 

Všade samý les

Slovensko je druhou najlesnatejšou krajinou v strednej Európe. Viac zalesnenej pôdy má už len Rakúsko. U nás celej krajiny.

 

Slovenská príroda
BigStockPhoto

Slovenské ženy

O kráse Sloveniek azda ani netreba hovoriť. Možno práve preto sa vydávajú z celej Európskej únie najskôr. Priemerný vek sobáša mladej ženy je u nás 24 rokov.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.