Každý rok zmizne stovky tisíc ľudí. Niektorí sa nájdu a majú to šťastie, že sa môžu vrátiť k svojim blízkym, iní zas bohužiaľ nie. Veľa je takých ľudí, ktorí doslova zmiznú z povrchu zemského a nezanechajú žiadne stopy. Roky úsilia a prepracované spôsoby pátrania skrátka nie vždy prinesú pozitívne výsledky. Často tak zostanú len konšpiračné teórie, špekulácie a akési prázdne vákuum. Tu je zoznam 5 slávnych ľudí, ktorí zmizli za záhadných okolností a nikdy sa nenašli.

1. Michael Rockefeller, syn amerického viceprezidenta Nelsona Rockefellera, zmizol v roku 1961, keď bol na ceste do Papui Novej Guinei, kde mal fotografovať Asmatov.

Foto od Wikimedia

Michael Clark Rockefeller bol tretí syn a piate dieťa viceprezidenta USA Nelsona Rockefellera. Bol tiež pravnukom Johna Davisona Rockefellera, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti Standard Oil. Michael, absolvent Harvardu, bol práve na ceste do Papui Novej Guinei v Indonézii, kedy došlo k zmiznutiu. Išiel tam fotografovať ľudí kmeňa Asmat.

17. novembra 1961 bol Rockefeller spolu s Reném Wassingom (holandským antropológom) asi 5 kilometrov od brehu, keď sa ich loď prevrátila. Podľa správ sa Rockefellerovi podarilo doplávať na breh, ale to bol posledný okamih, kedy bol videný. Ani po dvojtýždňovom pátraní, do ktorého sa zapojili vrtuľníky, lode a tisíce ľudí, sa Rockefellera nepodarilo nájsť. Jeho zmiznutie teda vyvolalo mnoho konšpiračných teórií a podľa jednej z nich bol údajne zabitý a zjedený kanibalmi.

2. Daniel Lind Lagerlof, známy švédsky režisér, scenárista a producent, zmizol počas filmovania v októbri 2011.

Foto od youtube

Daniel Lind Lagerlof bol považovaný za jedného z najuniverzálnejších režisérov vo švédskej kinematografii a televíznej scéne. V čase svojho zmiznutia dokončoval natáčanie svojho pripravovaného filmu na základe kníh švédskej spisovateľky Camilly Lackbergovej – Prírodná rezervácia Tjurpannan. Podľa jednej teórie sa Daniel pošmykol a padol zo skál, následne bol vtiahnutý do mora veľkými vlnami. V tom čase tam však neboli svedkovia, ktorí by to potvrdili. Nebola nájdená ani žiadna stopa po ňom, takže v roku 2016 bol oficiálne vyhlásený za mŕtveho. 

3. Jeden z najslávnejších a najvplyvnejších básnikov dvadsiateho storočia, Weldon Kees, zmizol v júli 1955 bez akejkoľvek stopy.

Foto od Wikimedia

Harry Weldon Kees sa narodil 24. februára 1914 v Beatriciach v Nebraske a bol multitalentovaným človekom. Bol básnik, maliar, literárny kritik, jazzový klavirista, dramatik, scenárista aj filmár. Aj keď jeho kariéra bola krátka, mnohí ho považujú za fenoména. Bol jedným z najvplyvnejších básnikov dvadsiateho storočia a jeho práca sa stala zdrojom inšpirácie pre básnikov nasledujúcich generácií.

Po návšteve svojich rodičov začiatkom júla 1955 sa vrátil do svojho domu večer 17. júla. Miesto jeho pobytu nasledujúci deň je stále zahalené tajomstvom. Potom, 19. júla 1955, bolo objavené Keesovo opustené auto na parkovisku pri moste Golden Gate, pričom kľúč od auta bol stále v zapaľovaní. Podľa jeho priateľov a známych pár dní pred jeho zmiznutím bol zvláštny a zreteľne rozrušený. Raz sa dokonca pokúsil spáchať samovraždu. Aj keď sa špekulovalo, že si v daný večer sám vzal život, tak jeho telo sa nikdy nenašlo.

4. Harold Holt, progresívny austrálsky premiér, sa v roku 1967 vydal zaplávať si na pláž vo Victorii. Nikdy sa už nevrátil.

Foto od Wikimedia

Harold Edward Holt bol austrálskym premiérom. Išlo o človeka spoločenského, športovo založeného a známe o ňom bolo aj to, že miloval potápanie a spearfishing. Mnohí považujú Harolda za jedného z najprogresívnejších a najzlomovejších politikov v histórii Austrálie. Vo funkcii predsedu vlády, v ktorej bol iba dva roky, stihol dosiahnuť významné míľniky. Počas svojho pôsobenia prešla Austrália od libry a pencesystému na doláre a centy. V roku 1967 tiež zorganizoval národné referendum, do ktorého sa zapojili aj domorodí Austrálčania a usilovali sa o ukončenie „bielej politiky Austrálie“.

V decembri 1967 došlo k incidentu, ktorý dodnes nie je vyriešený. Harold zostal na pár dní vo svojom rekreačnom dome vo Viktórii. 17. decembra sa po obede rozhodol ísť sa okúpať na neďalekú pláž. Vošiel do vody a už ho odvtedy nikdy nikto nevidel. Začalo sa rozsiahle pátranie, no nájsť sa ho nepodarilo. Na rozlúčke s ním sa zúčastnili hlavy štátov z celého sveta. Ešte dnes, viac ako 50 rokov potom, existuje veľa konšpiračných teórií, vrátane tej o jeho zajatí čínskou ponorkou. Iní zas hovorili o samovražde.

5. Glenn Miller, jeden z najúspešnejších lídrov kapiel, zmizol v roku 1944 počas cesty cez Lamanšský prieliv.

Foto od Wikimedia

Glenn Miller sa presadil vo svete svojimi najpredávanejšími nahrávkami ako Moonlight Serenade, In the Mood či Strunová perla a mnoho ďalších. V rokoch 1939 až 1942 bol dokonca Glenn najpredávanejším spevákom. V roku 1942 odišiel zo svojej skupiny a založil novú s názvom Glenn Miller Army Air Force Band.

V decembri 1944 mal navštíviť Paríž, aby na vianočnom koncerte hral za novo oslobodené jednotky. Lietadlo UC-64 Norseman spolu s Glennom však zmizlo nad Lamanšským prielivom. Jeho zmiznutie vyvolalo veľa konšpiračných teórií. Niektorí tvrdili, že bol na neho spáchaný atentát nacistickými jednotkami, iní hovorili o infarktu. Žiadna z týchto teórií však nebola potvrdená.

Ak ste zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.